Vėžaičiuose tęsiama Oninių tradicija: puoselėjama ir liaudiška, ir dvariška kultūra

Prasminga, turinti gilias tradicijas Oninių šventė Vėžaičiuose – jau miestelio istorijos puslapiuose. Vėžaitiškių itin laukiami Šv. Onos atlaidai praėjusį savaitgalį buvo švenčiami 108-ąjį kartą.


Šv. Onos atlaidai miestelyje yra reikšminga bažnytinė šventė, persipynusi su religinėmis apeigomis, rugiapjūtės pabaigtuvių ir šviežios duonos ponios Onos pagerbimo bei bendruomeniškumo tradicijomis. Vėžaitiškiai karta iš kartos jas perduoda ir tęsia, šventei suteikdami vis naujų prasmių: šįkart persismelkė ir ukrainiečių kovos už laisvę motyvas, ir akcentuota dvariška kultūra.
Vėžaičių bendruomenė kartu su Sporto centru šeštadienį kvietė į sporto renginius: šeimų dviračių varžybas, pagrindinės mokyklos stadione vyko netradicinių sporto šakų varžybos „Sportas kitaip“. Išsirinkti veiklą galėjo kiekvienas: vyko burbulinio futbolo, pripučiamo krepšinio, dartbolo varžybos, norintieji galėjo jėgas išbandyti pripučiamame kliūčių ruože bei komandinėse slidžių rungtyse.

Šventos dienos – sekmadienio rytą – vėžaitiškiai ir svečiai buvo kviečiami į išpuoštą Šv. Kazimiero bažnyčią bei pirmąsias šv. Mišias, votyvą, po jų koncertavo Vėžaičių kultūros centro kanklių kolektyvas „Jovaras“. Vidudienį iškilmingas šv. Mišias aukojo Telšių katedros vikaras kunigas Saulius Tamošaitis, po jų parapijiečiai ir svečiai gausiai dalyvavo procesijoje. Sakralinė procesija pagerbė take į bažnyčią eksponuotą ukrainiečio menininko Yano Dobronosovio fotoreportažų parodą „Neleiskime pasauliniam karui pasikartoti. Skausmo per daug“. Parodos organizatorius – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Klaipėdos rajono skyrius.
Šventė buvo puiki proga visuomenei pristatyti vėžaitiškių įgyvendintą Savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto „Tavo idėja“ projektą – šokantį fontaną su apšvietimu Vėžaičių miestelio tvenkinyje.
Sekmadienio popietę Skinijos vingio slėnyje pasirodymais susirinkusiuosius džiugino šokių kolektyvas „Karuselė“, vokaliniai ansambliai „Melodija“, „Medžiotojų trio“, jaunoji daininkė Monika Šepikaitė, kanklių ansamblis „Girelė“, šokių kolektyvas „DANCE FIT“, Gargždų tėvelių jungtinės šokių pajėgos atliko visuotinį šokį „Fleš mobą“.
Vaikai džiūgavo įvairiose atrakcijose, putų šou. Vakaro scenoje po baltu kupolu baigiamąjį renginį vedė Vėžaičių KC renginių organizatorė Sigita Venckienė, susirinkusiuosius pasveikino Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerės Ligita Liutikienė ir Violeta Riaukienė, Administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Butkus, rajono Tarybos nariai Raimundas Daubaris, Raimondas Simonavičius, seniūnijos seniūnas Alvydas Mockus. Dvaro šokius demonstravo kolektyvas iš Vilniaus „Festa cortese“, koncertavo Jurga Šeduikytė su grupe, taip pat Iglė ir Tadas Juodsnukis. Vėliau šventės dalyviai linksminosi diskotekoje po atviru dangumi su DJ Jovani.
Gargždų kultūros centro direktorė, taip pat Vėžaičių kultūros centro laikinai einanti pareigas direktorė Vaida Skuodienė informavo, kad šventė kainavo 17 tūkst. Eur. 14 tūkst. Eur skyrė rajono Savivaldybė, dar 1 tūkst. Eur – taip pat iš Savivaldybės skiriamų lėšų Vėžaičių KC veikloms, o 2 tūkst. Eur – surinktos rėmėjų lėšos. „Besiruošdami Oninėms kalbėjomės su Vėžaičių bendruomene, seniūnu, parapijos klebonu V. Daujočiu, taip pat su senbuviais Kultūros centro darbuotojais. Šįkart pamėginome būtent tokį šventės scenarijų ir jau žinome, ką keisime kitais metais“, ‒ atgarsiais dalijosi l. e. p. direktorė. Ji minėjo, kad daug kas pastebėjo, jog šių metų scena buvo kitokia, apšvietimas gražesnis. „Į tradicinę Oninių šventę Vėžaičiuose suvažiuoja ir sugrįžta žmonės iš įvairiausių kampelių, ‒ pasidžiaugė V. Skuodienė. ‒ Reta, kad Klaipėdos rajone ir Lietuvoje Kultūros centras būtų įsikūręs būtent dvaro teritorijoje. Toliau gilinsime ir puoselėsime dvariškąją kryptį.“


Monika CALZONAITĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių