Auksinė vasara

Kai jūsų piniginė ištuštėja, prisiminkite labai paprastą dalyką, kad Lietuvoje jums galvosopį kelia tik kainos, tačiau tai toli gražu ne karas.

„Lietuviškos braškės tampa auksinės“, – juokauja išeinantieji iš Gargždų turgaus, kur uogų kainų pasiutpolkė – pačiame įkarštyje.
Šie pirkėjai tikrai nesutiktų su ekonomistu Nerijumi Mačiuliu, kuris šią savaitę pastebėjo, kad Lietuvoje antrą mėnesį iš eilės mažėja vidutinės kainos. Anot jo, labai tikėtina, kad likusiais vasaros mėnesiais taip pat stebėsime tokias tendencijas. Kad jo žodžiai išsipildytų, visi džiaugtumėmės, juk vasara, tad norisi didesnę biudžeto dalį skirti ir pramogoms, kurių kainos taip pat vertinamos įvairiai. Pavyzdžiui, apsilankymas Radailiuose įsikūrusiame Dinozaurų parke suaugusiajam kainuos 19 Eur, vaikams nuo 2 m. – 16 Eur; Lapiuose čiuožimas padanga nuo Utrių kalno 1 val. vienam žmogui kainuos 7 Eur; jei sugalvosite pakilti žymiuoju Palangos apžvalgos ratu, tai vienam suaugusiam asmeniui kainuos 15 Eur už maždaug 10 min. džiaugsmo. Būtų galima vardinti ir vardinti, pramogų pasiūla yra tikrai didelė, o kiekvienas renkasi pagal savo poreikius ir kišenę. Pasitaiko, aišku, kai tautiečiai per atostogas užsideda rožinius akinius ir išlaidauja nepaisydami savo galimybių, tuomet po atostogų tenka grįžus į namus skrandį užkišti keptomis bulvėmis ir kefyru…
Tačiau šioje vietoje šiukštu negalima apsiriboti dejavimu. Tikrai yra jau daug ir tokių, kurie gali sau leisti paišlaidauti per atostogas. Juk minėtos auksinės braškės šiaip ar taip nuo turgaus prekystalių yra nušluojamos – išperkamos. „Login.lt“ skelbia, nors daugelis lietuvių nėra patenkinti savo atlyginimais, o kai kurie skundžiasi darbo trūkumu, panašu, kad situacija nėra tokia bloga. Esą neregėtai suklestėjo vidurinioji klasė – daugiau nei 3 000 eurų „į rankas“ uždirbančių žmonių, lyginant su pernai, patrigubėjo. Kitas ekonomistas Žygimantas Mauricas pastebi, kad nors Lietuvos ekonomika formaliai paniro į recesiją, šalies gyventojai išlieka optimistai – EK duomenimis, 2023 metų gegužę vartotojų pasitikėjimo rodiklis Lietuvoje buvo pats aukščiausias visoje ES! Be to, lietuviai savo asmeninę finansinę padėtį vertina žymiai optimistiškiau nei bendrą šalies ekonominę padėtį – kitaip tariant, Lietuvos gyventojai nesitiki, kad ekonominis nuosmukis juos palies asmeniškai. Šiemet Lietuva pirmą kartą istorijoje pakliuvo ir į laimingiausių pasaulio valstybių 20-tuką Jungtinių Tautų „Pasaulinės laimės indekso“ tyrime. Pasak Ž. Maurico, tai rodo, kad vyksta fundamentalūs Lietuvos gyventojų savivertės, aplinkos ir perspektyvų vertinimo pokyčiai. „Besiskundžiančio ūkininko“ ar „Palangos verslininko“ stereotipai griūva.
Paskaičius tokias įžvalgas išties pasidaro lengviau, tačiau kas gali garantuoti, kad ekonomistų prognozės nebus tolygios orų, kai visą iš anksto paruoštą scenarijų sugriauna netikėtai įsisukęs ciklonas ir pan. Tačiau net ir jam užklupus, kai Jūsų piniginė ištuštėja, prisiminkite labai paprastą dalyką, kad Lietuvoje jums galvosopį kelia tik kainos, tačiau tai toli gražu ne karas. Jūs galbūt turėsite atsisakyti tik įmantresnių pramogų ar pietų kavinėje, tačiau jums virš galvos neskraido bombos, jums nereikia palikti savo namų. Maudydamiesi jūroje, karjeruose, nepamirškite, kad šiuo metu vyksta pilietinė akcija „Milijonas vaistinėlių Ukrainai“, tad bent jau savo senąją automobilio vaistinėlę pristatykite į specialius surinkimo punktus visoje šalyje. Taip pat artėjant NATO viršūnių susitikimui Vilniuje liepos 11–12 d. visi kviečiami dalyvauti akcijoje „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“ ir nuo liepos 7 d. prie savo namų, prie įstaigų, languose, balkonuose ir automobiliuose iškelti ukrainietišką dvispalvę. Laikyti ją bent iki liepos 13 d., kad pasaulis pajustų paramos Ukrainai jėgą, kad Ukraina galėtų tapti 33-iąja NATO nare.
Auksinė vasara greit prabėgs, tad pasidžiaukime ja!

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ korespondentė, portalo www.gargzdai.lt turinio redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių