Lėktuvo katastrofos atomazga – be vilties sužinoti tiesą
Egidijaus JANKAUSKO nuotr. („Vakarų ekspresas“): praėjus savaitei po nelaimės su dingusiųjų pilotų artimaisiais Klaipėdoje susitiko krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir jo patarėjas viešiesiems ryšiams Vaidotas Linkus. Ministrui teko pasiaiškinti, kodėl jo pavaldiniai silpnai komunikavo su aukų artimaisiais.
Praėjus bemaž mėnesiui po lėktuvo „An-2“ tragedijos Baltijos jūroje, jo istoriją tebegaubia mįslės. Lėktuvo pakėlimo iš 124 metrų gylio darbus vykdę specialistai viduje rado tik vieno pražuvusio lakūno Adolfo Mačiulio kūną – jis amžinojo poilsio atguls praėjus mėnesiui po nelaimės. Manoma, kad jo kolega Alvydas Selmistraitis sugebėjo ištrūkti į vandens paviršių, todėl jo kūną per kelis mėnesius turėtų atiduoti pati jūra.
Dugne – tik vienas lakūnas
Priminsime, kad „An-2“ virš Baltijos jūros dingo gegužės 16 d. popiet. Po trijų dienų pasinaudojus kariniu priešmininiu laivu „Kuršis“ lėktuvas rastas nugrimzdęs 124 gylyje, maždaug 116 km nuo Lietuvos krantų. Dar po kurio laiko specialia Klaipėdos universiteto mokslininkų povandenine kamera apžiūrėjus lėktuvą jame pastebėtas vieno lakūno kūnas. Viltasi, kad iškėlus lėktuvą jame bus abu pilotai, tačiau praėjusį savaitgalį tokios viltys subliuško.
Laivo pakėlimo operaciją Susisiekimo ministerija patikėjo vienai olandų kompanijai. Jau anksčiau skelbta, kad siųsti narus į patį jūros dugną neįmanoma – tai prasilenkia su žmogaus fizinėmis galimybėmis. Taigi situaciją įvertinę ekspertai nusprendė lėktuvą pakelti į 5–10 metrų gylį ir tada į jo vidų pasiųsti narus. Šeštadienio naktį tai ir buvo padaryta, tačiau viduje rastas tik A. Mačiulio kūnas. Pirminę vaizdo medžiagą iš jūros dugno žiūrėję artimieji būtent jį ir buvo atpažinę. A. Selmistraičio kūno narai lėktuve nerado. Skelbiama, kad nebuvo ir jam skirtos gelbėjimosi įrangos. Taigi šis pilotas galėjo išsigelbėti iš skęstančio „An-2“, tačiau, tikėtina, sušalo greičiau nei įgulos buvo pradėta ieškoti. Jau anksčiau skelbta, kad paieška buvo neoperatyvi ir galimai koordinuota tik pagal teorinį reglamentą. Dėl to viltys rasti bent vieną gyvą lakūną praktiškai buvo žlugusios praėjus vos parai po nelaimės. Tik dėl artimųjų atkaklumo atnaujinta paieška galiausiai truko keturias dienas, o vėliau apsispręsta organizuoti lėktuvo apžiūrą ir iškėlimą. Jūros paviršiuje plūduriuojančio lakūno A. Selmistraičio kūno iki šiol nepastebėta.
Vakar tyrimą vykdanti Klaipėdos apygardos prokuratūra paskelbė ekspertų išvadas – A. Mačiulio mirties priežastis yra nuskendimas. Išsamesnių tyrimų rezultatai paaiškės maždaug po mėnesio.
Išlaidos – milžiniškos
Antradienį „Klaipėdos avialinijų“ direktorius Viktoras Šišniauskas „Bangai“ patvirtino pats dalyvavęs lėktuvo pakėlimo operacijoje. „Mes į laivą įlipome, kai lėktuvas jau buvo pakeltas į 10 metrų aukštį. Jo sparnai keliant nebuvo nukritę, tik jų palaikymo juosta nutrūkusi, bet viskas buvo pakelta į viršų“, – apie lėktuvo būklę sakė V. Šišniauskas. Jis patvirtino, kad tąkart narai iškėlė jo draugo A. Mačiulio kūną, viduje rastą gelbėjimosi plaustą, vieną gelbėjimosi liemenę (jos A. Mačiulis nedėvėjo) ir asmeninius pilotų daiktus. Dar vienos liemenės lėktuve nebuvo, todėl spėjama, kad A. Selmistraitis galėjo šia gelbėjimosi priemone pasinaudoti.
Pirmadienį susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius pagaliau įvardijo gelbėjimo darbų kainą. Įmonei, kuri kėlė lėktuvą, reikės sumokėti apie 300 tūkst. Eur. Premjeras Algirdas Butkevičius žiniasklaidai jau anksčiau patvirtino, kad Vyriausybė yra priėmusi sprendimą lėktuvą visiškai iškelti iš vandens ir leisti ekspertams galutinai išaiškinti, ar avariją lėmė techniniai gedimai. Visgi ministras R. Sinkevičius po lėktuvo pakėlimo darbų Vyriausybei siūlė lėktuvą palikti jūros dugne. Dėl atitrūkusių sparnų dar kartą jį iškelti iš dugno gali būti sudėtinga. Be to, paslaugų kaina gerokai padidėtų.
Kol kas nėra žinoma, ar gelbėjimo darbų išlaidas valstybė reikalaus dalintis su „Klaipėdos avialinijomis“. V. Šišniauskas patikino, kad kalbos apie finansinį prisidėjimą girdimos tik viešuose pasisakymuose. „Kiek žinau, iš pradžių darbus apmoka „Oro navigacija“, o vėliau žadėta pasinaudoti valstybės rezervo fondu. Jokios sutarties, kurioje mes pritartume lėktuvo iškėlimui, nesame pasirašę“, – antradienį sakė jis.
- Narams patvirtinus, kad lėktuve rastas A. Mačiulio kūnas, užuojautą artimiesiems pareiškė aukščiausi šalies vadovai: LR prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius. Su Šlapšilės kaime gyvenusiu A. Mačiuliu artimieji atsisveikins šeštadienį Laugalių kapinėse.