Statybos užbaigti neleidžia slaptas (?) objektas

Vandalai jau spėjo suspardyti naują lietaus vamzdį prie bibliotekos.

 

600 tūkst. eurų. Tiek kainavo Kretingalės kultūros centro Girkalių skyriaus pastato renovacija, trunkanti trečius metus. Pernai ir muzikantai jau buvo pasamdyti į atidarymą, tačiau kol kas čia dar kaukši statybininkų plaktukai. Mat iškilmių išvakarėse suremontuotas patalpas užliejo vanduo – jos tvarkomos iki šiol. Tačiau didžiausia rakštis, anot pastato šeimininkų, dvi „slaptas“ patalpas valdanti telekomunikacijų bendrovė, kuri esą jų netvarko taip, kaip reikalaujama vykstant rekonstrukcijai.

Girkaliuose apsilankiusi rajono mero pavaduotoja R. Cirtautaitė (dešinėje) ir Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė A. Balčikonienė, lydimos meno vadovo E. Skarbaliaus, apžiūrėjo suremontuotas patalpas.Jau gadina turtą

Prieš pusę amžiaus statyti Girkalių kultūros namai dabar šviečia iš tolo – baltas fasadas, dideli langai, naujas stogas ir net modernus liftas prie šono. Po vienu stogu čia įsikurs ne tik kultūros namai ir biblioteka, bet ir ambulatorija. Biblioteka jau veikia, tačiau kitos įstaigos – dar ne. Tačiau jau spėjo pasidarbuoti vietiniai chuliganai, suspardę naują lietaus nutekėjimo vamzdį. „Tragedija – pastatas neatidarytas, o jau gadinamas. Ar nusipelno tokia bendruomenė naujų kultūros namų? Vis dėlto labai dideli pinigai investuoti“, – piktinosi vandalų darbą pamačiusi rajono mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė. „Jau žinome, kas tai padarė, pranešta policijai. Yra kaime keli neramūs paaugliai“, – sakė Girkalių skyriaus meno vadovas ir rajono Tarybos narys Egidijus Skarbalius. Girkaliuose gyvena per 500 žmonių.

Rekonstrukcija vis dar nebaigta – po potvynio iš naujo remontuojamas rūsys.Remonto reikėjo

E. Skarbalius nuo pat projektavimo pradžios rūpinosi statybomis. Gi remonto jau reikėję – kultūros namuose nebuvo šildymo ir vandentiekio, o vienintelis tualetas – lauke ir tas pats privatizuotas. O dabar tikra prabanga, kurios kaimo kultūros darbuotojai seniai nematę: net penki tualetai, dušai, grimo kambariai, gerai įrengta pagrindinė 70 vietų salė ir choreografijos ir konferencijų salytės, drabužinės, darbo kabinetai, sportui skirtos patalpos rūsyje… Patalpos suremontuotos, pakeisti langai, įrengtas šildymas ir kt. Viskas įrengta taip, kad žmonėms būtų kuo patogiau, nereikėtų lakstyti per aukštus ar sales į tualetus ar rūbines, jie yra čia pat. „Kad visi taip tvarkytųsi, rūpintųsi, būtų tikrai gerai. Viskas padaryta ūkiškai, jaučiasi šeimininko ranka“, – sakė Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Balčikonienė.

Keliasdešimt tūkstančių eurų teko atseikėti, regis, nereikalingam liftui.„Palyginti su tuo, kaip anksčiau atrodė Girkalių kultūros namai, tai, galima sakyti, kad pastatytas naujas pastatas“, – sakė vicemerė R. Cirtautaitė. „Gaila, pastato eksploatuoti kol kas neleidžiama. Dvejus metus vis planavome renginius. Yra trys meno kolektyvai, vienas folklorinis vaikų, antras suaugusiųjų ir trečiasis – vokalinis ansamblis. Turime vieną meno vadovo etatą, du – po pusę etato ir dar pusę valytojos etato. Labai reikėtų darbininko, nes dabar patys ir sniegą kasam, ir lapus šluojam, o vasarą teks dar ir žolę pjauti“, – sakė pagrindinis meno vadovas.

Dviaukštis pastatas remonto metu apšiltintas, pakeista stogo danga, atsirado priestatas, ir dabar jo bendras plotas siekia beveik 800 kv. m. E. Skarbalius neslėpė apmaudo, jog keliasdešimt tūkstančių eurų teko atseikėti, regis, nereikalingam liftui, nes esą tokie reikalavimai. „Specia­liai biblioteką iškėlėme į pirmą aukštą, kad būtų patogu neįgaliems žmonėms, o antrajame liko administracinės patalpos ir choreografijos salė. Jei kas norėtų patekti liftu į antrąjį aukštą, kažkas iš dirbančiųjų antrajame aukšte vis vien turėtų nusileisti ir įjungti liftą, bet mažai tikėtina, kad tokie poreikiai būtų“, – sakė E. Skarbalius.

Statybos ir kelių priežiūros skyriaus duomenimis, 2015 m. pastato Draugystės g. 11 rekonstravimo projektą, įrengiant priestatą parengė UAB „Panprojektas“, rangovas – klaipėdiečių UAB „Staderus“, dar viena dirbusi įmonė taip pat iš Klaipėdos – UAB „Tilta“. Iš ES finansuojamos programos LIFE gauta 229 tūkst. eurų, dar 390 tūkst. eurų rekonstrukcijai – Savivaldybės biudžeto lėšos.

Potvynio žala – 20 tūkst. eurų

Spalį girkališkius ištiko šokas, kai per smarkias liūtis per naktį iki metro buvo apsemtos suremontuotos apie 100 kv. m rūsio patalpos. „Sutrūkinėjo sienų apdaila, iškilo grindys, išsipūtė durys. Buvo užpilta ir katilinė, krosnies latakuose sustingo ištižusių granulių masė, tad viską teko ardyti, valyti. Visą savaitę pumpavome elektriniais siurbliais vandenį iš patalpų, kol vyko derybos su vandentiekininkais, ką reikia daryti“, – prisiminė E. Skarbalius. Pastatui padaryta žala siekė apie 10 tūkst. eurų – tiek kainavo vėl naujas remontas, o dar antra tiek – jau patikimesnė lietaus drenažo sistema.

Kodėl taip įvyko? Pasak E. Skarbaliaus ir A. Balčikonienės, ir anksčiau pastatą, kuris yra žemoje vietoje, tvindydavo paviršiniai vandenys, nes nebuvo lietaus kanalizacijos. Projektavimo metu ji buvo numatyta, tačiau esą niekas nežinojo, kad už maždaug 100 metrų nuo sovietinių laikų yra likusi gyvenvietės kanalizacijos nuotekų atšaka, į kurią buvo nukreipti nauji tinklai. Tad šiai užsikimšus nuo gausaus lietaus nešamų sąšlavų ar kitų priežasčių, vanduo plūstelėjo į naujas patalpas. Likimo ironija – jau buvo apklausti potencialūs turto draudėjai, tačiau apsidrausti nepavyko, nes nebuvo užbaigti pastato perdavimo eksploatuoti reikalai.

Viena bėda nevaikšto – ėmė strigti darbai su rangovu, klaipėdiečių UAB „Staderus“, kuriai šiomis dienomis pradėta bankroto procedūra teisme. Tad, pasak E. Skarbaliaus, sunku buvo priprašyti statybininkų net pataisyti smulkmenas. „Mūsų Savivaldybės specialistai yra pernelyg geri visiems, tokių rangovų darbus reikia nelaukiant skųsti, atiminėti statybos atestatus, licencijas, jei nesugeba baigti darbų. Klaipėdiečiai yra griežtesni“, – teigė vicemerė R. Cirtautaitė.

Tiksinti bomba?

Dar viena rakštis, anot Savivaldybės specialistų, – „Telia“ nuosavybės teise priklausančios patalpos, kuriose laikoma jų veikianti įranga. Pasak E. Skarbaliaus, priešgaisrinės saugos specialistai reikalauja pakeisti vienos patalpos, kur laikomi rūgštiniai akumuliatoriai, medines duris į metalines. Tai kainuoja 500 eurų, tačiau įmonė esą spyriojasi. „Aš turiu visą susirašinėjimą su jais. Sakė, jei būtų žinoję, kad reiks keisti duris, būtų nedavę nė leidimo rekonstrukcijai“, – teigė A. Balčikonienė. „Daug buvo vargo su šiais kaimynais, kol susitvarkė prieš fasado remontą tabaluojantį savo kabelį, įlūžusį šulinio dangtį. Visur langai pakeisti – pas juos ne, nes šilumos serveriams nereikia. O už sienos žmonės šąla. Apskundė mane merui, kad ramybės neduodu. O ką daryti, jei per tas medines duris nuo caro laikų mes negalime pastato priduoti ir pradėti dirbti čia? Keista, patalpos administracinės paskirties, o jie techninę įrangą laiko, kuri nuo pat ryto zyzia, birbia. Niekas nežino, kas už tų durų, ant kurių parašyta, kad tai labai pavojinga patalpa. Ar tai ne pažeidimai? – piktinosi meno vadovas. Jam pritarė vicemerė R. Cirtautaitė: „Aišku, tokiai įrangai ne vieta kultūros paskirties pastate, kuriame dar kuriasi ir medicinos ambulatorija. Čia kaip kokia tiksinti bomba. Kiek žinau, yra buvę siūlyta įmonei išsikelti į kitas patalpas, jas išperkant, tačiau sandėris neįvyko“, – sakė vicemerė.

Tad kada pagaliau bus įkurtuvės? „Buvo planai atidaryti pernai birželį, paskui rugpjūtį, rugsėjį, spalį… Dabar duotas 3 mėnesių terminas ištaisyti trūkumams, tad atidarymą planuosime tik tada, kai ant stalo gulės darbų priėmimo aktas su visais parašais. Kol pastatas neatidarytas, renginiai vyksta Girkalių mokykloje, ačiū jiems“, – sakė E. Skarbalius.

Jolanta BENIUŠYTĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių