Saulės elektrinės įrengtos, o prijungimo tenka laukti
Veiviržėniškė „Bangos“ skaitytoja B. M. investavo kelis tūkstančius į saulės baterijų įrengimą. Tačiau, pasirodo, kad pastarosios būtų prijungtos, nėra taip paprasta. Moterį piktina esą lėtos tarnybų apsukos: „Tiek investuota, o reikia laukti, kol viską prijungs, už elektrą mokėti.“
Skiriasi srovės
B. M. „Bangai“ pasakojo, kad įrengus saulės baterijas jų prijungti nepavyko. „Paaiškino, kad pastotėje yra per stipri srovė. Yra elektros svyravimai. Užregistravome viską ESO. Kaip ir numatyta, po dviejų valandų atvyko elektrikai, viską patikrino ir paantrino, jog per stipri srovė, reikia atlikti tam tikrus darbus, kuriuos atliks per 10 dienų“, – būtent toks terminas netenkina B. M. Anot jos, tai svieto juokinimas. Juk į saulės baterijas investavo tokias lėšas, o dabar esą tempiama guma. „Investuoti pinigai, o krauti elektros vasarą negaliu. Kodėl turiu mokėti už elektrą?“, – retoriškai klausia pašnekovė, ne kartą skambinusi į ESO ir akcentavusi tokios situacijos svarbą: „Leidimai duoti, tokie pinigai, dokumentų krūva, o prijungti operatyviai negali.“
ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas „Bangai“ atsakė, kad bendrovė visada stengiasi atlikti reikiamus darbus kaip tik įmanoma greičiau. „Prieš įsirengiant saulės elektrinę būtina užsakyti prijungimo sąlygas iš tinklų operatoriaus – tik jos gali parodyti tinklo būklę ir ar elektrinė gali būti prijungta be papildomų darbų. Šiuo metu gyventojų susidomėjimas elektriniu įrengimu yra stipriai išaugęs, todėl natūralu, kad visose proceso grandyse susidaro eilės“, – paaiškino jis.
Pažįstama situacija
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 14 000 gaminančių vartotojų, tačiau Energetikos ministerijai šiemet skyrus dar 40 mln. eurų nuosavų saulės elektrinių įrengimui ar įsigijimui, jų skaičius turėtų išaugti mažiausiai dukart. Pasak Energetikos ministerijos, siekiama, kad 2030 metais saulės elektrinės generuotų 2 gigavatus elektros.
Saulės elektrinių įrengimas – viena iš UAB „Velma“ veiklos sričių. UAB „Velma“ technikos direktorius Aivaras Vasylius „Bangai“ sakė, jog jo bendrovę renkasi tie, kas nori garantijų. „Tie, su kuriais bendradarbiaujame, dirba šiuo metu labai aktyviai ties saulės elektrinių įrengimu. Žmonės aktyviai domisi ir parama, ir įrengimo galimybėmis. Susiduriama ne su montuotojų trūkumu, bet su įrangos gavimu. Dažnai atsitinka ir tokių problemų: arba negaunama ESO saulės elektrinės (gaminančio vartotojo) prijungimo techninių sąlygų ir negalima prijungti elektrinės prie tinklo, arba neveikia sumontuota saulės elektrinė dėl per aukštos įtampos tinkle. Jei saulės elektrinė sumontuota negavus ESO techninių salygų, kaltę turėtų prisiimti statytojas su montuotojais. Bet abiem minėtais atvejais problema yra. Vietoje 5 d. d. ESO išduoda sąlygas per 30–40 k. d., nors puikiai žino, kad parama saulės elektrinių įrengimui augs daugiau nei 2 kartus. Problemų kelia ir veiviržėniškės minėta per aukšta elektros įtampa tinkle. Pats buvau susidūręs su šia problema, kurios išsprendimas užtruko beveik 3 mėnesius, nes ESO užtruko, kol sureagavo, paprašė informacijos, įrodančios problemą, vėliau sumontavo analizatorių, pamatavo, kad per aukšta, registravo problemą ir tik tada pažemino įtampa pastotėje (transformatoriuje). Vasarą paprastai yra per aukšta įtampa tose teritorijose, pastotėse, kur prijungta daug saulės elektrinių, žiemą – arčiausiai pastočių esančiuose namų ūkiuose (vartojimo taškuose)“, – pastebėjo A. Vasylius. Anot jo, jei veiviržėniškės atveju viskas bus sutvarkyta per 10 darbo dienų, tai labai gerai, nes jo atveju užtruko gerokai ilgiau.
Agnė ADOMAITĖ
Nuotr. iš „Bangos“ archyvo