Žirgininko pagiriamasis žodis ožkai

Šaipių kaime, Pajūrio regioninio parko teritorijoje, įsikūrusio Remigijaus Urbio žemaitukų ūkyje prieš metus atsirado retos boer veislės ožkų. Šiemet banda dvigubai didesnė – per 30 įvairaus amžiaus mėsinių gyvulėlių. Pastarosiomis dienomis jų sparčiai gausėja. Parduodantis retas veislines ožkas, o ateityje planuojantis į rinką pateikti ir ožkienos ūkininkas tiki, kad ši verslo šaka pelninga.

Pasirinko retą veislę

Kretingalės seniūnijoje apsigyvenusio R. Urbio troba – paskutinė Klaipėdos rajone nuo Palangos pusės. Su šios savivaldybės teritorija ribojasi jo valdos Pajūrio regioniniame parke. Čia jis persikėlė buvusio gargždiškio senolio žemę – 8 hektarus. Intensyvios žemdirbystės šioje vietoje neišplėtosi: dirvožemis specifinis, jo sluoksnis menkas, apačioje smėlis. Taigi pievos ir ganyk­los skurdžios, pasak ūkininko, žolė menka, šienas kaip šilkas. Nederlingą žemę bandė kultūrinti, bet nesėkmingai. Pajūrio regioniniame parke – saugomos natūrinės pievos, todėl tiesioginės išmokos dvigubai didesnės. Tačiau ūkininkavimą varžo apribojimai: ganyti leidžiama nuo birželio 15 d., o šienauti – mėnesiu vėliau. Taigi R. Urbis ėmėsi netradicinio ūkininkavimo: 14 metų veisia žemaitukus – saugo senąjį genofondą. Šiuo metu turi 7 grynaveislius žirgus. Iš meilės auginantis šiuos gražius gyvulius ūkininkas prisiminė kažkodėl liaudyje pagarbos nepelniusias ožkas. Iki tol pramogai laikęs vietinės veislės ožką ir ožį, jis ilgai ieškojo mėsinių boer veislės ožkų – afrikietiškų ir europietiškų mišrūnių. Pasak R. Urbio, Lietuvoje jų nebuvo, nors šios populiarios kitose Europos šalyse. Visgi pernai ūkininkas įsigijo jį sudominusios veislės 14 ožkavedžių ir ožį. Už gyvulius anuomet mokėjo po 800 litų.

Pirkėjų netrūksta

Šį mėnesį sparčiai gausėja banda. Per porą dienų tvarte atsirado 5 ožiukai. Viena atsivedė du, o kita – tris. Prastai trynukams: ožka tik du spenius turi. O kai ožkavedė nesiteikė nė dviejų maitinti, Remigijui teko du ožiukus neštis namo. Virpančius gyvulėlius įkurdino šiltoje dušo kabinoje ant minkštų patalėlių ir girdė pienu iš buteliuko su čiulptuku.

Tačiau R. Urbis tvirtino, kad ožkas auginti lengva. Per metus jis ne tik savo bandą augintinėmis papildė, bet ir kelias ožkeles bei ožkavedes pardavė. Jis džiaugėsi, kad norinčiųjų įsigyti netrūksta: vienas kaunietis nupirko šešias. Pirkėjai negailėjo pakloti 500 litų už vieną. „Perka dažniausiai pramogai“, – pastebėjo ūkininkas. Jis kalbėjo esąs didžiausias šios veislės ožkų augintojas ne tik Klaipėdos rajone, bet ir Lietuvoje. Ūkininkas įsitikinęs, kad jas auginti apsimoka.

Neišrankūs gyvuliai

„Klysta lietuviai, ožkos nelaikydami gyvuliu, neįvertindami jos universalumo, – kalbėjo R. Urbis. – Ji suėda 5 kartus mažiau nei karvė, o pieno – 4 litrai per dieną. Ožkiena labai liesa, joje mažiausiai cholesterolio – dietinis maistas.“ Ūkininkas kalbėjo, jog dabar dažniausiai perkamos ožkelės – ūkyje liks ožiukų, kuriuos augins mėsai. Pasak jo, skerdienos kilogramas kainuoja 20–35 Lt.

Žiemą ožkas šeria šienu, miltais, kopūstais, morkomis, o vasarą palaidos ganėsi regioninio parko pievose. Joms labiausiai patinka krūmokšniai: net pasistiebusios skabo lapus, graužia žievę. „Tik nebelikus jaunuolynų, graibsto žolę. Jos laisvos – neaptvertos, tačiau suka ratą aplink tvartą nuo jo nenuklysdamos“, – sakė ūkininkas.

Ožkos esančios jaukios, draugiškos. „Už skanėstą nulaižys ir parklupdys, – juokėsi Remigijus. – Paklusnios: sušukus lenda į kampus jausdamos, jog kažkas negerai. Tačiau bandoje karingos – išvanoja viena kitai šonus.“

Praėjusieji metai žirgininkui R. Urbiui buvo sėkmingi. O ko tikisi iš šių, Ožkos metų?

„Teks užsispyrusiai siekti tikslo – jis nebus lengvai paduotas“, – atsakė R. Urbis.


  • Boer – mėsinės veislės ožkos. Veislė išvesta 1900 m. Pietų Afrikoje, sukryžminus afrikietiškas ir europines. Šios veislės ožkos atsparios ligoms, greitai auga – produktyvi veislė populiari visame pasaulyje. Jų kailis baltas, tik galva rudos spalvos. Nuo kitų skiriasi ilgomis, plačiomis nukarusiomis ausimis. Veislės pavadinimas – iš vokiško žodžio „boer“ – fermeris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių