Ar pelė gali išgąsdinti dramblį?
Kažkas kažkada informaciniais kanalais paleido versiją, kad pelė gali išgąsdinti dramblį taip, kad šis dumia neatsigręždamas. Mokslininkai rimtai susidomėjo, ar taip gali būti, ilgai ieškojo atsakymo: bijo tas dramblys pelės, ar ne. Tai pasirodė besanti nesąmonė, tačiau mokslininkų balsas interneto tyruose nebebuvo deramai išgirstas. Ir dabar daugybė žmonių greičiausiai tiki tomis dramblio „baimėmis“, kadangi jiems užsifiksavo per dvi sekundes naršant internetą pamatyta būtent pirmoji versija. O tiesai išsiaiškinti – perskaityti mokslininkų išvadas apie dramblį ir pelę, kaip iš tiesų yra dėl tos baimės, jau reikia 12 minučių. Tokį pavyzdį, kokią įtaką mūsų smegenims gali padaryti propaganda ir kaip sunku ją paneigti, jeigu „neįjungi“ kritinio mąstymo, teko girdėti iš Lietuvos diplomatų Briuselyje.
300 mln. eurų valstybinė dotacija kasmet, transliacija 100 šalių 6 kalbomis – tai tik vieno televizijos kanalo „Rusija Today“ duomenys. Spėjama, kad iš viso informacijos sklaidai valstybiniais kanalais, įskaitant žiniasklaidą, Rusija kasmet skiria apie 1 milijardą dolerių (!). „Rusija Today“ brolis dvynys „Sputnik“ teigiama buvo įsteigtas paties Rusijos prezidento dekretu. Tai vienintelė žiniasklaidos priemonė pasaulyje, jei tik taip galima ją vadinti, informaciją transliuojanti net 34 kalbomis. Kremliaus poziciją skelbiantis interneto portalas pernai gruodį įsteigtas ir Lietuvoje. Vakarai jau irgi ima atskirti Rusijos propagandinius ginklus – „smegenų plovyklas“. Prieš kurį laiką Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas Vladimirui Putinui užmetė, kad „Rusija Today“ ir „Sputnik“ yra ne kas kita, kaip tik propagandinio melo tinklai, ir jokiu būdu ne žiniasklaidos priemonės. Teigiama, kad V. Putinas neteko amo po tokių žodžių…
Anot Lietuvos diplomatų, milžiniška propagandinė Rusijos mašina atakuoja Vakarus, siekdama sumenkinti pasiekimus, suteršti demokratinio pasaulio vertybes. Didžiulės pajėgos metamos į Baltijos šalis, nes manoma, kad esame pabėgėliai iš jų erdvės ir, užkariaujant mūsų protus, bus lengva parsivaryti atgal. Kenčia nuo putiniškos absurdo propagandos lavinos Gruzija, Ukraina, Vakarų Balkanai…
Kokios „fake news“ skelbiamos dažniausiai? Pagrindinis melas – tai, kad Vakarai yra blogis, kad Europoje yra visiška betvarkė, supuvusi moralė, kad ten viešpatauja gėjai ir pedofilai… Esą greitai Europą užkariaus musulmonai, kad Vakarams rūpi ne pati Ukraina, o tik pigi jos darbo jėga. Ne kas kitas, o Vakarai esą sukėlė visas revoliucijas, tarp jų ir Maidaną Ukrainoje. O Rusija tai gerietė, savo oro atakomis sustabdė terorizmą Sirijoje… Ir apskritai ji yra vargšiukė Maša, kurią visi puola, taiko sankcijas… Diplomatų teigimu, absurdiškų melų mastas yra protu nesuvokiamas: tai skelbiama, kad musulmonai veržiasi į Baltarusiją, tai pranešama, kad nuo migrantų pastojo visas būrys vienuolių… Pagauti specialiai meluojantieji dažniausiai aiškinasi, esą buvusi vertimo klaida…
Kadangi rusiški melų tinklai visiems jau įgriso iki gyvo kaulo, Briuselyje prieš kurį laiką buvo suburta ir efektyviai veikia profesionali melų medžiotojų komanda, kurios veiklą finansuoja Europos Sąjungos valstybės narės. Apie šios komandos, turinčios 70 savanorių įvairiose šalyse, darbą pasakojo jau ir didžiausios pasaulio visuomenės informavimo priemonės. Melų medžiotojai suskaičiavo, kad per metus informacinėje erdvėje – žiniasklaidos, minėtų propagandinių įrankių, socialinių tinklų kanalais paskleidžiama apie 3000 melo variantų arba po 4,5 melo porcijos kasdien. Trumpai Kremliaus propagandos melus būtų galima apibūdinti taip: bomba, kurios iš tiesų nebuvo; namas, kuris nedegė, vardas ir pavardė socialiniame tinkle – tai asmuo, kuris realiai neegzistuoja. Vienintelis būdas atsilaikyti prieš įžūlų melą – tiesa.
Mes irgi esame ne iš kelmo spirti – štai žurnalistas Andrius Tapinas socialiniame tinkle paragino žmones atsikirsti dėl Rusijos užsienio reikalų ministerijos feisbuke skleidžiamos propagandos apie mūsų partizanus. Per trumpą laiką apie 20 000 žmonių iš Lietuvos, Estijos, Latvijos komentaruose pareiškė: „Kremliau, mūsų istorijos neperrašysi!“ Nors Rusijos URM bandė cenzūruoti, trinti komentarus, tačiau jiems nepavyko užgniaužti drąsių žmonių minčių, kurie rašė, jog vėl pasijuto tarsi Baltijos kelyje. Itin svarbu, jog tarp išreiškusiųjų savo patriotinę poziciją buvo ir mūsų rajono žmonių.