Rajono metraštininko gyvenimą nutraukė paauglių žiaurumas
Penktadienį vakare Gargžduose žiaurių paauglių auka tapo žinomas gargždiškis fotografas, buvęs ilgametis „Bangos“ laikraščio fotokorespondentas Stasys Šeštauskas. Į sodą ėjęs 60-metis vyras, manoma, nepakluso vaikėzams ir šie praeivį mirtinai sumušė. Aukos kūną šeštadienį ryte atsitiktinai rado vietos gyventojas. Tą pačią dieną policijos pareigūnai sulaikė tris nepilnamečius gargždiškius – du penkiolikamečius ir trylikametį. Du iš jų teismo laukia už grotų.
Ramaus miesto įvaizdį puoselėjančiuose Gargžduose ši žmogžudystė sukėlė siaubą – žiaurių nepilnamečių auka galėjo tapti bet kas. Šįsyk atsitiktinumas praeiviu pasiuntė ilgametį rajono istorijos amžintoją S. Šeštauską.
Priežastis – nedavė cigaretės
Negyvo vyro kūnas buvo rastas Dovilų seniūnijoje, Kulių kaime esančioje Minijos upės pakrantėje. Klaipėdos rajono policijos komisariato duomenimis – tarp „Žilvičio“ ir „Dobilo“ sodininkų bendrijų. Pievoje gulintį lavoną ryte pamatė praeivis. Į įvykio vietą tuoj pat buvo iškviesti policijos pareigūnai. Teismo medicinos ekspertai jau vietoje nurodė preliminarią mirties priežastį – galvos traumą. Galvos srityje buvo aiškiai matyti tyčiniai sumušimai. Apžiūrint asmens daiktus buvo rasta vieno prekybos centro nuolaidų kortelė, išduota S. Šeštausko vardu. Vėliau paaiškėjo, kad tai tas pats asmuo.
Klaipėdos rajono PK kriminalistai netruko surasti įtariamuosius. Jau šeštadienį po pietų buvo sulaikyti trys nepilnamečiai Gargždų miesto gyventojai – du penkiolikamečiai ir trylikametis. Vyresnieji iš karto buvo uždaryti į areštinę, o trylikametis po apklausos perduotas tėvams.
Pirminiais duomenimis, kompanija nesigynė įvykdžiusi žiaurų nusikaltimą. Apklausiami vaikinai aiškino penktadienį vakare buvę prie Minijos upės ir atsitiktinai pamatę S. Šeštauską. Esą šie prašė vyro cigaretės, o jis paauglius bandė auklėti dėl netinkamo elgesio.
60-metis smulkaus sudėjimo žmogus nesugebėjo apsiginti, kai paaugliai iš keršto už neįtikusius žodžius ėmė vyrą spardyti. Vėliau vaikinai prisipažino auką dar ir apiplėšę – iš piniginės paėmė menką pinigų sumą ir asmens dokumentus.
Turi psichinę negalią
Pirmadienį Klaipėdos rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą penkiolikamečiams skirti kardomąją priemonę – suėmimą. Vieną iš jų teismas leido suimti mėnesiui, kitą – dviem mėnesiams. Abiem kaltinamiesiems buvo paskirti atskiri teismo posėdžiai, jie vyko už uždarų durų. Tačiau vieno iš jų tėvai į teismą pasiuntė tik advokatą.
Kitas įtariamasis, kurį teismas leido suimti dviem mėnesiams, nuosprendį išgirdo dalyvaujant tėvams. Penkiolikamečio motina žurnalistams neneigė, kad vaikas turi problemų – ne tik elgesio, bet ir psichikos sutrikimų, nuo kurių yra gydomas. Jam buvo būdingi pykčio proveržiai. Namiškiams jis anksčiau esą nebuvo pridaręs problemų su teisėsauga.
Motina pasakojo, kad sūnus penktadienį apie 18 val. išėjo iš namų ir pasisakė dalyvausiantis diskotekoje „Kranto“ pagrindinėje mokykloje. Nesukeldamas įtarimų sūnus namo grįžo maždaug vidurnaktį ir kitą rytą praleido namuose. Tėvams jis neišsidavė nerimaujantis. Motina teigė nežinanti, ką galvoti apie sūnaus poelgį. „Iš pradžių nepatikėjau, o dabar jau nežinau“, – sunkiai kalbėjo gargždiškė. Įtariamasis mokėsi vienoje Klaipėdos specialiojoje mokykloje.
Policijoje nebuvo nuolatiniai
Koks likimas laukia bendrininkavimu įtariamo trylikamečio, dar nežinoma. „Neturėdamas 14 metų vaikas negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Jei pasitvirtins, kad paauglys irgi prisidėjo prie nusikaltimo, jam greičiausiai bus taikomos auklėjamojo pobūdžio priemonės“, – sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Aurelijus Stanislovaitis. Tikėtina, kad trylikamečiui grės apgyvendinimas vaikų socializacijos centre.
A. Stanislovaitis taip pat patikslino, kad nusikaltimas buvo įvykdytas vakare, jau tamsiu paros metu. Teigiama, kad tuo metu fotografas ėjo į savo sodą.
Klaipėdos rajono PK Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Kristina Antanavičienė informavo, kad komisariato nepilnamečių reikalų inspektoriams buvo žinomi du įtariamieji. Vieno mama už vaiko elgesį bausta 2011 m. ir 2013 m. Paskutinį sykį – už smulkią vagystę. Tačiau vienas penkiolikametis policiją dominančių vaikų įskaitoje net nėra buvęs. Pareigūnė užsiminė, kad nepilnamečius sulaikyti padėjo aplinkiniai – paaugliai apie poelgį buvo spėję prasitarti.
Anot Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Irenos Šaulytės, nė viena šeima nebuvo skyriaus lankomų šeimų įskaitoje.
Vienas iš penkiolikamečių pernai prieš Kalėdas pakeitė mokyklą – iš „Kranto“ pagrindinės mokyklos Gargžduose buvo perkeltas mokytis į Dovilų pagrindinę mokyklą. Tai padaryti tėvams buvo pasiūlyta dėl moksleivio nepažangumo ir pamokų nelankymo. Tikėtasi, kad mažesnėje mokykloje jis jaus didesnę kontrolę.
Atgarsiai
- Adomas NEIMONTAS, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos fizikos mokytojas ekspertas:
– Užuojauta velionio šeimai ir artimiesiems, buvusiems kolegoms, „Bangos“ žurnalistams. Velionis, kiek jį pažinau, buvo ypač doro būdo, didelės širdies žmogus, gamtos vaikas. O kas myli gamtą, tas yra neeilinė asmenybė. Jaučiu, kad šio žmogaus žūtis turėtų atkreipti visų mūsų dėmesį ne tik į teises, bet ir pareigas, asmeninę atsakomybę visur ir visada, nedangstantis kolektyvine. Juk šio žmogaus net pagautas mažas ešeriokas tarsi jam nusišypsodavo – tu paleisi mane, aš dar toks mažas… Žuvis žinojo, ką ir kam sako…
Ilgai gedės Tamstos, Stasy, Minijos vingiai, o jos tėkmė niekad nenuneš šiltų prisiminimų apie tas malonias akimirkas, šnekučiuojantis su Tavimi Gargždų gatvelėje ar paupyje… Tuo tiki Tavo pažįstamas Adomas iš Veiviržėnų, gimęs ir augęs ant Minijos kranto.
Stiprybės ir vilties buvusiems Tamstos bendradarbiams – Tu buvai jų vertas.
- Valensas EŽERINSKAS, fotografas:
– Su S. Šeštausku buvome geri pažįstami, susitikdavome renginiuose. Jis buvo ir Gargždų fotografų klubo narys. Tad kiek tik pamenu, nuolat vaikščiodavo su fotoaparatu, o jo nuotraukos nuolat papildydavo Savivaldybės leidinius, puikavosi ir ant viršelio. Fotografas turėjo išties didelį nuotraukų archyvą, kuris liks svarbus palikimas. Stasys niekada neskųsdavo kitiems savo nuotraukų – jei reikėdavo ko nors iš archyvo, visada duodavo, o kartais ir neprašytas atnešdavo.
Šis įvykis mane ypač sukrėtė. Prisiminiau prieš kelerius metus Gargžduose buvusį atvejį, kai nepilnametis ant ledo nužudė mergaitę. Kokia atsakomybė jam grėsė? Jokios – pasiūlyta išsikraustyti į kitą vietovę, kad niekas nepažintų, neapkalbėtų. Labiausiai neramu, kokia auga šiuolaikinė vaikų karta. Jaunuoliai mokyklose mokytojams vos ne užpakalį spardo, o pedagogai bijo piršteliu paliesti. Juk jei pasiskųs – lėks iš darbo. Dabar mokytojai bijo vaikų. Ir matome pasekmes.
- Birutė PETRAUSKIENĖ, buvusi rajono PK nepilnamečių reikalų inspektorė:
– Palaida bala yra dėl to, kad vaikai žino tik savo teises, bet ne pareigas. Jie nežino, kad pro šalį einant reikia pasisveikinti, nes tėvai to tiesiog nebemoko. Prisimenu savo laikus – kartą 22 val. sustabdėme nepilnametį ir priminėme, kad jam reikėtų būti namie. Parbėgęs į savo lovą jis atsigulė net nenusiavęs batų – bijojo pasekmių. Manau, kad tėvai turi rūpintis vaiku – žinoti, ką jis daro, kur eina, su kuo draugauja. Tėvai, kurie su savo vaikais kalbasi, jų kelią žino nuo A iki Z.
Su Stasiu daug kur esame važiavę ir ėję – dirbdamas „Bangos“ redakcijoje jis ne kartą stebėjo policijos darbą. Kartą vienai korespondentei užsiminiau, kad laisvalaikiu su anūkais mėgstame žvejoti – Stasiui tai taip įsiminė, tad jis nepaliovė mane kviesti į žvejybą.
- Alma SLUŠNYTĖ, Vėžaičių kultūros centro direktorė:
– Absurdiškiausia, kad tokį nusikaltimą padarę nepilnamečiai turi daugybę teisių – negalima rodyti žudikų veidų, rašyti pavardžių, įvardinti tėvų. O tai, kad nužudytasis buvo tikras žmogus, nė karto pašalinių neužkliuvęs ir neįžeidęs, niekam neberūpi. Manau, žiniasklaida turėtų visišką teisę tokias nuotraukas spausdinti pirmajame puslapyje, nes šie nusikaltėliai atėjo ne iš kosmoso, o iš tos pačios bendruomenės.
Po šio įvykio visi jaučiamės labai nesaugūs. Vakare nebegalima išeiti pasivaikščioti, nes nežinai, už kurio kampo su savo teisėmis laukia įtūžęs nepilnametis. Juk ir mūsų Kultūros centro darbuotojai nuolat drausmina nepagarbiai besielgiančius ar šiukšlinančius asmenis. Šis įvykis parodė, kaip tai gali būti pavojinga.