Rekordinės vietos Lietuvoje – nuo didžiausio šakočio pasaulyje iki mažiausio muziejaus

Įpusėjant rudeniui ir ieškant būdų atsitraukti nuo rutinos, rudeniškoms kelionėms mūsų šalyje nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ pristatė teminį net tris dešimtis rekordinių Lietuvos vietų apimantį žemėlapį, kuriame kiekvienas ras sau įdomiausią objektą. Didžiausia gintarų pirtis, giliausias urvas, daugiausiai baseinų arba plaktukų turinčios erdvės – visa tai galima rasti ne kur kitur, bet keliaujant Lietuvoje.

Asociatyvinė nuotr.

„Bene kiekvienas vilnietis ir dalis kitų Lietuvos miestų gyventojų bent kartą yra apsilankę Vilniuje esančiame Bernardinų sode. Visgi ne kiekvienas ten apsilankęs žino, kad Bernardinų sodas yra seniausias viešasis parkas Lietuvoje. O štai, pavyzdžiui, Vilniaus rajone esančiame Europos parke stūksanti skulptūra-labirintas iš televizorių – įtraukta net į Gineso rekordų sąrašą.

Tokių netikėtai išskirtinių vietų Lietuvoje – apstu, ir net daugelį kartų lankytos vietovės kaskart gali pasirodyti unikalios. Tokias, galbūt kai kam itin gerai pažįstamas, o kai kam – visai negirdėtas, vietas sudėjome į teminį žemėlapį, kiekvienam objektui suteikdami visai kitokią prasmę bei išryškindami rekordišką išskirtinumą. Tad šį rudenį tikrai verta aplankyti skirtingas istorijas pasakojančias Lietuvos vietas – niekada nežinai, ką naujo pavyks atrasti“, – dalijasi vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė.

Praėjęs šių metų vasaros sezonas kelionėms mūsų šalyje buvo itin palankus. Vietinių turistų skaičius, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, ne tik pasiekė priešpandeminių 2019 metų skaičius, bet ir juos viršijo. Vis dar pradžiuginantys rudeniški orai pranašauja, kad vasaros laikotarpiu susiformavusios tendencijos nesikeis, o norinčiuosius kasdienybėje atrasti ką nors neįprasto – „Keliauk Lietuvoje“ kviečia susipažinti su rekordinėmis Lietuvos vietomis.

Didžiausias botanikos sodas

Beveik 200 hektarų plote Vilniaus priemiestyje, Kairėnuose, įsikūręs Vilniaus universiteto botanikos sodas įstabus ne tik savo neįtikėtinu dydžiu, bet ir augalų gausa. Čia kiekvienas gali atrasti net virš 10 tūkstančių pavadinimų augalų bei su besikeičiančiais metų laikais grožėtis vis skirtingais augalų žiedais. Sode vyksta įvairūs koncertai, edukacijos, žiemos metu lankytojai kviečiami džiaugtis slidinėjimo ir rogučių pramogomis.

Ilgiausiai veikusi pogrindinė spaustuvė

Kauno rajone po šiltnamiu paslėpta pogrindžio spaustuvė „ab“ yra ilgiausiai – net 10 metų – veikusi tokio tipo spaustuvė, kurios neaptiko sovietų saugumas. 1980–1990 metais čia buvo spausdinami pogrindiniai leidiniai bei platinti po visą šalį. Spaustuvės įkūrėjai – Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius. Šiuo metu spaustuvė yra atvira lankytojams, tad joje kviečiama apžiūrėti slaptą tunelį, spausdinimo mašiną bei leidinius.

Daugiausia baseinų ir didžiausia gintarų pirtis

Agentūra „Factum“ į Lietuvos rekordų knygą įtraukė Kretingos rajone, šalia Palangos, esantį poilsio ir sveikatinimo kompleksą „Atostogų parkas“ kaip daugiausia baseinų – net šešiolika – Lietuvoje talpinančią vietą. Iš jų – dešimt vidaus baseinų (sporto, 4 masažo, treniruočių, kineziterapijos, mineralinio geoterminio vandens, vaikų, Kneipo terapijos) bei 6 baseinai po atviru dangumi.

„Atostogų parke“ taip pat galima apsilankyti didžiausioje Lietuvoje gintarų pirtyje, įrengtoje iš 3 tonų natūralaus Baltijos jūros gintaro. Šiuo metu poilsio ir sveikatinimo komplekse esanti pirtis paskelbta oficialiu Lietuvos rekordu, tačiau siekiama fiksuoti pasaulio rekordą – vienintelės viešai prieinamos natūralaus gintaro pirties pasaulyje.

Knyga milžinė ir centų kambarys

Šiauliuose, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Informacijos centro pastato fojė, eksponuojama didžiausia knyga Lietuvoje. Jos aukštis siekia 1,25 metro, plotis – 90 centimetrų, o storis – 25 centimetrus. 184 puslapių knyga apie Salduvės piliakalnį sveria daugiau nei 100 kilogramų.

Čia pat, Šiaulių akademijos bibliotekoje – 157 130 lito centų monetomis puoštas kambarys. Jis – Lietuvos rekordininkas pagal didžiausią kiekį monetų patalpos puošyboje. Jam kurti daugiausia naudotos 1 cento monetos, tačiau kambaryje taip pat galima rasti ir 2, 5, 10, 20 bei 50 centų monetų, atsiųstų bei suneštų gyventojų iš visos Lietuvos. Monetomis apklijuotos kambario sienos, lubos, kambaryje esantis „sostas“ ir Lietuvos žemėlapis, kuriame 1, 2, 5 ir 10 litų monetomis pažymėti didieji miestai.

Didžiausia plaktukų kolekcija

„Plaktukų liga“ susirgęs suvalkietis Saulius Matusevičius per trejus metus ne tik surinko daugiau nei pusę tūkstančio skirtingų plaktukų bei Vilkaviškio rajone atidarė Plaktukų muziejų, bet ir oficialiai užfiksavo rekordą. 2020 metais savo rekordą pats pagerino, kuomet kolekcijoje turėjo net 1137 plaktukus. Šiuo metu netradicinių eksponatų skaičius dar didesnis, tarp jų – 20 kilogramų sveriantis kūjis bei vos 20 gramų vyndario plaktukas, taip pat – prieskonių, pinigų kalimo plaktukai ir netgi kalinių gaminti plaktukai.

Prie Plaktukų muziejaus galima pamatyti ir kitą rekordą – didžiausią šio įrankio skulptūrą. Beveik 4 metrų aukščio plaktuką muziejaus įkūrėjas pastatė tam, kad lankytojai lengviau atrastų Plaktukų muziejų.

Mažiausias muziejus

Rekordiškai mažiausiu bei seniausiu šalies muziejumi laikomas Šilalės rajone įsikūręs Dionizo Poškos Baublių muziejus. Prieš daugiau nei 200 metų muziejus įkurtas ąžuolo kamiene. Jame iki šiol galima apžiūrėti sukauptus senovinius radinius, knygas ir net banginio žandikaulį.

Meškų kolekcija

Šiuo metu Vilniuje pasiektą Lietuvos rekordą – 256 žaislinių meškų vienoje vietoje – Žemaitijos turizmo informacijos centras nusiteikęs pralenkti beveik dvidešimčia kartų! Žemaičiai jau yra pateikę paraišką dėl Lietuvos rekordo, nes „Meškų muziejus“ Telšiuose turi net 4683 meškas. Tarp jų – autorinės menininkų meškutės, vaikystę menantys pliušiniai lokiukai ir net meškučiai, pagaminti iš varnalėšų. Meška ne veltui laikoma žemaičių simboliu – Žemaitijos turizmo informacijos centras siūlo specialų maršrutą „Meškučių takais“, kuriuo einant Telšiuose galima rasti 50 meškų!

Didžiausia ir aukščiausiai kosmose išskleista Lietuvos trispalvė

Iš kosmoso – į Molėtus. Tokį kelią įveikusi vėliava puošia Lietuvos etnokosmologijos muziejaus ekspoziciją. Dviem rekordais Lietuvos rekordų knygoje įamžinta vėliava buvo keliavo civilių misijoje „Inspiration4“ ir virš į daugiau nei 585 kilometrų aukštį virš žemės. Dabar ją galima apžiūrėti muziejaus apžvalgos aikštelėje Molėtų rajone.

Didžiausias šakotis pasaulyje

Net pusantro metro aukštesnis už Lietuvos krepšinio legendą Arvydą Sabonį – štai tokį aukštaūgį šakotį galima pamatyti Druskininkų rajone esančiame Šakočių muziejuje. Raguotas pyragas, kuriam iškepti 2015 metais prireikė 71,5 kilogramų kiaušinių bei 48 kilogramų miltų, be konkurentų tapo ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rekordininku. Be 3,72 metrų aukščio ir 85,8 kilogramų svorio šakočio-rekordininko, muziejuje dar galima pamatyti vengriškų, švediškų ar net japoniškų šakočių.

Giliausias urvas

Pasvalio rajone esantis Žalsvasis šaltinis į Lietuvos rekordų knygą yra įtrauktas kaip giliausias užvandenintas urvas. Smegduobėje ištryškęs šaltinio vanduo turi sugedusių kiaušinių tvaiką primenantį sieros vandenilio kvapą ir mena laikus, kai Pasvalys turėjo kurorto statusą bei garsėjo sieros vonių gydyklomis. Smegduobė yra apie 5 metrų skersmens ir 16 metrų gylio. Ji išsišakoja į dvi požemines sales – „Saulėtąją“ bei „Aenigma“.

Visas tris dešimtis įspūdingiausių Lietuvos rekordinių vietų galite peržiūrėti „Keliauk Lietuvoje“ parengtame teminiame Lietuvos rekordų žemėlapyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių