Saviizoliacijos rekomendacijos išbando ir medikų atsakingumą

Šeštadienio „Bangos“ numeryje išspausdinę straipsnį „Koronaviruso tema jaudina, tačiau atidesni būkime ir patys“ sulaukėme sunerimusios skaitytojos (pavardė redakcijai žinoma) prašymo patikrinti kai kuriuos faktus. Moteris savo laiške redakcijai rašė, esą iš Gargždų PSPC darbuotojos sužinojusi, kad viena gydytoja grįžo iš turistinės kelionės Šiaurės Italijoje, kur plinta koronavirusas ir, galimai nepaisydama Nacio­nalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijų izoliuotis 14 dienų, praėjusį pirmadienį (vasario 24 d.) atėjo į darbą ir dirbo tris dienas. Gargždiškė stebėjosi medikės elgesiu, kurį vadino neatsakingu tiek pacientų, tiek bendradarbių atžvilgiu. Situaciją aiškinomės su Gargždų PSPC ir Gargždų ligoninės vadovais, Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja, Sveikatos apsaugos ministerija, taip pat telefonu susisiekėme ir su medike, dabar jau turinčia nedarbingumo pažymėjimą.

Sugrįžus prašoma pranešti

„Sveikatos apsaugos ministerija 2020 m. vasario 24 d. raštu Nr.(10.2.3.4-412)10-1187 „Dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejo apibrėžimo atnaujinimo“ informavo savivaldybių administracijas, sveikatos priežiūros įstaigas dėl naujojo koronaviruso atvejo apibrėžimo atnaujinimo, tai yra į įtariamųjų sąrašą įtraukiami ir asmenys, kurie keliavo Šiaurės Italijos regione (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai) – iki 2020 m. vasario 24 d. buvo tik Kinija (visos provincijos)“, – informavo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė. Rekomendacijas, pasak jos, apie prevencines priemones asmenims, grįžusiems iš Šiaurės Italijos regionų ir Kinijos (visų provincijų), nuolat teikė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir per žiniasklaidą, ir oro bei jūrų uostuose. Buvo prašoma piliečių informuoti apie savo kelionę Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) užpildant anketą ir rekomenduota save izoliuoti 14 dienų.

Nuolat girdimi raginimai nerizikuoti nei savo, nei aplinkinių sveikata daugelį keliautojų, turėjusių riziką užsikrėsti koronavirusu kelionėse minėtose šalyse ar jų regionuose, paskatino užpildyti NVSC anketas ir pasinaudoti rekomendacija neiti į darbą ar mokyklą, nesilankyti viešose vietose 14 dienų. Todėl „Bangos“ skaitytoją nustebino Gargždų PSPC gydytoja, kuri užpraeitą savaitgalį grįžusi iš Šiaurės Italijos regiono, kur koronavirusas plinta visuomenėje, neatsižvelgė į rekomendacijas, atėjo į darbą ir esą kelias dienas priiminėjo pacientus.

Dirbti ar nedirbti?

Gargždų PSPC vyr. gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ patvirtino, kad iš kelionės Šiaurės Italijoje sugrįžusi gydytoja iš tiesų atėjo praėjusį pirmadienį į darbą. Tačiau vadovas aiškino, kad reikia suprasti, jog NVSC informacija grįžusiuosius iš koronaviruso židinio šalių pasiekia ne iš karto, tik po kelių dienų. „Kai gydytoja grįžo iš kelionės, dar nebuvo žinomi nė kodai, pagal kuriuos tokiems asmenims galima išduoti nedarbingumo pažymėjimą. Jie paaiškėjo tik antradienį ar trečiadienį. Tai buvo pati pradžia, kai nebuvo aiški situacija“, – sakė P. Serapinas ir pridūrė, kad gydytoja galbūt savo iniciatyva galėjo neateiti į darbą, tačiau oficialaus pagrindo nusišalinti nuo darbo tada dar nebuvo. Vyr. gydytojas patvirtino, kad šiuo metu įstaigoje yra ir daugiau medikų, kurie grįžę iš koronaviruso paliestų šalių jau vykdo NVSC rekomendacijas. „Užpraeitos savaitės pabaigoje tai tikrai dar niekas nebuvo aišku“, – „Bangai“ pakartojo Gargždų PSPC vyr. gydytojas P. Serapinas.

Kadangi medikė dar dirba ir Gargždų ligoninėje, susisiekėme ir su šios įstaigos vyr. gydytoja Virgina Ruškiene. „Antradienio vakare, prieš pat 5 val., sulaukiau gydytojos skambučio ir sužinojau, kad grįžo iš koronaviruso paliesto Italijos regiono. Gydytoja sakė, kad trečiadienį ateis į „penkiaminutę“. Pasakiau, kad niekur su šia diena nevaikščiotų, kad turi izoliuotis 14 dienų, kaip priklauso visiems. Be jokių vaikščiojimų! Tada gydytoja sako, kad pirmadienį ir antradienį dirbo Gargždų PSPC. Paaiškinau, kad turi užsipildyti anketą NVSC. Juk mes, gydytojai, esame informuoti žmonės, ne nuo gatvės. Po kurio laiko ji paskambino ir patvirtino, kad užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą“, – „Bangai“ situaciją apibūdino V. Ruškienė ir akcentavo, kad medikai turi būti pavyzdys pacien­tams, t. y. elgtis ypač atsakingai. Užpildžius anketą, NVSC specialistai susisiekia su asmeniu nurodytu telefono numeriu arba elektroninio pašto adresu ir pateikia rekomendacijas.

Abejones galima aptarti

„Manyčiau, kad vasario 24 d. gydytoja tikrai turėjo jau žinoti apie rekomendaciją save izoliuoti 14 d. Jeigu abejojo, galima buvo pasitarti telefonu su įstaigos vadovu ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais“, – pastebėjo rajono Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė ir pridūrė, kad visoje Europoje yra praktika, jog darbdavys savaitę gali atleisti darbuotoją nuo darbo net be nedarbingumo pažymos.

Atkreiptinas dėmesys ir į kartu keliavusius šeimos narius, vaikus. Vasario 25 d. Sveikatos apsaugos ministerija pateikė rekomendacijas dėl ugdymo proceso ir darbo organizavimo asmenims, kurie lankėsi Kinijoje ir Šiaurės Italijoje – mokyklos buvo informuotos apie tai, kad sudarytų sąlygas mokytis mokiniams, kurie parvyko iš nurodytų šalių, nuotoliniu būdu.

„Elgiausi pagal reglamentą“

Pirmadienį popiet „Banga“ telefonu dėl skaitytojos laiške iškeltų abejonių, ar medikė galėjo po atostogų Šiaurės Italijos regio­ne būti kelias dienas darbo vietoje, susisiekė su pačia gydytoja, kuri dabar turi nedarbingumo pažymėjimą, yra saviizoliacijoje ir vykdo NVSC rekomendacijas.

„Visos žinios atėjo pirmadienį (t. y. vasario 24 d.). Tada mes savanoriškai užpildėme NVSC prašymą, o antradienį gavome nurodymus. Antradienį dar buvau darbe iš ryto, nes dirbau nuo 7 val.

Kai su NVSC viską suderinome, trečiadienį gavau galimybę gauti nedarbingumo pažymą. Juk negalėjau neiti į darbą be jokios priežasties. Jūsų informacija nevisai teisinga, nes darbe buvau dvi dienas. Dirbau tik pirmadienį ir antradienį, kol Visuomenės sveikatos centras davė leidimą gauti nedarbingumo pažymėjimą“, – telefonu paaiškino medikė, pareiškusi, jog nesupranta straipsnio tikslo. „Italijoje ta padėtis dar nebuvo paskelbta. Tada buvo tik informacija, kad Šiaurės Italijoje susirgo 17 žmonių. Tik grįžus vakare sužinojome, kad tų susirgimų daugėja. Sekmadienį jau buvo žinia, kad ribojama komunikacija. Tačiau grįžus mums nebuvo pateikta jokios konkrečios informacijos, kad pirmadienį negalima eiti į darbą. Aš nuėjusi informavau vyr. gydytoją, kuris pasakė, kad reiktų elgtis pagal NVSC rekomendacijas. Tad vakare užpildžiau prašymą. Negaliu nedirbti darbo be konkrečios priežasties“, – dar kartą akcentavo gydytoja, klausdama, kodėl domina jos asmeninės atostogos. Buvo paaiškinta, jog redakcija tiria sunerimusios skaitytojos laišką ir domina ne asmeninės atostogos, o laiške išsakytos abejonės dėl medikės atsakingumo tiek pacientų, tiek bendradarbių atžvilgiu paisant NVSC rekomendacijų.

„Nežinau, iš tikrųjų yra nemaža panika. Aišku, yra kontrolės priemonės, tačiau, kaip suprantu, jos veikia ne iš karto tą minutę. Tad taip ir buvo pasielgta. Jeigu tai turi reikšmės kažką nuraminti, tai elgiausi pagal reglamentą – norėčiau, kad tai būtų panaudota, parašyta etiškai“,– savo poziciją dėstė gydytoja.

Oro uostuose – be kontrolės

Gydytoja antradienį raštu „Bangai“ pateikė dar šią informaciją: „Novaturo“ užsakomuoju reisu Bergamas–Vilnius grįžome vasario 22 d. 15.00 val. Bergamo oro uoste keleivių kontrolė vasario 15 ir vasario 22 dienomis buvo nepakitusi. Išvykimo metu (Bergame) nebuvo paskelbta apie ekstremalią situaciją, Kodonjo miesto izoliaciją. Vilniaus oro uoste nebuvo vykdoma keleivių kontrolė termovizoriais ir informacijos dėl situacijos Italijoje nebuvo pateikta. Vasario 24 d. vakare, remiantis http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/grieztinamos-covid-19-prevencijos-priemones informacija, buvo užpildytos NVSC anketos http://nvsc.lrv.lt/covid-19. NVSC atstovai susisiekė vasario 25 dieną. Iki tol nebuvo teisinio pagrindo nedarbingumo forminimui. Vasario 26 dieną NVSC rekomendacijos patvirtintos parašu ir pradėta saviizoliacija iki 2020 m. kovo 7 d.“


  • Visa aktuali informacija nuolat skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas
  • Informaciją apie save galima pateikti ir šiais būdais: tel. (8 5) 212 40 98; el. paštu info@nvsc.lt
  • Ką daryti įtarus, jog sergate koronavirusu? Jei galimai turėjote kontaktą su sergančiuoju koronavirusu ir pajutote ligos simptomus, jokiu būdu neikite pas šeimos gydytoją. Neišėję iš namų skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir praneškite apie įtariamą ligą. Kol atvažiuos medikai, niekur neikite.

KOMENTARAS

  • Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina BUŠINSKAITĖ:

    Vasario 25 d. vykusiame Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje buvo nutarta kreiptis į Lietuvos mobiliuosius operatorius, prašant, kad jie išplatintų trumpąsias žinutes mobilių operatorių vartotojams, esantiems Italijoje, taip pat tiems, kurie Italijoje lankėsi dar 14 dienų iki vasario 25 d.

    Abonentams išplatinta sutartos formuluotės žinutė. Žinutes gauna visi, kurių mobilieji telefonai buvo gavę pasveikinimo žinutes atvykus į Italiją. Jei keliautojas roamingo paslauga nesinaudoja, žinutės negaus. Paprastai tariant, žinutės siunčiamos visiems, nesirenkant abonentų pagal jokius kriterijus, t. y., vienodą informaciją gauna visi keliautojai, besinaudojantys roamingo paslauga.

    Kalbant apie rekomendacijas – jos taip pat vienodos visiems. Visų, per pastarąsias dvi savaites besilankiusių COVID-19 paveiktose teritorijose ar turėjusių sąlytį su tikėtu ar patvirtintu COVID-19 atveju, prašoma dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų. Tuo tikslu SAM kreipėsi į darbdavius, prašydama, esant galimybėms, leisti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, o nepavykstant susitarti su darbdaviu – numatyta galimybė dviejų savaičių laikotarpiui gauti nedarbingumą.


SVARBU ŽINOTI KELIAUJANTIESIEMS

  • URM skelbiamose ir nuolat atnaujinamose kelionių rekomendacijose (https://keliauk.urm.lt/lt/) pateikiama informacija ir apie galimas grėsmes sveikatai. Esantiems užsienyje ar planuojantiems keliones taip pat rekomenduojame užsiregistruoti URM kelionių registracijos sistemoje https://keliauk.urm.lt/lt/keliones-registracijos-forma. Verta atsisiųsti „Keliauk saugiai“ programėlę: http://onelink.to/epmjp5.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content