Esame maži, bet ne iš kelmo spirti

Dešimt tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodos ,,Žalioji savaitė“ Berlyne dienų – labiausiai koncentruota maisto produktų pasiūla pasaulyje. Tuo įsitikinau pati, kaip „Bangos“ žurnalistė įsiliejusi į Lietuvos delegacijos gretas. To nei mačiusi, nei girdėjusi, o juolab ragavusi tikrai nebuvau.

Margaspalvėse net 26 salėse, kur bepažiūrėsi, vaišinama, ragaujama, prekiaujama. Visuose 1 650 nacionaliniuose stenduose stengiamasi akcentuoti savo šalies ir jos produktų išskirtinumą. Stebėdama tiek Lietuvos prekeivius, jų bendravimo kultūrą, tiek iš Klaipėdos rajono kilusį žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, nuoširdžiai didžiavausi būdama lietuvė. Jau 15 metų šioje parodoje dalyvaujantys tėvynainiai įrodė, kad esame moderni, gerbianti savo tradicijas ir sėkmingai įsiliejanti į užsienio rinkas šalis.

Žalios ir baltos spalvų, tautiniais motyvais papuoštas Lietuvos stendas akį traukė iš toli. Lankytojus čia pasitiko kaimo kapelos muzika ir „Bernelių užeigos“ gaminamo maisto kvapai. Lietuviai jautėsi it žuvis vandenyje. Savo produkciją pristatė 8 mūsų šalies įmonės, gaminančios tautinio paveldo sertifikatą turinčius ir ekologiškus maisto gaminius bei gėrimus. Taip pat jie demonstravo šakočio kepimo, verbų rišimo ir rankdarbių kūrimo procesus. Abejingų nepaliko iš 70 skilandžių padarytas medis. Į mūsų stendą plūste plūdo vokiečiai, rusai, gruzinai ir kt.

Lietuvių stendas dar išsiskyrė ir tuo, kad čia lankytojai galėjo beveik visų gaminių, kepinių ir gėrimų ragauti nemokamai. Kitų valstybių stenduose net mažiausias gabalėlis dešros, sūrio ar gurkšnelis gėrimo atsiėjo bent eurą ar du. O norvegai už vieno kąsnio užkandukus prašė net 3 eurų, norint gurkštelti alkoholio, reikėjo atsisveikinti su 2 eurais… Negana to, kad mūsiškiai vaišino, kiekvieną priėjusį jie pasitikdavo su šypsena, pažerdavo krūvas patarimų ir išsamiai pristatydavo savo produkciją. Kai kurioms šalims mandagumo, sąžiningumo ir bendravimo kultūros iš mūsiškių – tik pasimokyti. Štai riešutais įdarytus džiovintus vaisius siūlantis vyriškis supyko, kad jo prekės yra fotografuojamos ir pareiškė, kad bet kas gali apsimesti žurnalistais. Nori fotografuoti – pirk. Tačiau šį spaudimą žiniasklaida atlaikė. Po incidento su prekeiviu laukė dar nemalonesnė staigmena. Už porciją ukrainietiškų barščių teko susimokėti dvigubai. Pasiteiravus, kodėl kaina dviguba, šeimininkė tik gūžčiojo pečiais ir šypsojosi.

„Žalioji savaitė“ – tai ne tik kulinarinės atostogos. Čia daugelį atsakymų gauna ir žemės ūkio sektorius. Verslininkams tai atveria ne tik galimybes eksportuoti produkciją į užsienį, bet ir padeda geriau suprasti, kokios produkcijos nori žmonės.

Šioje parodoje sužibėjo ne tik lietuvių šakočiai, skilandžiai ar kapela, tačiau ir mūsų rajone Seimo nariu išrinktas ir žemės ūkio ministru paskirtas kraštietis B. Markauskas. Nors Lietuva žemėlapyje tik nykštukas, tačiau jam tai nesutrukdė užmegzti santykių su užsienio ministrais ir sėkmingai pasėti sėklą politinių diskusijų dirvoje. Susitikti su Lietuvos žemės ūkio ministru panoro net vienas įtakingiausių asmenų pasaulyje – Brazilijos ministras Blairo Maggi. Jis savo laiko skyrė tik lietuviams ir vokiečiams. Dvišalių susitikimų rezultatai išties puikūs – galimai į Braziliją eksportuosime grūdus, o į Japoniją – jautienos ir paukštienos produktus.

Lietuvos delegacija neprašovė pro šalį ir kaip reikiant „sužaliavo“ parodoje. Parodėme, kad mūsų prioritetai yra ekologinė žemdirbystė ir jos produktai, prekyba, kaimo plėtra. Tikiu, kad tautiečiai grįžo kupini idėjų diskusijoms. O tai neabejotinai teikia minčių ateities pokyčiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content