Aroganciją lauk!

Mano istorijos mokytoja sakydavo – istorija linkusi kartotis, todėl pasimokykite iš padarytų klaidų, deja, šis posakis tikrai negalioja ministerijos klerkams.

Praėjusią savaitę nuskambėjo žinia, kad pedagogai, priklausantys Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai (LŠDPS), streikuos. Paskutinis jų streikas vyko prieš 5 metus, kai mokytojai, sulipę per langą, net kelioms savaitėms įsikūrė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (ŠMSM). Tą kartą švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė buvo atleista iš pareigų, o valdžia turėjo aiškiai pažadėti, kad pedagogų algos kils. Mano istorijos mokytoja sakydavo – istorija linkusi kartotis, todėl pasimokykite iš padarytų klaidų, deja, šis posakis tikrai negalioja ministerijos klerkams. Pedagogai vėl bruzda dėl mažų atlyginimų bei neištesėtų jiems duotų pažadų, ir rugsėjo viduryje vyks įspėjamasis kelių valandų streikas. Jei ŠMSM nesiderės su pedagogais, mėnesio pabaigoje prasidės tikrasis streikas, kurio trukmė – neaiški, gal mėnuo, o gal ir du. Klaipėdos rajono mokiniai šio streiko padarinių nepajus, pamokos vyks kaip vykusios, tik ar ilgai? Mat daugelis mūsų rajono pedagogų priklauso kitai profesinei sąjungai – Lietuvos švietimo ir mokslo (LŠMPS). Pokalbio metu LŠMPS pirmininko pavaduotoja Renata Anužienė man pasakė, kad profsąjunga jau įžvelgia ministerijos spekuliacijų dėl pedagogo neva gaunamos 1 405 eurų algos „į rankas“ ir išsiuntė oficialų raštą, kuriame reikalauja paaiškinti, kaip ministerija tuos atlyginimus skaičiuoja. Jei bus pažeistas šios profsąjungos kolektyvinės sutarties reikalavimas, susijęs su pedagogo darbo užmokesčiu, LŠMPS taip pat svarstys streikuoti. Ir rašant šį tekstą, brangūs skaitytojai, man prieš akis iškyla 2018 metais visur garsiai skambėjęs šūkis – „Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 metų“. Štai kokia prestižinė profesija, kad jos atstovai turi užverti klasių, kabinetų duris ir protestuoti, nes ministerija žodžio nesilaiko. Lozungas, ir tiek, nieko bendro neturintis su realybe.
Savo ruožtu premjerė I. Šimonytė sako, kad nepasitenkinimą reiškiančios profesinės sąjungos išnaudoja situaciją dėl kitų metų rinkimų, ir pabrėžia, kad ligšiolinis susitarimas su jomis yra vykdomas. „Ateinančiais metais, kas yra sutarta nacionaliniame susitarime, trečiąjį ketvirtį darbo užmokesčio santykis turi pasiekti 130 proc., ir šį įsipareigojimą Vyriausybė vykdys. Iškart pasakysiu, kad neturėsime finansinių galimybių šį finansinį įsipareigojimą įvykdyti nuo sausio 1 dienos, dėl to darbo užmokestis didės dviem etapais: nuo sausio ir nuo rugsėjo. Bet rugsėjį tai, kas sutarta nacionaliniame susitarime, bus pasiekta“, – spaudos konferencijoje trečiadienį Seime po valdančiosios koalicijos tarybos posėdžio kalbėjo premjerė.
Maži mokytojų atlyginimai toli gražu nėra vienintelė švietimo sistemos problema. Lietuvoje ir toliau trūksta mokytojų, štai skelbiama, kad šalies mokyklose trūksta apie 600 pedagogų. Mūsų rajone blogiausia padėtis buvo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje, nes mokyklai trūko matematikos ir fizikos mokytojų. Vieno pokalbio metu mokyklos direktorė Ona Sturonienė drebančiu balsu man prisipažino, kad tokios vasaros dar nėra turėjusi, nes vasarą ieškojo trūkstamų disciplinų pedagogų, bet ji sakė nenuleisianti rankų. Šią problemą pavyko išspręsti – etatus pasidalijo jau ugdymo įstaigoje dirbantys mokytojai, be to, gimnazijoje šiais mokslo metais mokys ir dėstytojai iš aukštųjų mokyklų.
Tačiau ŠMSM didelės problemos dėl mokytojų trūkumo nemato, o ministras ciniškai Seime pasakė, kad ugdymo įstaigos yra pačios atsakingos už naujų darbuotojų paiešką ir pritraukimą, nes ministerija neatras jiems darbuotojų, jie savo darbus jau atliko, pakeldama mokytojams atlyginimus. Bet artėjantis mokytojų streikas puikiai atspindi, kad ministerijos klerkai savo darbą atliko prastai ir dabar būtų pats metas mesti aroganciją bei pradėti nuoširdžiai kalbėtis su pedagogus vienijančiomis profsąjungomis, kartu su mokyklų vadovais ieškoti trūkstamų disciplinų mokytojų.
Praėjusią savaitę rajono meras Bronius Markauskas feisbuke paskelbė įrašą apie mokytojų trūkumą, kuriame negailėjo aštrios kritikos nei ŠMSM, nei ministrui G. Jakštui. Meras miglos į akis nepūtė, atvirai rašė, kad problema rajone didelė ir pasidalijo nerimą keliančia Vyriausybės strateginės analizės centro prognoze dėl pedagogų poreikio Lietuvoje. Po šiuo B. Markausko įrašu pasipylė gyventojų pasiūlymai, kaip šią problemą reikia spręsti, pavyzdžiui, vesti virtualias pamokas ar panaudoti dirbtinį intelektą, bet ne ką mažiau buvo ir komentarų, neva Savivaldybė nieko nedaro, kad situacija rajone gerėtų, tik švaistosi kaltinimais Vyriausybei. Et, ir vėl ta nelemta arogancija! Kokia ji populiari tapo visur – tiek ministerijose, tiek tarp politikų. O gal būkim nemadingi ir dalinkimės mintimis, spręskime problemas kartu, juk tada bus lengviau gyventi ir mums, ir mūsų vaikams, ar ne taip?
P. S. Švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas ketvirtadienį pranešė, kad ketinama kreiptis į teisininkus dėl mokytojų profesinės sąjungos planuojamo streiko teisėtumo. LŠDPS pirmininkas A. Navickas sako, kad tokiu atveju ministerija parodytų savo tikrąjį veidą.

Augustė JAŠINAUSKIENĖ
„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių