Sulčių spaudėjai dar neįsibėgėjo

G. Padroštis: „Šiemet klientai neplūsta.“

Rugsėjis įpusėjo, bet sulčių spaudyklos Gargžduose dar nedirba visu pajėgumu. Šeimininkų manymu, šiemet vėluoja sezonas, o gal sodai tuštesni nei ankstesniais metais. Tačiau rajono sodininkai nesiskundžia obuolių derliumi. Atvirkščiai: mažiau derliaus – mažiau vargo.

Sodininkas nusivylęs

Žemgrindžių kaime, Sendvario seniūnijoje, apie 20 arų sodą puoselėjantis Pranas Šapalas sakė, jog dviejų trečdalių obelų šakos lūžta nuo obuolių. „Dabar skanūs „ananasiniai“, „vyšniniai“ ir kiti rudeninių veislių obuoliai labai tiktų sultims. Kviečiu kaimynus pasirinkti“, – dėstė jis. Anksčiau prekiaudavęs turguje, dabar sodo gėrybių nebeveža, nes nusivylė. Garbaus amžiaus sodininkas būtų patenkintas, jeigu atvykę pirkėjai patys pasirinktų obuolių ir mokėtų apie 30 euro centų už kilogramą.

P. Šapalo sode – beveik visos rudeninių veislių obelys, kurių obuoliai išsilaiko iki gruodžio pabaigos. Jis prisipažino nusivylęs savo puoselėjamu sodu. „Neperspektyvus. Jeigu pats perdirbtum vaisius – naudos būtų. Dabar tenka parduoti už menką kainą perpardavinėtojams“, – atskleidė sodininkas.

Veiklos turi – pajamų neskaičiuoja

Barbora Petkevičienė iš Tilvikų, Vėžaičių seniūnijos, su vyru triūsia 2 hektarų sode ir patenkinta, kad turi veiklos, o pelno neskaičiuoja. Šiemet pusė obelų užderėjo – nesiskundžia. Atvirkščiai – pasigyrė, kad obuoliai šiemet kokybiškesni, didesni. Pernai tris tonas prastų pardavė supirkėjams, kurie mokėjo po 9 euro centus už kilogramą.

„Šiemet iš ankstyvųjų išspaudėme sultis, o rudeninius obuolius vyras pardavinėja Gargždų turguje: šiuo metu kilogramas kainuoja nuo 50 iki 70 euro centų, o vėliau bus brangesni“, – kalbėjo pašnekovė. Pirkėjai pažįsta šiuos sodininkus, todėl yra nuolat perkančiųjų jų sodo gėrybes.

Pastarosiomis dienomis pakilęs vėjas nupurtė nemažai obuolių – surinks ir spaus sultis. Bet nei džiovins, nei obuolių sūrio kol kas negamins – tik vėliau, iš rūgštesnių. Šiuos savo gaminius pardavinėja turguje.

Gargždiškis Juozas Jucys paskambino į redakciją, kad dovanoja obuolius – reikia atvykti ir susirinkti. „Mes jau išsispaudėme skanių sulčių, bet dar daug obuolių mūsų sodyboje yra. Kam reikia – susirinkite“, – nebe pirmus metus kviečia senjoras. (Gargždai, Pievų g. 68, tel. 8 640 13414).

Spaudžia ne tik iš vaisių, bet ir daržovių

Modernioje Gintaro Padroščio sulčių spaudykloje Gargžduose darbas prasidėjo rugsėjo pradžioje, tačiau jis tik įsibėgėja. „Dirbame kas antrą trečią dieną, nes klientai neplūsta kaip pernai rugsėjį, – atskleidė jis. – Gal šiemet vėluoja sezonas, o gal mažiau obuolių užderėjo, juk kai kur jų visai nėra.“

Šioje spaudykloje ne tik išspaudžiamos sultys, bet naujoviška įranga pilstomos pasterizuotos į specialią 3 arba 5 litrų pakuotę. Tai atitinkamai kainuoja nuo 2 iki 2,8 Eur. Yra pageidaujančių tik išspausti sultis – tai kainuoja 30 euro centų už litrą.

„Daugiausia klientai spaudžia iš obuolių ir kriaušių, bet turi būti 40 proc. kriaušių ir 60 proc. obuolių, – dėstė verslininkas. – Priimame spausti ne mažiau kaip 70 kilogramų vaisių.“

Nuo rugsėjo kasdien Gargžduose klientų laukia sulčių spaudyklos savininkas Robertas Jonikas. „Šiemet nedaug, nors mažiau buvo ir pernai, – kalbėjo jis. – Gal menkesnis obuolių derlius, o gal žmonėms patogiau, kai iš karto pasterizuoja ir supilsto į specialią pakuotę.“ Šioje spaudykloje galima išsispausti bet kokį kiekį vaisių ar daržovių. Litro kaina – 20 euro centų. „Žmonės nori ne tik obuolių ar kriaušių sulčių – atsiveža moliūgų, morkų, vynuogių, burokėliais spalvina obuolių sultis“, – atskleidė R. Jonikas.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių