Viena griežčiausių, bet per mažai verslo pažinta teisės sritis

Jeigu vystote savo verslą ar esate atsakingo verslo dalis, žinote, kad šis neatsiejamas nuo verslo teisės. Bene kiekvienas procesas yra tam tikros teisės srities dalis – mokesčių, finansų, duomenų apsaugos ir t. t. Vis dėlto teisininkai pastebi, kad viena griežčiausių teisės sričių šiandien yra ir viena mažiausiai pažįstamų. Tai konkurencijos teisė ir atitiktis jai. Nepriklausomai nuo to, kokiai rinkai atstovaujate, koks įmonės dydis, veiklos sritis ar mastas, svarbu suprasti – visi rinkos žaidėjai yra atsakingi už sąžiningos konkurencijos užtikrinimą. Žinoma, kiekvienas ambicingas verslas lygiai taip pat turėtų žinoti, ne tik kaip užtikrinti atitiktį konkurencijos teisei, bet ir kaip apsaugoti savo verslą nuo nesąžiningų veiksmų.

Konkurencijos teisė – apie ką ji?

Pasaulines konkurencijos teisės tendencijas, aktualijas bei reguliacinius pakeitimus akylai stebintys ir aktyviai teisinės veiklos kūrime dalyvaujantys Motieka ir Audzevičius advokatų kontoros teisininkai patvirtina – konkurencijos teisė ir jos priežiūra yra viena griežčiausių. Ne be reikalo – juk ji gina ne tik kiekvieno verslo interesus, bet ir visos šalies ekonomikos pažangą. Su šia teisės sritimi susiję įstatymai siekia užtikrinti sąžiningą konkurenciją bet kurioje verslo srityje, leidžia objektyviai įvertinti naujoves, užtikrinti konkurencingą pasiūlą vartotojų atžvilgiu.

Kodėl svarbu užtikrinti atitiktį konkurencijos teisės nuostatoms?

Kiekvieno verslo atitiktį konkurencijos teisei užtikrinti svarbu dėl elementarios priežasties – taip siekiama užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai. Tiksliau, vertikaliems ar horizontaliems (karteliniams) susitarimams. Šie gali vykti, pavyzdžiui, tarp kelių rinkos žaidėjų arba tarp pardavėjų ir gamintojų ir t. t. Siekiama, kad jokiais būdais nebūtų ribojama verslų konkurencija. Tam tikri neteisėti susitarimai, pavyzdžiui, ribojant gamybos apimtis ar nustatant kainų ribas, kenkia ne tik naujiems verslams, bet ir vartotojams – apribojama pasiūla, galimybė gauti geresnes sąlygas ar konkurencingesnes kainas. Taigi, apskritai neteisėti susitarimai kenkia šalies ekonomikos vystymuisi.

Klausimai, kuriuos sprendžia konkurencijos teisės specialistai

Kadangi tai yra viena griežčiausių ir vis dėlto viena mažiausiai pažintų teisės sričių, verslas neretai konkurencijos teisės klausimais kreipiasi į šioje srityje besispecializuojančias advokatų kontoras. Maksimaliai koncentruojantis į verslo vystymą ir plėtrą, šio atstovams nelieka daug laiko sekti dinamišką konkurencijos teisės sritį, domėtis įstatymais, jų pakeitimais ir naujienomis.

Net jei įmonėje yra teisininkas, dažnai jis užsiėmęs kitais įmonei aktualiais teisiniais klausimais – įvairios dokumentacijos rengimu, sutarčių peržiūra, finansų ir mokesčių teise, krizių valdymu ir pan. Taigi, nepriklausomai nuo to, įmonė turi savo teisininką ar ne, konkurencijos teisėje besispecializuojantys profesionalai gali:

  • padėti užtikrinti atitiktį konkurencijos teisei;
  • atlikti esamos situacijos ir procesų auditą – įvertinti galimas grėsmes, identifikuoti reikalingus pakeitimus bei padėti juos tinkamai atlikti;
  • atstovauti įmonės interesams su konkurencija susijusiuose ginčuose (kitais verslais, valstybės institucijomis);
  • atstovauti įmonei Konkurencijos tarybos tyrimuose ir su šiais susijusiose bylose;
  • įvertinti galimų sandorių perspektyvas ir juose esančių sąlygų atitiktį konkurencijos teisei;
  • padėti išspręsti kitus su Konkurencijos taryba ir kitomis valstybinėmis konkurencijos priežiūros institucijomis susijusius klausimus (pavyzdžiui, gauti leidimus sandoriams);
  • organizuoti mokymus darbuotojams ir vadovams.

Tai vienos pagrindinių teisininkų teikiamų paslaugų, tačiau sąrašas neapsiriboja ir nesibaigia šiais punktais. Priklausomai nuo verslo pobūdžio, srities, masto ir kitų niuansų, įmonėms gali kilti įvairiausių klausimų. Svarbu suprasti, kad nesąžiningos konkurencijos apibrėžimas verslo atžvilgiu yra labai platus – tai gali būti tiek susitarimai tarp kelių įmonių, tiek, pavyzdžiui, konkurento darbuotojų „perviliojimas“ ir konfidencialios verslo informacijos panaudojimas kenkėjiškais tikslais.

Aišku viena, tinkamai interpretuoti šios teisės nuostatus – būtina. Jeigu nesate užtikrinti, kad galite tai tinkamai padaryti savarankiškai, laikas ieškoti teisininkų komandos, kuri padėtų sekti teisinės sistemos ir verslo naujienas, atsižvelgti į svarbius teisinius momentus kasdieniuose procesuose. Lygiai taip pat svarbu suvokti, kad kiekviena teisės sritis yra labai plati ir dinamiška – vienam įmonėje dirbančiam ir įvairiausius klausimus sprendžiančiam teisininkui gali prireikti pagalbos, naudingų įžvalgų iš išorės.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių