Antklodę – į save

Mūsų laikraščio internetinės svetainės www.gargzdai.lt nuolatinė skaitytoja iš Klaipėdos Rasa prašė – parašykite apie Seime priimtą naująjį Darbo kodeksą, kuris esą uždeda vergo pančius darbuotojams. Tad praėjusiame „Bangos“ numeryje daug dėmesio skyrėme ir darbuotojų, ir darbdavių pozicijoms. Spausdinome Žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus nuotraukas, atsiųstas iš piketo prieš naująjį Darbo kodeksą prie Vyriausybės. O šios savaitės pradžioje nuvilnijo žinia apie Prezidentės veto Seimo priimtam kodeksui.

Žinoma taisyklė: medalis visada turi dvi puses. Dvi pusės yra ir šiame aštriame darbuotojų ir darbdavių ginče. Ir reikia pripažinti, kad kiekviena pusė antklodę tempia į save. Darbuotojai išsigandę dėl galimos darbdavių savivalės atleidžiant iš darbo, dėl viršvalandžių apmokėjimo, trumpesnių atostogų suteikimo ir t. t. Tačiau darbdaviai atkerta, kad ir ne visi darbuotojai yra angelai, o iki šiol buvęs Darbo kodeksas beatodairiškai gynė ir visokius tinginius, ir darbo drausmės pažeidėjus.

Kitą savaitę dėl Darbo kodekso vetavimo paskelbta Seimo neeilinė sesija. Tad šiomis dienomis naujai kovai vėl ietis galanda tiek darbdaviai, tiek darbuotojų gynėjai – profsąjungos.

„Raginame nebūti pasyviais, kai sprendžiama mūsų visų ateitis, ir neeilinės sesijos metu rinktis į mitingą, palaikantį prezidentės veto“, – išplatintame spaudai pareiškime sako Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas. Beje, profesinės sąjungos Lietuvoje jungia vos 8 proc. dirbančių žmonių.

Ar jūs savo aplinkoje pažįstate bent vieną profesinės sąjungos narį? Jei ir pažįstate, tai tokių suskaičiuoti užtektų vienos rankos pirštų. Todėl daugumos darbuotojų reiškiamas nepasitenkinimas naujais darbo santykiais pasibaigia tik burbėjimu tarpusavyje. Žmonės nenori veltis, nenori atsakyti už savo poziciją, nenori aukoti asmeninio laiko dėl visuomeninio intereso gynimo. Tebėra gaji sovietinė mąstysena: o ką man ta profsąjunga duos, ar duos nemokamą kelialapį į sanatoriją, nemokamą ekskursiją, ar duos dovanėlę prie kalėdinės eglutės? Žinoma, kad neduos, nes profesinių sąjungų prioritetas rinkos ekonomikos sąlygomis yra visai kitas – tai darbuotojų teisių įtvirtinimas ir gynimas. Tačiau negebėjusios į savo gretas masiškai pritraukti narių, silpnos ir dar susiskaldžiusios profsąjungos neturi palaikymo ir autoriteto. O jei nėra vienybės, nėra supratimo, koks yra bendras tikslas, tai nėra ir galios. Tad ką reiškia keli šimtai mitinguotojų prie Vyriausybės, beje, dėmesį į save nevengiantys patraukti ir gana vulgariomis priemonėmis: plikais užpakaliais naktį bandę šturmuoti Vyriausybės duris.

Ar kitą savaitę, paraginti profsąjungų, prie Seimo susirinks tūkstančiai žmonių? Vargu. Juk vasara – atostogos, kam vargintis, tegu už mane kažkas kitas kovoja: aš gi mažas žmogelis, kas mane išgirs? Kol egzistuos tokia mąstysena, tol ir Seimas buldozeriu įstatymus priiminės.

Lietuvos verslo konfederacija, priešingai nei profsąjungos, prašo Seimo narių priimti naująjį Darbo kodeksą procedūriškai nepritariant Prezidentės pasiūlymams. Lietuvos verslo tarybos nuomone, dabar bandoma supriešinti darbuotojus ir darbdavius skelbiant, kad šis kodeksas yra verslo lobizmo rezultatas. Tačiau lankstesnis Darbo kodeksas esą reikalingas ne tam, kad darbdaviai sau susikurtų geresnes darbo sąlygas, bet tam, kad daugiau žmonių turėtų pažangesnes sąlygas pradėti savo verslą ir tokiu būdu kurtų darbo vietas, kad žmonės, turintys idėjų, nebijotų jas realizuoti ir tokiu būdu prisidėtų prie mūsų ekonomikos stiprinimo.

Norėtųsi palinkėti, kad šioje darbuotojų ir darbdavių dvikovoje ir avis liktų sveika, ir vilkas sotus. Tik, deja, aukso viduriuko išminties dabartiniame Seime nerasta.

Kol Lietuvoje verda aistros dėl darbo santykių, mūsų Savivaldybėje toliau aktyviai vystomas vasaros turizmas. Darni politikų, tarnautojų delegacija išvyko į vieną iš Gruzijos savivaldybių padėti kurti strateginių planų. Skamba išdidžiai! Pastaruoju metu sparčiai klostosi tradicija į užsienio komandiruotes vykti tuntais. Neseniai vieną bitę pjovė keturiese išvykę į Olandiją, devyniese –

į Suomiją, dabar septyniese – į Gruziją. Na, ar nereikėtų, kad Savivaldybėje įsisuktų būtent naujojo Darbo kodekso nuostatos?..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content