Verbos skleidžia šventinę nuotaiką

Gargždų turguje išvydus Ritą Kalikienę su jos rištomis verbomis, velykinėmis puokštelėmis, sukirba mintis: ant nosies – gražiausia, didžiausia pavasario šventė – Velykos. O rytoj, Verbų sekmadienį, nešimės į bažnyčią jos simbolį – verbą.

R. Kalikienė: „Verbas rišu iš savo užaugintų, surinktų gėlių, augalų jau 15 metų.“

Kiekvieną pavasarį R. Kalikienė su vyru į Gargždų turgų atveža per žiemą namuose surištų verbų ir verbelių, sudėliotų velykinių pluoštelių, sumeistrautų simbolinių inkilėlių. Šie smulkieji ūkininkai iš Rudgalvių pasinaudoja galimybe papildyti savo piniginę, tačiau šią žiemą dirbo mažiau, nes nebuvo motyvacijos. Dėl karantino neįvyko Kaziuko mugė, ir artėjant svarbiausioms šventėms neplūsta žmonės į turgų.

„Mažiau pirkėjų – stabdo koronos baimė. Kas kita būdavo ankstesniais metais, – palygino Rita. – O tie, kurie atėję susidomi, tik pasidžiaugia, bet neperka verbos, sakydami, jog vis tiek neis į bažnyčią. O jeigu perka, tai pigiausią.“

Už didžiausią ji prašo 3 eurų, už mažiausią – 50 euro centų. Prieš 15 metų pamėginusi rišti verbas, R. Kalikienė įgijo patirties, patobulino savo kūrinėlius, tačiau stilius liko panašus. Rudgalviškės verbos sukurtos iš savo užaugintų gėlių, linų, palaukėse, pievose surinktų augalų. Natūralios spalvos, tik kai kur dėl akcento įriša dažytų augalėlių. „Kai kas mano verbas, pavasario švenčių ženklą, siunčia į užsienį artimiesiems“, – sakė pašnekovė.

Rytoj – Kristaus kančios (Verbų) sekmadienis, svarbi priešvelykinė krikščionių šventė. Tikima, jog bažnyčioje Verbų sekmadienį pašventintos verbos ar kadagio šakelės, laikomos namuose, apsaugo nuo žaibo, suteikia sveikatos. Mišių metu jas pašventinus ir grįžus namo, reikia išplakti artimuosius – tikima, kad verba išplaktas žmogus pažadinamas po žiemos, jam suteikiama gyvybinės jėgos ir energijos.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių