Šaltalankių augintoja į pagalbą pasitelkė žąsis

„Pernai užsiauginau 60 baltųjų ir pilkųjų veislių žąsų, kurios apšvarindavo nemažą šaltalankių plantacijos plotą, o šiemet turiu tik trylika“, – pasakojo ekologinio ūkio puoselėtoja S. Girčytė.Mikų kaime, Judrėnų seniūnijoje, iš senelių paveldėjusi žemę, Sandra Girčytė įkūrė ekologinį ūkį ir augina šaltalankius. Ji vienintelė čia ėmėsi netradicinio verslo. Ūkininkė svajoja apie gražų ūkį, sulčių spaudyklą ir tiki galimybe išgyventi iš šios veiklos.

Susikūrė darbo vietą

Jaunojo ūkininko ūkį S. Girčytė įregistravo prieš 5 metus, o Judrėnuose su šeima apsigyveno prieš trejus. „Norėjau susikurti darbo vietą, kad nepriklausyčiau nuo darbdavio, turėčiau daugiau laiko rūpintis vaikais, jų sveikata, – kalbėjo pirmoko ir trečioko mama. – Traukė ir tai, jog šaltalankiai naudingi žmogui.“

Paveldėjusi 16 hektarų, ji įsigijo dar šešis. Savo laukus apsodinusi šaltalankiais, pernai skynė pirmąjį derlių.

S. Girčytė prisipažino, jog aplinkiniai nevienareikšmiškai vertina šį jos pasirinkimą. „Daugeliui atrodo, kad patikimiausias verslas – karvių ūkis. Betgi kas dabar darosi pienininkystėje… – šyptelėjo moteris. – Man atrodo, kad šaltalankių auginimas – rimtas dalykas.“

Prabėgo 5 metai, per kuriuos ji buvo įsipareigojusi puoselėti ekologinį ūkį. „Ekologinio ūkininkavimo taisyklių nebuvo, ekologiškai ūkininkaujančių seniūnijoje nėra, todėl nėra su kuo pasitarti. Šiemet atsirado naujų reikalavimų – ne tik išlaikyti atstumą tarp medelių ir eilių“, – kalbėjo S. Girčytė.

Rugpjūtį į jos ūkį atvykę specialistai vertino, kiek uogų užaugina šaltalankių krūmeliai. „O kaip pasverti tą kiekį, jeigu aš skinu su šakelėmis ir lapeliais?“ – retoriškai klausė ūkininkė. Ji gavo įspėjimą. Tai reiškia, jog gali sumažinti tiesiogines išmokas.

Nesėkmė neatbaidė

Pasak S. Girčytės, nėra lengva auginti šaltalankius – juos reikia prižiūrėti. „Vasarą rankomis tenka ravėti aplink medelius, mulčiuoti, apipilti žvyru ar smėliu. Sėdusi į traktoriuką, pjaunu tarpueilius“, – pasakojo ūkininkė.

Norėdama sau padėti, sumanė užsiveisti žąsų, kad šios nuskabytų žolę. „Pernai užsiauginau 60 baltųjų ir pilkųjų veislių žąsų, kurios apšvarindavo nemažą šaltalankių plantacijos plotą, o šiemet turiu tik trylika“, – kalbėjo Sandra. Pavasarį ji nusipirko buitinį inkubatorių ir pamėgino perinti žąsiukus. „Trūko žinių, patirties – kaimo moterys patarė, ką daryti. Bet išsirito tik pusė, o užaugo trys“, – sakė ūkininkė, kurios nesėkmė neatbaidė: tikisi, jog kitais metais pasiseks geriau.

Sultis maišo

Rugsėjį pradėjo skinti šaltalankių uogas – šiemet mėnesiu vėliau nei pernai. Ir nežinia, kiek skins, nes užklupę lietūs gali supūdyti. Vidutiniškai nuo krūmo priskinanti apie 30 kilogramų uogų. Jas vežanti į Naująją Akmenę – bendradarbiaujanti su stambiu šaltalankių augintoju ir perdirbėju. „Pernai spaudžiau šaltalankių sultis ir jas maišiau su obuolių – visas nupirko. Šiemet vėl turiu užsakymų“, – džiaugėsi Sandra. Praėjusiais metais litras šaltalankių sulčių kainavo 16 litų, sumaišytų su obuolių sultimis 5 litrų vakuuminė pakuotė – 30 Lt.

S. Girčytė svajoja apie gražų ekologinį ūkį, sulčių spaudyklą ir tiki galimybe išgyventi iš šio verslo.


  • Šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Jose ypač daug vitamino C, taip pat karoteno, cholino, nikelio, mangano, geležies, fosforo, folio rūgšties, flavanoidų, vitaminų B1 ir B2, P, E ir K.
  • Šaltalankiai – puikus antioksidantas: saugo nuo laisvųjų radikalų, stabdo senėjimą, skatina atsinaujinti ląsteles, stiprina organizmo atsparumą.
  • Šaltalankių aliejus mažina skausmą, gydo žaizdas, slopina uždegimus ir skatina gleivinės bei odos gijimą. Galima vartoti sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, angina, sloga (aliejumi tepti nosies gleivinę arba lašinti), esant dantenų ar burnos gleivinės uždegimui.
  • Šaltalankių uogose esančios biologiškai aktyvios medžiagos gerina riebalų apykaitą, šalina iš organizmo blogojo cholesterolio perteklių, stabdo aterosklerozę.
  • Šaltalankių sultys su medumi teikia energijos, saugo nuo mažakraujystės, stiprina imuninę sistemą. Geriausia gerti skiestas.
  • Šaltalankiai padeda atgauti jėgas nusilpus, po sunkios ligos. Šios uogos padeda ir nuo vidurių užkietėjimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių