Šimtmečio dainų šventę praturtins rajono kolektyvai

Gargždų kultūros centro „Cyrulelio“ kolektyvas taip pat dalyvaus Dainų šventėje.

 

„Meno kolektyvų vadovams akcentavau, jog jei kažkas jaučia problemą, prievartą vykti į Dainų šventę, to nereikia daryti. Kolektyvų dalyvavimas yra pagrįstas savanoryste, tai mūsų tautiniai bruožai, kurie padėjo sukurti UNESCO nematerialaus paveldo šedevrą“, – kalbėjo Kultūros skyriaus vedėjas, Klaipėdos rajono delegacijos koordinatorius G. Bareikis.555 – tiek dalyvių sudarys Klaipėdos rajono savivaldybės delegaciją Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos…“ Jau šį sekmadienį iš rajono išriedės pirmieji autobusai sostinės link. Šimtai Klaipėdos rajono meno kolektyvų prisidės prie UNESCO pripažinto pasaulinio žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevro – dainų ir šokių šventės puoselėjimo.

Vertybių aktualizavimas nūdienos fone

Jubiliejinė, dvidešimtoji, 2018 m. dainų šventė skiriama Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. „Vardan tos…“ yra Lietuvos valstybės himno – „Tautiškos giesmės“ frazė. Ši giesmė tapo šventės idėjų pagrindu, visų jos renginių jungtimi. Pagarba Tėvynei, jos praeičiai, ją kūrusiems ir tebekuriantiems žmonėms, tiesos, šviesos, doros siekimas, kvietimas santarvei, vienybei, prasmingo būdo gyventi ir dirbti ne dėl asmeninės, bet dėl Lietuvos gerovės teigimas – pamatinės giesmės vertybės, kurios menine kalba bus permąstomos ir aktualizuojamos šventėje.

Šiemet programą sudaro šios pamatinės dalys: Folkloro diena, skirta tradicinei kultūrai, Ansamblių vakaras, spalvinga teatralizuota, stilizuota forma pateikiantis liaudiško prado programą, Šokių diena, kurios pagrindas – profesionalių choreografų sukurtos lietuvių papročius, simbolius interpretuojančios šokių kompozicijos. Šventės programą papildo Teatro diena, Liaudies meno paroda, nacionalinio instrumento – kanklių, pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertai ir paradai, profesionaliosios kūrybos renginiai, emocingos ir spalvingos šventės dalyvių eitynės. Šventę vainikuoja Dainų diena, į vieną milžinišką chorą suburianti tūkstančius dainininkų.

Galima tik įsivaizduoti, koks pasididžiavimo jausmas apima, kai girdi galingą dvidešimties tūkstančių dalyvių choro skambesį arba dideliame stadione regi atgyjančius devynių tūkstančių šokėjų brėžiamus raštus.

Gyvens trijose mokyklose

Klaipėdos rajono savivaldybės delegacijos koordinatorius – Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis. „Man tai yra penktoji dainų šventė. Kiekvienąkart ji būna vis kitokia. Iššūkis, kurį reikia priimti. Mūsų rajono delegacijos atstovai gyvens trijose verslo mokyklose: Kalvarijų g. 159, Pamėnkalnio g. 11 ir Islandijos g. 3. Nerimo kelia tai, kad verslo įstaigos turi daug kabinetų su aparatūra, dėl to, kaip minėta, mums teks išsiskirstyti. Tiek pietūs, tiek vakarienė dalyviams bus dalijami repeticijų vietose. Pusryčiai tiekiami apgyvendinimo įstaigose. Tačiau Pamėnkalnio g. ir Islandijos g. nėra valgyklos, tad mes eisime į netoli esančią Salomėjos Nėries gimnaziją, kur papusryčiausime prie stalų. Priešingu atveju maistas būtų atvežamas ir dalijamas vienkartiniuose induose. Būtų problematiška, kai nėra kur atsisėsti, juolab rastųsi daug šiukšlių ir pan.“, – svarstė G. Bareikis.

Sostinėje G. Bareikiui talkins Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jolita Latakienė, Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė ir Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Gudzevičienė. Anot pašnekovo, didžiulė atsakomybė išvežti tokią gausią delegaciją, tad neveltui yra juokaujančių, kad dalyvius gali lydėti tie, kurie nori numesti 5 kg. Reikia susitaikyti ir su bemiegėmis naktimis, ir triukšmu. „Vien Ansamblių vakaras prasidės 22 val., tad į apgyvendinimo įstaigą grįšime kokią 2 val. nakties. O kur dar dalijimasis įspūdžiais, besiliejančios emocijos… Prausimasis irgi užtruks: 200 žmonių yra po 3 dušus mergaitėms, ir 3 dušus berniukams. Pavyzdžiui, Dauparų skyriaus kapela „Šešios bačkos“ nusprendė patys susirasti patogesnes vietas nakvynei. Tai jų apsisprendimas. Bet kuriuo atveju reikia suvokti, jog kai yra 36 tūkst. dalyvių, tai nebus viešbučių ir stiklių restoranų. Man teko laimė dalyvauti Šveicarijoje vykusioje „Europiadoje“, 40 žmonių delegacija miegojome sporto salėje ant 5 cm storio čiužinukų, be jokio suskirstymo pagal amžių ar lytis. Išgyvenome, pakikenome, pakvėpavome tuo pačiu oru, o dabar visi su malonumu prisimename. Čia požiūrio klausimas“, – įsitikinęs Kultūros skyriaus vedėjas.

Maitinimas ir kelionė nekainuos

Dalyviams nekainuos nei kelionės išlaidos, nei maitinimas. Viskuo pasirūpinta nacionaliniu lygmeniu. Iš Klaipėdos rajono išvyks 10 didelių autobusų ir 10 mokyklinių. „Didžiųjų paslaugą pirksime, išlaidas kompensuos ne Savivaldybė, o organizatoriai valstybės lėšomis. Mokyklinių autobusiukų kuro išlaidos taip pat bus kompensuojamos. Liepos 1 d. jau išvyksta mūsų štabas, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos choras, skudutininkai ir choreografijos kolektyvai. Dalyviai, jei turės laisvo laiko tarp repeticijų ir norės pasigrožėti sostine, su dalyvio kortele galės nemokamai naudotis viešojo transporto paslaugomis. Mūsų delegacijos jauniausiam dalyviui yra apie 10 metų, o vyriausiųjų amžius siekia ir per 80 metų֧“, – pastebėjo G. Bareikis. Gausiausi mūsų rajono kolektyvai – Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Minija“, Gargždų muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras su šokėjomis, „Vaivorykštės“ gimnazijos choras.

Anot Kultūros skyriaus vedėjo, rajono kolektyvai, lyginant su visos Lietuvos, nėra nei kažkuo pranašesni, nei prastesni. Visi, kurie pateikė paraiškas, dalyvauti Dainų šventėje, buvo atrinkti, galbūt labiau reikėjo pasistengti Kretingalės bendruomenės chorui. „Programos chorams buvo išties sudėtingos, klausiausi atrankos Gargždų muzikos mokykloje, tai reikalavimai aukšti, vaikai turėjo daug dirbti“, – pastebėjo delegacijos koordinatorius.

Paklaustas, kiek Klaipėdos rajono savivaldybei kainuos ši Dainų šventė, jis atsakė: „Strateginiame veiklos plane turime nusimatę 15 tūkst. Eur. Dalis paskirta Kvietinių „Kvėičio“ tautiniams drabužiams, taip pat numatyta jau po šventės sukviesti kolektyvų vadovus, juos pagerbti – bus renginukas. Tačiau, manau, pavyks sutaupyti 10 tūkst. Eur, jei neiškils kažkokių nenumatytų poreikių. Stengiuosi Savivaldybės lėšas eikvoti suvalkietiškai, kiek įmanoma apsieiti su valstybės skiriamu finansavimu.“


Bilietų į Dainų šventės renginius kaina svyruoja nuo 5 iki 80 eurų. Vaikai iki trejų metų bus įleidžiami nemokamai (neužimant papildomos sėdimos vietos).

Mokami renginiai:

  • Liepos 3 d. 20 val. Vokalinių ansamblių koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – 20–30 Eur.
  • Liepos 4 d. 22 val. Ansamblių vakaras „Tėvyne mūsų“ Kalnų parke – 10–60 Eur.
  • Liepos 5 d. 13 val. Šokių diena „Saulės rato ritimai“ Lietuvos futbolo federacijos stadione (dieninis koncertas) – 5–50 Eur.
  • Liepos 5 d. 21 val. Šokių diena „Saulės rato ritimai“ Lietuvos futbolo federacijos stadione (vakarinis koncertas) – 10–80 Eur.
  • Liepos 5 d. 17 val. Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ Vilniaus pramogų arenoje – 10–40 Eur.
  • Liepos 6 d. 18 val. Dainų diena „Vienybė težydi“ Vingio parke: sėdimos vietos – 10–40 Eur, stovimos vietos nemokamos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių