Veiviržėniškė prabilo viešai ir išsaugojo namus

Daugiavaikės šeimos gyvenamojo vagonėlio nebenugriaus

Prieš porą savaičių „Banga“ atskleidė veiviržėniškės Almos Vainauskaitės ir jos keturių vaikų jautrią istoriją. Jų namus – gyvenamąjį vagonėlį, pasirodo esantį valstybinėje žemėje, buvo įpareigota nugriauti. Tačiau veiviržėniškių košmaras šią savaitę visgi baigėsi. Atsakingos institucijos nebekovoja prieš daugiavaikę šeimą. Priešingai – surėmė pečius vardan galimybių įteisinti žemės sklypą. Teismų maratonus keis taikos sutarties pasirašymas. Palaikymo ir finansinės paramos šeima susilaukė tiek iš Klaipėdos rajono savivaldybės atstovų, tiek iš nepažįstamų geradarių.

Mano vaikų akyse sublizgėjo laimės ašaros. Mūsų širdys pulsuoja džiaugsmu, o akys spindi iš laimės. Pagaliau turėsime savo nuosavus namus. Įsitikinome, kad tik viešumas ir visuomenė gali padėti ir nugriauti bet kokias sienas. Tariu nuoširdų ačiū savo ir vaikų vardu visiems geradariams: žmonėms, kurie parėmė tiek geru žodžiu, tiek pinigėliais, Veiviržėnų seniūnei Editai Sluckienei, „Bangos“ redakcijai, advokatui Donatui Lengvinui, Savivaldybės atstovams“, – trečiadienį šįkart jau su šypsena užvėrusi teismo duris „Bangai“ džiaugėsi veiviržėniškė.Gyveno nelegaliai

Vildamasi pagaliau turėti nuosavus namus, daugiavaikė A. Vainauskaitės šeima prieš porą metų nusipirko ir Veiviržėnuose pasistatė gyvenamąjį vagonėlį, atstojantį namus. Tačiau naujakuriams namų laime ir ramybe pasidžiaugti neteko. Mat po pusmečio juos lyg žaibas iš giedro dangaus trenkė žinia, kad namus pasistatė nelegaliai. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) moterį įpareigojo vagonėlį nugriauti per tris mėnesius. Dėl nurodymų nevykdymo minėta inspekcija kreipėsi į Klaipėdos rajono teismą.

Daugiavaikę mamą atstovaujantis advokatas Donatas Lengvinas teprašė pratęsti terminą iki 24 mėnesių. Juolab kad dėl žemės sklypo, kuriame stovi vagonėlis, įforminimo pradėtos teisinės procedūros. Dar kovo pradžioje vilčių šiam prašymui tenkinti būta mažai.

Sulaukė geradarių palaikymo

Kovo viduryje „Banga“ išklausė veiviržėniškės jautrią šeimos istoriją, įsigilino į aplinkybes ir rankų nenuleido. Žurnalistės klausimų virtinė pasiekė tiek VTPSI (tiesa, komentarų tąkart nesulaukėme), tiek Nacionalinės žemės tarnybos atstovus. Pasibeldėme ir į Savivaldybės duris. Šį sopulį atvėrėme Klaipėdos rajono visemerei Violetai Riaukienei. Kad rūpestinga mama kabinasi į gyvenimą, stengiasi vardan vaikų gerovės, o šie – darbštūs ir tvarkingi, „Bangai“ paliudijo Veiviržėnų seniūnė ir Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Daugiavaikė šeima straipsnio „Bangoje“ laukė su viltimi, kurią lydėjo baimė. „Su vaikais apsikabinę savo istoriją skaitėme laikraščio puslapiuose. Skruostais riedėjo ašaros, o mintyse skriejo nuoširdžiausia padėka redakcijos žurnalistei. Širdis džiūgavo, kad jaunas žmogus šitaip atsakingai ir jautriai įsigilino į mūsų likimą. Kiekvienas žodis liudijo slegiančius teismų maratonus ir į nugarą alsuojančią baimę ir nežinią. Po šio straipsnio sulaukiau ir kitų žiniasklaidos atstovų dėmesio, tačiau būtent pirmasis straipsnis „Bangoje“ pradėjo stebuklų virtinę ir į mūsų šeimoje pasėjo vilties, tikėjimo ir stiprybės sėk­lą. Išgelbėjote“, – po teismo trečiadienį apsikabinusi žurnalistę ir džiaugsmo ašaras tramdydama kalbėjo moteris.

Visuomenė neliko abejinga jautriai veiviržėniškės istorijai. Šeima sulaukė daugiau nei 170 skambučių ir žinučių, finansinės paramos tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. „Nepažįstami geradariai linkėjo stiprybės, skatino neprarasti vilties, aukojo pinigėlių, kad tik aš ir mano keturi nepilnamečiai vaikai nebūtume išmesti į gatvę“, – pastarųjų savaičių patyrimais dalijosi A.Vainauskaitė.

Siūlo taikos sutartį

Antradienį skubos tvarka VTPSI susitiko su Klaipėdos rajono savivaldybės vadovais ir Administracijos darbuotojais, Nacionalinės žemės tarnybos teisininke, Veiviržėnų seniūne ir daugiavaike mama. Drauge jie ieškojo palankiausių aplinkybių, kaip įteisinti gyvenamąjį vagonėlį. Deja, „Bangos“, kuri pirmoji atkreipė dėmesį į tragišką šeimos situaciją, žinia apie šį susitikimą nepasiekė. Sulaukėme tik Savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiosios specialistės aptarimo rezultatų pristatymo.

Susitikime Savivaldybėje VTPSI atstovai patikino, kad jie neturi tikslo išmesti šeimą į gatvę, visada stengiasi atsižvelgti į susiklosčiusią situaciją, vadovautis žmogiškumu, tad jie neskuba griauti šeimos gyvenamojo vagonėlio. Priešingai – pasiruošę tartis, kalbėtis ir ieškoti sprendimų, priimtinų abiems pusėms. Jie A. Vainauskaitei pasiūlė pasirašyti taikos sutartį. Pagal ją daugiavaikei mamai bus pratęstas dokumentų tvarkymo terminas iki 24 mėnesių. Pasak minėtos inspekcijos atstovų, jei termino pabaigai atėjus iškils kokių nors nesklandumų – galimi ir papildomi susitarimai, viskas priklausys nuo situacijos ir įdėtų pastangų susitvarkyti dokumentus. Taip pat jie akcentavo, kad bauda veiviržėniškių šeimai nėra paskirta, o ir apeliacinį skundą inspekcija atsiims.

Viešumas paskatino priimti sprendimą

„Bangai“ VTPSI atstovų pasiteiravus, kokios aplinkybės lėmė kardinalų pozicijos pokytį, šie pripažino, kad būtent viešumas padėjo visiems atsakingiems asmenims susėsti prie bendro stalo ir spręsti problemą. „Šiuo atveju viešumas padėjo prie bend­ro stalo susėsti skirtingų institucijų atstovams ir surasti būdus, kaip galima padėti šeimai, kuri dėl tam tikrų priežasčių pasistatė ir neįteisino gyvenamojo namo. Kadangi su statytoja ir institucijomis pavyko suderinti kompromisinį sprendimą, apeliacinio skundo reikalavimas nebėra tikslingas. Džiaugiamės, kad visi kartu radome sprendimus ir bendrų pastangų dėka šeima galės ir toliau kurtis savo namus, bet jau teisėtai. Kad tokių situacijų būtų kuo mažiau, kviečiame gyventojus konsultuotis jiems rūpimais statybų priežiūros klausimais“, – „Bangai“ trečiadienio popietę komentavo minėtos inspekcijos Strategijos ir analizės skyriaus specialistas Albinas Keturka.

Trečiadienį ryte Klaipėdos rajono teisme vykusiame posėdyje minėtos inspekcijos Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Renata Kleponiene pasiūlė bylą užbaigti taikos sutartimi, kuriai parengti užtruktų ne ilgiau kaip savaitę. Tad teismo posėdis perkeltas į gegužės 8 d. Jei abi pusės sutartį pasirašys iki tol, teismas raštiškai ją patvirtins ir anksčiau.

Pastangas vainikavo pergalė

Savivaldybės vadovai taip pat džiaugėsi pratęstu terminu. Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas pasiūlė artimiausiu metu išsiaiškinti, kokias procedūras pirmiausia reikia atlikti ir kiek jos kainuoja, o tada iš eilės pradėti tvarkyti visus reikiamus dokumentus, kad moteris su šeima savo namuose gyventų teisėtai. Vadovai ne tik tikino, kad visomis išgalėmis padės šeimai, bet jau ir ėmėsi konkrečių darbų. Štai vicemerė V. Riaukienė laikėsi „Bangai“ duoto žodžio. Ji nuvyko į Veiviržėnus ir savo akimis įsitikino, kad šeima tvarkinga ir kabinasi į gyvenimą.

Paskutiniame Socialinės paramos teikimo komisijos posėdyje, kuriam pirmininkavo Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė, buvo priimtas sprendimas daugiavaikei šeimai suteikti maksimalią 4 VRP dydžių tikslinę išmoką – 408 eurus. Savivaldybės atstovai tikino visuomet padėsiantys žmonėms, kurie gyvena dorai, augina vaikus, negirtuokliauja, nesmurtauja ir stengiasi gerinti savo buitį.

„Drauge su A. Vainauskaite išgyvenome sudėtingą laikotarpį, tačiau jį vainikavo pergalė. Galutinai ramybę atrasime, kada taikos sutartyje bus sudėti parašai. Sudrebinome visą Lietuvą ir įrodėme, kad nieko nėra neįmanomo“, – džiaugėsi Veiviržėnų seniūnė E. Sluckienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content