Šachmatų entuziastai bendraminčių laukia Gargžduose

„Šachmatų klube „Mintis“ yra 25 tikrieji nariai šachmatininkai ir apie 10 šaškininkų grupelė: tai suaugusieji, nuolat dalyvaujantys veikloje ir remiantys klubą. Dar antra tiek yra pasyvių narių, kurie kada ne kada užsuka į klubą pasidomėti veikla, ypatingomis progomis patys dalyvauja.
Iš 22 Gargždų šachmatų signatarų pusė jau paliko šį pasaulį. Klubo veikloje su manimi nuolat dalyvauja A. Gincas, V. Čiornas, Algirdas Varnagiris ir S. Jurgaitis. Labai aktyvūs yra ir po metų kitų į klubą atėję A. Mickus, Rimvydas Lukošius, Valdas Jonelys, Robertas Mockus, Darius Alekna, Petras Mitkevičius, Tomas Alsys, D. Dieninė, Darius Sungaila, Vytautas Riauka, Gediminas Radzevičius, klebonas Stanislovas Anužis, M. Taučius ir pastarąjį dešimtmetį į veiklą įsijungę Sigitas Karbauskas, Artūras Daniusevičius ir kt.
Džiugu, kad susidomėjimas šachmatais rajone tik auga. Per 15 mokslo metų (tiek prie Sporto mokyklos, o dabar – Sporto centro veikia šachmatų grupės) šachmatų pagrindus gavo apie 100–150 moksleivių. Dabar užsiėmimus lanko rekordinis skaičius – net 51 ugdytinis. Jie – ne klubo nariai, bet „Minties“ veikloje pajėgiausieji (tokių yra apie 20) nuolat dalyvauja. Per pastaruosius mokslo metus į rajoną parvežėme 10 įvairių Lietuvos pirmenybių medalių“, – pasakojo Lietuvos šachmatų federacijos tarybos narys, Klaipėdos rajono šachmatų klubo „Mintis“ pirmininkas Z. Bitinas.

Nuo ištakų
Šachmatų entuziastas Z. Bitinas, beveik prieš 26 metus bendraminčius Gargžduose subūręs į klubą „Mintis“, prisimena, kad, Lietuvai žengiant pirmuosius Nepriklausomybės žingsnius, ekonomiškai sunkiu laiku, daugelis tikrai galvojo ne apie šachmatus. Nebuvo nei tinkamų patalpų varžyboms, nei inventoriaus. Vis dėlto idėją Gargžduose surengti respublikinį šachmatų turnyrą 1993 metais pavyko realizuoti. Už tai Z. Bitinas dėkingas anuometiniams Gargždų miesto merei Žibutei Gincienei ir valstybinės sportinių renginių įmonės (dabar – Sporto centras) direktoriui Steponui Norvilui. „Dar tada, per atidarymą (turnyro „Gargždams – 740“ – aut. pastaba), nuskambėjo merės žodžiai, kad turnyras galėtų tapti tradicinis. Ši mintis buvo tokia užkrečianti ir palaikoma įvairių valdžios institucijų, kad tęsiasi jau 28-erius metus“, – džiaugėsi respublikinio turnyro, skirto Gargždų vardo paminėjimo metinėms, organizatorius. Ta proga išleistoje „Gargždų vardo paminėjimo metinių šachmatų turnyrų kronikoje“ jis dėkoja tiek buvusiems, tiek esamiems rėmėjams už organizacinę, materialinę ir moralinę pagalbą. „Be jūsų indėlio šios varžybos nebūtų išsiplėtusios nuo keturių iki 33 ekipų dvikovos. Į šią jau tradicinę šventę susirenka per 100 dalyvių iš visos Lietuvos“, – sakė Z. Bitinas, už informacijos apie turnyrą sklaidą ir šachmatų populiarinimą dėkodamas informaciniams rėmėjams rajono laikraščiui „Banga“ ir interneto naujienų portalams gargzdai.lt bei „Mano Gargždai“ (mano-gargzdai.lt).

Dalyvių vis daugiau
Pirmajame respublikiniame turnyre „Gargždams – 740“ 1993 m. dalyvavo keturios komandos: Gargždų, Klaipėdos, Tauragės ir Jurbarko. Tarp jų buvo 8 kandidatai į sporto meistrus ir 8 pirmo atskyrio žaidėjai. Tada iš 20 taškų surinkę 16,5 taško nugalėjo gargždiškiai Mindaugas Slušnys, Arūnas Gincas, Vasilijus Čiornas ir Z. Bitinas. Ratų sistema vyko ir „Žaibo“ turnyras. Pergale jame, surinkęs 14 taškų, džiaugėsi gargždiškis M. Slušnys.
Po metų turnyre varžėsi ir Raseinių atstovai, o Gargždų šachmatų entuziastai susibūrė į dvi komandas, tačiau pajėgiausia tąkart buvo Klaipėdos ekipa. 1995 m. gargždiškiai nugalėtojų titulą atsikovojo, o dar po metų triumfavo debiutavusi Telšių komanda. Komandų, pasiryžusių išbandyti jėgas Gargžduose, kasmet daugėjo, konkurencija augo: 1997 m. 5-ajame turnyre dalyvavo 8, 1998 m. – 10, 2003 m. – 13, 2013 m. – 20. Nuo tada komandų skaičius perkopė dvidešimt ir 2017–2019 m. susirungė po 29 ekipas, o dalyvių skaičius svyravo nuo 110 iki 113. Neseniai vykusiame „Gargždams – 768“ turnyre susitiko net 33 komandos (127 šachmatininkai). Jose nugalėjo Martynas Taučius (Dovilų seniūnija) ir Šiaulių jaunimo komanda, surinkusi 26,5 taško. „Klaipėdos rajono pirmosios komandos šachmatininkai surinko 25,5 taško ir liko antri. Komandai atstovavo M. Taučius, Daiva Dieninė (Ežaičiai), Arvydas Mickus (Kalotė) ir A. Gincas (Vėžaičiai). Turnyre dalyvavusi Gargždų komanda (Valdas Jonelys, Artūras Daniusevičius, Robertas Mockus ir Darius Alek­na) liko 10 vietoje, Gargždų SC-2 – 13, Gargždų SC-1 – 16, Vėžaičių – 19, Agluonėnų – 27 vietose“, – atslūgus organizaciniams rūpesčiams pasakojo Z. Bitinas.

Buvo išaiškintos ir geriausios komandos U18, U14 ir U10 grupėse. U18 nepralenkiamas buvo Šiaulių jaunimas, o Klaipėdos rajono BĮ Sporto centro ugdytiniai dominavo U14 (Dovydas Spevak, Domas Andrijauskas, Danielius Antužis ir Arvydas Žiūra) ir U10 (Šarūnas Juknius, Dominykas Kušlikis, Auksė Zonytė ir Oskaras Kušlikis) grupėse. Šešiametis Oskaras buvo jauniausias ne tik šio, bet ir visų iki šiol Gargžduose vykusių turnyrų dalyvis. „Smagu buvo matyti devintame rate kovojančius O. Kušlikį su Steponu Jurgaičiu. Tarp jų nei daug, nei mažai – 85-erių metų skirtumas. Vadinasi, šachmatai vienija visus – nuo mažo, iki didelio…“ – šypsojosi jaunųjų šachmatininkų ugdytojas, treneris Z. Bitinas. Vėžaitiškis S. Jurgaitis, kuriam eina 92-ieji, pripažintas vyriausiu visų tradicinių Gargždų šachmatų turnyrų dalyviu.

Tarp moterų nepralenkiama buvo Klaipėdos rajono atstovė D. Dieninė, tarp 75 metų ir vyresnių šachmatininkų – Algirdas Narmontas (Plateliai), tarp 60–74 metų – Raimondas Narmontas (Šiauliai), tarp U18 – Lukas Bagvilas (Šiauliai), tarp U14 – D. Andrijauskas (Gargždai), tarp U10 – Š. Juknius (Gargždai). Visi turnyro dalyviai dovanų gavo Klaipėdos rajono šachmatų klubo „Mintis“ narių dėka ir lėšomis išleistą brošiūrą „Gargždų vardo paminėjimo metinių šachmatų turnyrų kronika“, nugalėtojai apdovanoti Sporto centro įsteigtomis taurėmis ir medaliais.

28-ąjį kartą Gargžduose vykusiame respublikiniame turnyre dalyvavo 33 komandos (127 šachmatininkai).

Žaidimo malonumas
Po turnyro pakalbinti jaunieji šachmatininkai Domantas Antužis ir Jorė Balčiūnaitė kaip susitarę tvirtino, kad žaisti šachmatais – malonumas, o treneris Z. Bitinas – puikus žmogus ir mokytojas. Domantas pasakojo, kad lankyti treniruotes pirmiausia pradėjo 5 metais už jį jaunesnis brolis Danielius. Netrukus užsikrėtė ir Domantas. „Man patinka loginiai stalo žaidimai, kai reikia pagalvoti, patinka ir matematika. Turiu daug draugų, kuriuos tik per šachmatus pažinau“, – sakė vaikinas, susižavėjęs šiuo žaidimu prieš 7 metus. Domantui nesunku susikaupti, laužyti galvą kelias valandas, todėl labiau nei greitieji šachmatai patinka tradiciniai, o už pergalę svarbiau esąs pats žaidimas. Vis dėlto pripažino, kad kai kuriems jo pažįstamiems išsėdėti prie šachmatų lentos intensyviai mąstant kelias valandas būtų neįmanoma.

J. Balčiūnaitės pažintis su šachmatais prasidėjo namuose, kai jai buvo šešeri, o į treniruotes kartu su jaunesniu broliu atvedė mama. Jorė sakė, kad treneris sukūrė labai malonią aplinką ir sustiprino jos meilę šachmatams. Nors mergina tikino, kad žaidžia sau, nesistengdama niekam nieko įrodyti, jos pasiekimų kraitis nemenkas. Jorė yra dukart „Žaibo“ Lietuvos čempionė tarp 16-mečių merginų, 3-iosios vietos greitųjų šachmatų Lietuvoje laimėtoja tarp to paties amžiaus merginų. Šiemet mėgėjų čempionate tarp moterų ji užėmė 3-iąją vietą, o Lietuvos klasikinių šachmatų pirmenybėse tarp U-20 merginų – 5-ąją. Rajono antrojoje lygoje šiemet iškovojo 3-iąją vietą. Iki šiol namuose šachmatais ji žaidžia su broliu, o internetu – su nepažįstamaisiais iš viso pasaulio. „Galima pamatyti nenuspėjamų ėjimų, pradžių, bet gyvai žaisti įdomiau su nepažįstamais varžovais nei internetu. Labai įdomu žaisti su klubo senbuviais. Iš jų daug gali išmokti. Jie moka daugiau teorijos, kurios jauniems trūksta, nes pradedantieji žaidžia e2–e4“, – patirties svarbą akcentavo Jorė, jos besisemianti ir varžybose, prieš kurias mąsto apie partijas, pasikartoja teoriją. Mergina yra lankiusi karatė, net bokso treniruotes, o šiuo metu – lengvosios atletikos. Vis dėlto pirmenybę, jei tektų rinktis, teiktų šachmatams. „Labiausiai patinka greitieji šachmatai, bet ir ilgieji, nes pasineri į žaidimą, pamiršti aplinką ir atsipalaiduoji. Lengvajai atletikai gali trukdyti traumos, o šachmatais gali žaisti, net jei koja lūžusi. Tai ramesnis sportas“, – sakė gimnazistė, kuriai sekasi ir tikslieji mokslai.

Laisvalaikis – klube
„Pats to neatsimenu, bet man pasakojo, kad būdamas mažiukas žaisdavau ne su kuo kitu, o su šachmatų figūrėlėmis. Gal 7-erių metų išmokau žaisti šachmatais – išmokė tėtis, o 1968 m. (man buvo dvylika), nusipirkau šachmatų vadovėlį. Žaidžiau su draugu“, – pasakojo Arūnas Gincas, septynis kartus tapęs Klaipėdos rajono šachmatų pirmenybių čempionu. Su trejais metais jaunesniu Z. Bitinu, aistringu šachmatininku, jis susipažino studijų metais Vilniuje. Z. Bitinas studijavo Vilniaus inžinerijos statybos institute, o A. Gincas – Teisės fakultete universitete. Baigęs universitetą jis grįžo į Gargždus, o po 3 metų pagal paskyrimą atvažiavo Z. Bitinas. „Aš taip nudžiugau. Gargždams pasisekė, kad Zigmas čia gavo paskyrimą. Žaidėme šachmatais kartu apie dešimt metų, jau tada dalyvavau čempionatuose, o „Minties“ klube esu nuo įkūrimo 1995 m. Kaip vieniems vyrams patinka medžioklė, žvejyba, taip man – šachmatai“, – prisipažino A. Gincas, mėgstantis stebėti tiek gyvai, tiek per televiziją ir kitų sporto šakų varžybas. Vis dėlto „Minties“ klube kiekvieną savaitę du vakarus po 3 valandas, o neretai ir pasibaigus treniruotei jis su bendraminčiais gyvena šachmatais. Pomėgiui niekada neprieštaravo šeima – žmona Žibutė ir trys dukros. „Jos irgi moka žaisti, bet varžybose nedalyvauja, tik domisi, kaip man sekasi, o žaidžiu su anūkais“, – šypsojosi A. Gincas.

M. Taučius, D. Dieninė, A. Mickus ir A. Gincas, Klaipėdos rajono pirmoji komanda, 28-ajame respublikiniame turnyre iškovojo 2-ąją vietą. Jam pasibaigus D. Dieninė sakė, kad klubas „Mintis“ leisdamas brošiūrą norėjo įamžinti ilgametę Gargždų turnyro tradiciją: „Būtų puiku, jei kas galėtų su mumis pasidalyti 1993–2000 m. turnyrų nuotraukomis. Gali būti, kad ateityje išleisime išsamesnį leidinį.“


Paklaustas apie ištvermę, šachmatų mėgėjas patikino, kad jos tikrai reikia, nes klasikinės partijos trunka 4–5 val., nors gali ir 7 val. „Žliaugia prakaitas, sunku sėdėti, bet man galvos neskauda. Tačiau greitieji šachmatai su metais sunkiau žaidžiami. Jau lėtėja reakcija. 3–5 min. partijas geriau žaidžia jaunimas. Jaunystėje sekėsi gerai, galėdavau žaisti nežiūrėdamas į lentą su trimis žaidėjais, gal ir dabar su kai kuo galėčiau, bet seniai bandžiau“, – prisipažino kartais net sapnuojantis šachmatų partijas vyriškis. Atmintimi A. Gincas ir dabar nesiskundžia, tačiau prisipažino esąs šiek tiek prietaringas: jei laimėjo partiją vilkėdamas kokį švarką, tai ir kitą kartą nori tą patį vilktis. Tačiau sekasi darbštiems ir atkakliems. Z. Bitinas prasitarė, kad A. Gincas vėl pretenduoja į rajono čempiono titulą. Tačiau azartiškas šachmatininkas juokavo, kad šiuo metu, kai turnyras teįpusėjo, pretenduoja visi:
„Tenisą žaidžiant aukščiausiu lygiu, kad praloštum teniso partiją, reikia padaryti 51 klaidą, kad šachmatų – užtenka vieno netikslaus ėjimo, o jų partijoje būna 50–60. Laimi – džiaugiesi, visada nori laimėti, draugai tai draugai, bet kai žaidžiame… Nors 20 metų pažįsti varžovą, loši kaip su priešu. Net artimiausi draugai nesiūlo vienas kitam lygiųjų.“
Laisvalaikio be šachmatų neįsivaizduojantis A. Gincas gerų žodžių negailėjo jaunystės dienų bičiuliui Z. Bitinui, kurio dėka „Minties“ klubas yra vienas geriausių Lietuvoje: net trys rajono pirmenybių lygos, kur antrojoje ir trečiojoje daugiausia dalyvauja moksleiviai ir veteranai, o pirmojoje – patys pajėgiausi rajono šachmatininkai. Be to, yra atskira rajono veteranų lyga, vienijanti per 60 metų perkopusius šachmatininkus. „Zigmas – unikalus žmogus, organizatorius, ir mūsų klubas veikia kaip laikrodis“, – sakė daugkartinis rajono čempionas. 2008 m. A. Gincas yra laimėjęs Tauragės apskrities šachmatų turnyrą, bet labiausiai jam įsiminė, kai 2015 m. tapo „Nemuno“ draugijos čempionu.

Siekia populiarinti
„Mano sportinė karjera baigėsi, kai tapau Lietuvos merginų iki 20 metų šachmatų čempione. Tada atsirado kiti tikslai, o sugrįžti į mėgėjų sportą nėra sudėtinga. Dabar mano tikslas – populiarinti šachmatų sportą, kad kuo daugiau žmonių atrastų malonumą susitikti prie šachmatų lentos, pamiklinti protą ir ištvermę“, – sakė klubo „Mintis“ narė D. Dieninė ir išvardijo daug priežasčių, kodėl verta rinktis šachmatus. Pirmiausia šachmatų dvikova nepalieka didelių traumų, tai viena iš saugiausių sporto šakų. Neginčytina ir kita: tai demokratiškiausia sporto šaka, nes žaisdami tarpusavyje vaikai su senjorais nė kurie nesijaučia nekomfortiškai. Pamatyti kitų sporto šakų tokią dvikovą būtų sudėtinga. „M. Taučius, startavęs respublikiniame Gargždų turnyre 1993 m., dar būdamas moksleivis, šių varžybų čempionu tapo šį lapkritį po 28 metų. Šachmatų sporte čempionu galima tapti net po 60 metų. Taip yra buvę, nes žaidžiant šachmatais amžius nėra kliūtis. Veteranų mąstymas, patirtis verčia pasitempti ir jaunesnius“, – akcentavo „Minties“ narė. Ji atkreipė dėmesį ir į vieną šio sporto principą – pagarbą varžovui. Sportinio pykčio prie šachmatų lentos, pasak D. Dieninės, nėra, nes emocijos trukdo. Žaidžiant svarbiausia išlaikyti rimtį, pagarbą varžovui, paisyti taisyklės pasveikinti varžovą prieš partiją, o jam laimėjus – pasveikinti su pergale.

Šachmatininkė įsitikinusi: kol bus susidomėjimas šachmatais, tol Gargžduose vyks tradicinis turnyras, skirtas Gargždų vardo paminėjimo metinėms. „Džiaugiamės, kad šiemet jį galėjome organizuoti Kultūros centre, nes klubo patalpose telpa tik 30 žmonių. Mėgėjai norėtų dalyvauti atvirame turnyre, bet norinčiųjų nesutalpintume, reikėtų ir trečiojo teisėjo, tad kol kas jame dalyvauja tik mūsų klubo kviestos komandos. Beje, dalyviams nėra jokio startinio mokesčio“, – pasakojo D. Dieninė. Nors klubas „Mintis“ iš savo narių lėšų pildo šachmatų inventorių, turnyrui jo dar tenka skolintis. Rajono Savivaldybė skiria lėšų taurėms ir medaliams, o prizais turnyrą remia patys šachmatų entuziastai.

Laima ŠVEISTRYTĖ
Andriaus JOKUBAIČIO ir Z. BITINO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių