Verpimo ratelis tradicijas įsuko „Saulutėje“

Birutė Riaukienė su dukra Rita ir tądien verpėjais virtusiais „Saulutės“ ugdytiniais.

 

Tautodailės Žemaitijos skyriaus Gargždų sekcijos pirmininkė Rita Riaukė auksines rankas paveldėjo iš savo mamos Birutės, kuri prie verpimo ratelio sėdėjo sulaukusi vos 12 m., o kiek vėliau jau ir audė, siuvo – savo darbais ir vaikus aprengdavo, ir kambarius išpuošdavo.

Anot jų, kaip nesustodamas sukasi verpimo ratelis, taip senolių tradicijos, amatai turi įsisukti į vis naujos kartos sąmonę. Su verpimo subtilybėmis moterys visai neseniai supažindino Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ ugdytinius.

Birutė įsitikinusi, kad moteriai užsiimti rankdarbiais yra ne darbas, o pomėgis. „Dabar pats įkarštis prieš šv. Kalėdas ir daug kas manęs prašo kojinių, šlepečių dovanoms numegzti. Išties sunku suspėti, tačiau man tai malonumas. Kai Anapilin iškeliavo vyras, tik mezgimas padėjo užsimiršti, nenugrimzti į liūdesį. Įsijungiu radiją, analizuoju net pačius sudėtingiausius raštus, ir akis po akies ryškėja kojinės, pirštinės. O jei nieko neveiki, tai gali visko prisigalvoti“, – su šypsena apibendrino Birutė Riaukienė.

Jos dukra Rita prisimena, kad net uniformą nešiodavo mamos pasiūtą: „Buvo rankų darbo, kaip ir daugelis mūsų drabužių. Mama pati savarankiškai pradėjo mokytis siūti, po to dar specialiai mokėsi keletą mėnesių ir taip įniko į siuvimą, kad su adata retai beišsiskirdavo.“

Kūrybinę gyslelę, kruopštumą, darbštumą paveldėjo ir Rita. Ji šiuo metu daugiausia mezga Klaipėdos krašto raštais išmargintas tradicines pirštines. Tautodailininkė bendradarbiauja su Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centru, iš Mažosios Lietuvos muziejaus fondų gavo XIX a. pirštines, kurias bandys atkurti.

Tautodailininkę su mama į Gargždų lopšelį-darželį „Saulutė“ prisikvietusi įstaigos meninio ugdymo pedagogė Šarūnė Petruškevičienė informavo, kad taip yra toliau tęsiamas projektas „Etnomokyklėlė: tradicijos šeimai“. „Efektyviausia tradicijas perteikti per realius pavyzdžius, konkrečius darbus. Kadangi dabar adventas, žiemos laikas, tai šįkart vaikai turėjo galimybę pasukti verpimo ratelį, išplauti vilnos gumulėlį, mokėsi jį iškedenti. Daugeliui šie darbai buvo naujiena. Pavasarį planuojame iš žąsies plunksnų daryti pagalvėles ir kt.“, – aiškino Š. Petruškevičienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content