Teisėjų darbo krūvis kokybei neatsiliepė

Pernai Klaipėdos rajono apylinkės teismo teisėjų darbo krūviai išliko dideli. Jie išnagrinėjo 4 061 bylą – daugiau nei ankstesniais metais, nors pusmetį dirbo keturiese vietoj šešių. Tačiau bylų nagrinėjimo rodik­liai labai geri.

Geriausia išeitis – taikos sutartis

Rajono apylinkės teismo teisėjų darbo krūvis kasmet didėja. Šiuo metu teismui vadovaujanti teisėja Jurgita Grigonienė akcentavo, kad sumažėjus administracinių, baudžiamųjų bylų, padaugėjo civilinių – net 263, palyginti su 2014 m. Jų nagrinėjimas palengvėtų, jeigu besibylinėjančios šalys pasinaudotų taikos sutartimi. „Tai neįmanoma administracinių teisės pažeidimų bylose, nes valstybė, išieškanti baudas, negali taikytis su asmeniu. Tačiau tikslinga taikytis civilinėse, ypač šeimos bylose“, – teigė teisėja.

Pernai rajono apylinkės teisme baigta 2 981 civilinė byla. Per pastaruosius 3 metus jų skaičius augo. Daugiausia išnagrinėta su prievolių teise susijusių bylų: 2 045. Iš jų 863 – dėl paskolos. Išnagrinėtos 284 bylos, kylančio iš šeimos teisinių santykių. Per metus 584 bylos išnagrinėtos ypatinga teisenos tvarka, o 61 byla – dėl daiktinių teisinių santykių.

Sumažėjo baudžiamųjų bylų

Praėjusiais metais teisėjai išnagrinėjo 198 baudžiamąsias bylas – 15 mažiau nei 2014 m. J. Grigonienės teigimu, daugiausia jų buvo 2012 m. – 304, o mažiausiai – 2008 m. – 195.

Pernai didžioji dalis – 77 baudžiamosios bylos išnagrinėtos priimant nuosprendį, 94 – baudžiamąjį įsakymą, 12 – nutraukiant, priimant nutartį. „Apeliacine tvarka apskųsti 24 nuosprendžiai, iš jų 5 pakeisti, 1 panaikintas. Nuosprendžių stabilumas – 94,34 proc.“, – kalbėjo J. Grigonienė.

Didelė dalis baudžiamųjų bylų – 68 dėl nusikaltimų žmogaus sveikatai, 59 – dėl nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų nuosavybei, turtiniams, teisiniams interesams.

Daugiausia skirta baudų

Palyginti su ankstesniais metais, pernai išnagrinėta 162 administracinių teisės pažeidimų bylų mažiau – iš viso 903. Daugiausia – dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimų – 428, nors jų mažiau nei 2014 m. Dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi į viešąją tvarką – 193 – jų taip pat sumažėjo, kaip ir dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams, valstybinės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimų – 95. Dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi prekybos, finansų apskaitos ir statistikos srityje – 55, į nuosavybę – 95.

Šiose bylose daugiausia skirta baudų – 632, o specialiosios teisės atėmimas – 161, įspėjimas – 77, daikto ir pajamų konfiskavimas – 89, areštas – 87.

Pasak J. Grigonienės, teismo efektyvumą apibūdina bylų nagrinėjimo trukmė. Pernai nebuvo administracinių teisės pažeidimo bylų, kurios būtų nagrinėjamos vienerius metus ir ilgiau – išnagrinėtos per 6–12 mėnesių.

Administracinės – į elektroninę erdvę

J. Grigonienė akcentavo, jog pernai teisme esminių pokyčių nebuvo. Šiemet džiaugiasi pilnėjančia komanda, nors dirba penkiese vietoj šešių.

„Mūsų teisėjų darbo rodikliai lenkia šalies apylinkių teismų darbo rodiklių vidurkius. Iš 59 apylinkių ir apygardų teismų mūsų teismas yra septintoje vietoje, o 2014 m. buvo dvyliktoje, – kalbėjo ji. – Tačiau teisėjai turi susikaupti ties byla, o neskubėti, kad išnagrinėtų daugiau.“

Nepaisant didelio darbo krūvio, bylų nagrinėjimo stabilumo rodikliai apylinkės teisme išliko labai geri.

J. Grigonienė vylėsi, kad šiemet nuo balandžio 1 d. įsigaliojus naujam Administracinių teisės pažeidimų kodeksui, teisėjų krūvis turėtų sumažėti – dalis darbo atiteks policijai, Darbo, Mokesčių inspekcijoms.

Teisėja kalbėjo, kad šiemet į elektroninę erdvę perkeliamos administracinės bylos ir ikiteisminis tyrimas. Ateityje – ir baudžiamosios bylos.


  • 2015 m. Klaipėdos rajono apylinkės teisme buvo 27 darbuotojų etatai, kurių skaičius keitėsi. Antrąjį pusmetį dirbo 4 teisėjai, nes vienai buvo paskirtos tikslinės atostogos.
  • Teisėjams bylų nagrinėjimui reikalingą medžiagą surenka, išanalizuoja ir kitus darbus atlieka 6 teisėjų padėjėjai.
  • Pernai teisme dirbo 15 valstybės tarnautojų.

    Rajono apylinkės teismo teisėjų darbo krūvio rodiklis pernai padidėjo: 95,93, o 2014 m. buvo 85,48.

  • 2015 m. teisėjai išnagrinėjo 4 061 bylą, o 2014 m. – 3 976: 197 baudžiamąsias, 2 961 civilinę, 903 administracinių teisių pažeidimų bylas.
  • Pernai rajono apylinkės teismui skirta 483 tūkst. eurų asignavimų, iš jų 335 tūkst. – darbo užmokesčiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių