Kantrybė prieš akibrokštus

Valstybės biudžeto pajamos 2016 m. – 8,046 mlrd. eurų. Minimali mėnesinė alga – 380 Eur, vidutinė mėnesinė alga – 771 Eur. Šių elementarių faktų nežinojo dauguma naujųjų Seimo narių, kuriuos netikėtai nelauktai išėjus iš posėdžių salės užklupo televizijos žurnalistų klausimai. Ką valdžios vyrai gali žinoti apie valstybės biudžetą, jei retas teišgalėjo pasakyti, kokia yra jo paties, parlamentaro, alga. Dar nesidomėję. Tokį Seimo narių atsainumą galima pavadinti akibrokštu nemažai daliai Lietuvos žmonių, nebeišgalinčių sudurti galą su galu.

Mat parlamentaro pareiginė alga tolima nuo minimumo – 2531 eurų, Seimo pirmininko alga – 3366 eurų, jo pavaduotojų – nuo 2923 iki 3027 eurų. Komitetų pirmininkų – 2923. Frakcijų vadovų atlyginimai siekia nuo 2610 iki 2857 eurų. Palyginimui, Lietuvoje maksimalus mokytojo atlyginimas (apie 800 eurų) yra mažesnis nei Rumunijoje, dvigubai mažesnis nei Turkijoje, dešimt kartų mažesnis nei Austrijoje ar Olandijoje.

Anądien gargždiškis emigrantas, parskridęs gimtinėn kalėdinių atostogų, sėdėdamas kirpyklos kėdėje godojo, esą į Lietuvą grįžtų su džiaugsmu, jei į rankas galėtų uždirbti pusantro tūkstančio eurų. Oi, užrietė vyrukas! Tokia alga mūsų šalyje gali pasidžiaugti koks viceministras ar sėkmingos verslo įmonės padalinio vadovas.

Štai antradienį pateiktame naujosios Vyriausybės programos projekte esą visur atsispindi tikslas susigrąžinti emigrantus. Paskata grįžti premjeras S. Skvernelis įvardija skurdo sumažėjimą, galimybę dirbti čia gerai apmokamose darbo vietose, turėti pakankamą paslaugų infrastruktūrą. Tiesa, kaip tas skurdas bus įveiktas (daugiau aukosime vieni kitiems?), kur bus tos darbo vietos su puikiomis algomis (gal ministerijose ir joms pavaldžiose viešosiose įstaigose), o kaip bus išplėtotos paslaugos, ypač kaimiškose teritorijose (kai kurios gyvenvietės net pašto, medicinos punktų, viešojo transporto nebeturi) – realių atsakymų nėra. Palikta vietos mūsų pačių fantazijai? Savo ruožtu R. Karbauskis, šiomis dienomis kalbėdamas apie emigrantų sugrąžinimą, labiau koncentruojasi ne į ekonomikos, o į aplinkos gerinimą. „Reikia aiškiai apibrėžti, kas yra prioritetai tuo klausimu. Aš manau, kad, kaip tai skambėtų keistai galbūt kai kam, bet kultūra, švietimas, jei norime padaryti taip, kad Lietuvoje žmonės norėtų gyventi net negaudami tokio atlyginimo, kokį gali uždirbti kažkur svetur“, – savo poziciją pristato R. Karbauskis.

Vadinasi, nėra ko tikėtis tam kirpyklos klientui, svaičiojusiam apie pusantro tūkstančio į rankas. Žinoma, bent jau artimiausiu metu ir jis, ir kiti tėvynainiai nekels sparnų į Lietuvą. Jųjų sąlyga visų pirma gauti orų atlyginimą, kaip matome, prasilenkia su mūsų šalies valdančiųjų planais, kuriuose šalies žmonių materialinė gerovė – ne prioritetas.

Tik kantriojoje Lietuvoje neapsiplunksnavę parlamentarai gali pradėti savo darbą visiškai nepasiruošę įstatymų leidybai, tik kantriojoje Lietuvoje jie gali viešai vapėti esą ne taip nubalsavo, nes nesuprato svarstomos pataisos esmės, tik kantriojoje Lietuvoje pro pirštus galima žiūrėti, kaip Seimo salė ištuštėja vakarinių posėdžių metu. Tik kantriojoje Lietuvoje piliečiai, aiškiai skriaudžiami savo valdžios nepraustaburnių, piestu stojasi prieš ją kritikuojančią žiniasklaidą: esą leiskit gi valdžiai dirbti, ko kabinėjatės?! Taigi, kad dirbti, o ar dirba!? Tai ko gi nuolankiai gailite parlamentarų, nemokančių skaityti jau net parengtų įstatymų projektų, nesusigaudančių, kada ir kaip balsuoti, vakarop „nusiplaunančių“ iš posėdžių? Ar darbdavys kokioje nors verslo įmonėje laikytų tokį darbuotoją ir dar algą mokėtų?

Nepaisant permainingų orų ir permainingos politikos, šventės atžygiuoja plačiu žingsniu. Bent jau užmetus žvilgsnį į rajono Savivaldybės viešųjų pirkimų puslapį neatrodo, jog esame kankinami nepriteklių. Štai Savivaldybės administracijos darbuotojų kalėdinio vakaro, kuris vyko vakar, organizavimo paslaugoms buvo paskelbtas pirkimas už 1 500 eurų, renginio salės Vėžaičiuose nuomai – dar 500 eurų, kalėdinėms dovanėlėms (saldainiams) – 1 800 eurų. Ką gi, belieka palinkėti, mielieji skaitytojai, kad ir jūsų darbovietėse kalėdinės šventės būtų tokios dosnios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content