Žąsies amžius – iki Kalėdų

Artėjant didžiosioms metų šventėms, miestiečiai pradeda dairytis į kaimą: kur gauti ekologiškai užaugintų paukščių? „Koks Kalėdų stalas be virtos žąsies?“ – retoriškai ištarė smulkioji ūkininkė Rūta Labokienė iš Kantvainių kaimo, Agluonėnų seniūnijos.

Lesina grūdais ir burokais

Ji visą gyvenimą augina paukščius, o pradėjus ūkininkauti, sodyboje pulkai girgsinčių, gagenančių, kudakuojančių plunksnuočių. Šiemet R. Labokienė užaugino 120 broilerių ir jau spėjo parduoti. Tiesa, pora dešimčių mėsinių vištų dar nežino savo lemties. Ji užaugino ir 40 ančių, tačiau ir šias išgraibstė pažįstami bei draugai. Jos svėrė 3–3,5 kg, ir pirkėjams teko pakloti po 45–50 litų.

O visas pusšimtis gražuolių naminių žąsų tebetriukšmauja. „Kalakutė išperėjo 50 žąsiukų – visi užaugo. Nežinau veislės, bet žąsys didžiulės. Šeriu avižomis, miežiais, savo užaugintais burokais – per 7 mėnesius labai nusipenėjo. Pats laikas pjauti – Kalėdos jau čia pat, – kalbėjo R. Labokienė ir pridūrė: – Koks švenčių stalas be žąsies?“

Triukšmingosioms savo augintinėms ji net tvartelį surentusi, tačiau žąsidėje paukščiai tik naktį praleidžia. Jos užaugintos žąsys sveria 4–4,5 kilogramo, o viena kainuoja apie šimtą litų. Ūkininkė pasakojo, jog tiek prašė pernai, užpernai. Jos teigimu, kasmet daugėja norinčiųjų įsigyti naminių paukščių – tikro maisto. Žmonės užsisako iš anksto ir atvyksta į namus pasiimti. „Dar turiu žąsų Kalėdų stalui“, – patikino Rūta.

R. Labokienė kalbėjo, kad jai ir šeimos nariams skaniausia virta žąsiena, kaip anuomet gamindavusi jos mama, Klaipėdos krašto gyventoja. „Žąsį reikia virti porą valandų, kol tampa minkšta. Vietoj padažo – nugraibytas riebus sultinys, – pasakojo Rūta. – Kiti žąsį kepa su antaniniais obuoliais, kopūstais, bet man nepatinka, nes mėsa būna sausa.“

Užaugino šaltalankių plantacijoje

Judrėniškė ūkininkė Sandra Girčytė antrus metus laiko pulką žąsų. Tačiau šiemet iš 60 žąsiukų užaugo vos pusė. Mat ekologinio ūkio savininkė Mikų kaime esančiame savo ūkyje eksperimentuoja. Visą vasarą iki vėlyvo rudens žąsys ganėsi plačioje šaltalankių plantacijoje, kurioje šmirinėja ir plėšrūnai žvėrys. Trijų hektarų plote, kuriame yra tvenkinys, paukščiai turėjo nuskabyti žolę, patręšti ir per vasarą užaugti reikiamo svorio. Sakoma, jog žąsies amžius – iki Kalėdų.

S. Girčytė prisipažino bandžiusi pritaikyti užsieniečių patirtį, kurie avis laiko soduose specialiuose garduose, kad šios nugraužtų žolę. „Bet žąsys per mažos – neišravėjo mano sodo, – kalbėjo ūkininkė. – Kita vertus, jos išvarto šaltalankių sodinukus, aplink juos nenulesa žolės.“

Taigi visą vasarą jos žąsys maitinosi žole. „Mėginau duoti kombinuotųjų pašarų, bet nelesė. Atvykdama atveždavau kibirėlį grūdų, bet tai tik desertui ir kad šeimininkų nepamirštų“, – aiškino ūkininkė.

S. Girčytė kalbėjo, jog už ekologiškai užaugintų žąsų kilogramą norėtų gauti po 25 Lt, tačiau suabejojo, ar tai ne per menka suma. Taigi žadėjo dalį paukščių pasilikti savo šeimai, nes, pasak jos, žąsiena labai tinkanti alergiškiems vaikams. Kitas padovanosianti savo giminaičiams Kalėdų proga.

Ūkininkė pasakojo įvairiai ruošianti žąsieną. „Pernai marinavau greipfruto sultyse ir kepiau. Bet man skaniausia virta su raugintais kopūstais. Išvirusi žąsieną dar troškinu su kopūstais“, – pasakojo ji.

Ūkinių gyvūnų registro duomenimis, šiemet 73 rajono gyventojai deklaravo 931 antį. 61 žąsų augintojas laikė 913 žąsų, o 58 augino 457 kalakutus. Broilerių augintojų – 440, kurie augino 8 745 paukščius. Dedeklių augintojų – 447, kurie laikė

13 572 vištas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių