„Bangos“ skulptūrai – biurokratiniai spąstai

Laisvą polėkį simbolizuojančiai „Bangos“ skulptūrai, kurią šiomis dienomis baigė kurti iškilus Lietuvos skulptorius Algirdas Bosas, vis dar neleidžiama Gargžduose išskleisti sparnus. Skulptūra sukurta „Bangos“ futbolo komandos 50-mečiui paminėti ir šiais, jubiliejiniais metais, skirta miestui kaip dovana. Kur statyti didelės meninės vertės skulptūrą – centre ar prie stadiono – lapkričio pabaigoje spręs rajono Taryba.

Futbolininkai surinko parašus

Dar balandį Savivaldybės taryba vienbalsiai sutiko iš rajono iždo perpus su privačiais rėmėjais paremti skulptūros statybą, susipažino su siūloma jai vieta sutvarkytame Kvietinių gatvės skvere prie „Minijos“ kino teatro. Kiek anksčiau skulptūra su visu statybos projektu buvo pristatyta verslo ir savivaldos forume Gargžduose, ne kartą apie skulptūros kūrybos procesą pasakojome savo skaitytojams. Tačiau šiomis dienomis staiga buvo pasakyta „stop“ A. Boso skulptūrai miesto centre. Jau rašėme apie pirmąjį Savivaldybėje sušauktos 12 narių darbo grupės posėdį, o antrasis įvyko praėjusį ketvirtadienį.

Darbo grupei pirmininkaujantis rajono meras Vaclovas Dačkauskas informavo, kad yra gautas futbolo bendruomenės atstovų kreipimasis su parašais, Tarybos narės Rasos Petrauskienės pareiškimas prieš skulptūros vietos keitimą. „Asociacija Futbolo sirgalių klubas „Banfanų tigrai“, vienijanti daugiau kaip 100 aktyviausių futbolo sirgalių, yra nusivylusi dėl naujai pradėtų svarstymų perkelti skulptūrą prie stadiono. Jei skulptūra nebūtų suprojektuota ir pagaminta, tada galėtume grįžti prie svarstymų. Tačiau dabar manome, kad skulptoriaus A. Boso kūrinys turi daug daugiau meninės vertės ir jam geriausia vieta yra miesto centre prie kino teatro“, – teigiama „Banfanų tigrų“ klubo pirmininko Sauliaus Lukošiaus ir dar 13 narių pasirašytame rašte Savivaldybės administracijos direktoriui Sigitui Karbauskui. Tokią pat nuomonę išsakė ir 20 „Bangos“ futbolininkų ir trenerių.

Koją nupjovė, bet liepė mušti įvartį

Posėdyje dalyvavęs skulptūros „Banga“ autorius, skulptorius Algirdas Bosas nesutiko, kad ji būtų statoma prie stadiono. Menininkas stebėjosi, kad užsimota keisti vietą, nors pats meras jam spaudęs ranką ir sveikinęs po pristatymo forume. „Keisti vietą jau sukurtai skulptūrai tai tas pats, kaip futbolininkui nupjauti koją ir liepti įmušti įvartį. Erdvės ne tos, masteliai ne tie. Be to, kiekvienas geras šeimininkas pradeda miestą tvarkyti, gražinti nuo centro, o ne nuo pakraščių. Taip daro Kretingos, Telšių miestai. Gargždų centre mes nieko neturime, išskyrus pėdas. Jei mes gerą daiktą iškeliame į užkampį, tai rodo bendrą supratimą. Atmeskime ambicijas, įsiklausykime, ką sako specialistai“, – sakė A. Bosas.

Skulptorių emocingai palaikė Gargždų bendruomenės valdybos narys Vytautas Čeledinas. „Iš skulptūrų Gargžduose turime katiną centre, kurį greitai „suderino“, nes jis – ne politikas, ne „Banga“. Katinas buvo pastatytas jubiliejiniams Gargždų metams. Dar yra laikrodis, kuris parodo, kaip greitai bėga laikas. Kai A. Bosas sukūrė šią skulptūrą, širdis džiaugėsi, kad atsiras pagaliau kažkas gražaus Gargžduose. Darykime miestui, darykime kaip geriau“, – sakė V. Čeledinas.

Skveras – šimtmečio skulptūrai

Meras V. Dačkauskas išsakė savo nuomonę, jog Kvietinių gat­vės skverelyje, istorinėje miesto vietoje, jis mato tik skulptūrą, skirtą Valstybės šimtmečiui. „Jeigu mes centre pastatysime „Bangą“, tai šimtmečio skulptūrą statysime prie stadiono? Kaip į tai reaguoti? Blogai, kai sprendimai priimami užkulisiniuose kabinetuose, apeinamas meras, Taryba. Tai yra nepagarba, nes galutinį sprendimą dėl vietos skulptūrai priima politikai. Negali rėmėjai, paramos ir labdaros fondas vadovauti Tarybai“, – sakė meras. „Reikia atsiprašyti skulptoriaus A. Boso, jis yra menininkas, savo darbą atliko puikiai, ir už jo išsakytą nuomonę nereikia pykti. Kažkas kitas neatliko namų darbų, o tvarka negali būti pažeidinėjama“, – sakė vicemerė Rūta Cirtautaitė. Anot jos, jeigu skulptūros pastatymo iniciatoriai pusmetį vaikšto po Savivaldybę, kreipiasi dėl pinigų, palaikymo, gal ir Gargždų seniūnui Sauliui Bakšinskiui nereikėtų abejingai viską stebėti, o pačiam irgi eiti pas merą ir Administracijos vadovą, domėtis, kas vyksta mieste. R. Cirtautaitė prisiminė, kaip buvo statoma medinė „Gargždiškio“ skulptūrėlė jai pačiai dar dirbant miesto seniūne – visos procedūros, kaip ir pridera, buvo pradėtos nuo aukščiausios rajono valdžios – mero.

Skulptūros idėją prie stadiono palaikė Tarybos narė, „Gargždų futbolas“ valdybos narė Andžela Šakinienė, vėl apie planus, kur kokias skulptūras statyti mieste, užsiminė mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, nors ir nepasiūliusi, kas tuo turėtų užsiimti jos pačios kuruojamoje kultūros srityje.

Prisiminta įamžinimo tvarka

Skulptūra „Banga“ jau sukurta, tačiau tik dabar paaiškėjo, kad jos iniciatoriai, viešosios įstaigos „Gargždų futbolas“ atstovai, esą pažeidė Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo rajono viešose vietose tvarkos aprašą, kurį rajono Taryba priėmė dar prieš 10 metų.

Pagal šią tvarką prašymai įamžinti datas ar įvykius turi būti pateikiami rajono Savivaldybės mero vardu ne mažiau kaip prieš 3 mėnesius iki įamžinimui pasirinktos datos. Prašymai turi būti suderinti su Architektūros ir urbanistikos, Kultūros skyriais, kalbos tvarkytoju, seniūnija. Jei nors viena institucija nepritaria projektui, jis yra atmetamas. „Gargždų futbolo“ direktorius, projekto vykdytojas Rimantas Mikalauskas gynėsi, kad viskas buvo atliekama nuosekliai, viešai, nuolat buvo bendradarbiaujama su vyriausiuoju architektu, kuris yra pats idėjos autorius, taip pat su Administracija, gautas Tarybos finansinis palaikymas.

„Tai kas, jei ne Administracija turėjo pasakyti, kad nevykdomas aprašas, trūksta kažkokių dokumentų“, – klausė R. Mikalauskas. Juolab kad „Gargždų futbolas“ valdybai priklauso net trys Tarybos nariai, o dalininkė yra pati rajono Savivaldybė, tad jokių paslapčių neturėtų būti, nebent tik pagalba iniciatyvą rodantiems žmonėms.

Tarybos narys Dainius Šatkus stebėjosi, kodėl paskutinę minutę keičiasi tų pačių politikų nuomonė, jei visi balandį balsavo už skulptūrą. „Sutinku – tvarka turi būti. Tačiau čia ir pačios Administracijos nežinojimas“, – sakė D. Šatkus. Anot jo, labdaros ir paramos fondas „Gargždų rėmėjas“ teikia išliekamąją vertę turinčią dovaną – skulptūrą miestui, kad jį papuoštų, o stadiono variantas net nebuvęs svarstytas. Priešingu atveju būtų buvusi kitokia skulptūros simbolika, sumanymas. D. Šatkus sakė, kad skulptūros kūrimas buvo maksimaliai viešinamas, todėl bet kada buvo galima pasakyti, kas ne taip. Anot jo, šiuo atveju skaudžiai paliečiama pati mecenavimo miestui idėja.

Administracijos nuomonės – skirtingos

Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė nesutiko su tuo, kad čia esama Administracijos kaltės. „Viskas buvo pradėta ne nuo to galo, nesilaikoma tvarkos, visi buvo pastatyti prieš faktą. Ignoruoti tvarkos negalime, nes jos prireiks ir ateityje. Iniciatoriai dėl vietos parinkimo skulptūrai patys turėjo eiti į Tarybą, o ne Administracija“, – sakė L. Liutikienė, kuri, beje, taip pat yra „Gargždų futbolas“ dalininkė. Ji pridūrė, kad Savivaldybės vadovai neseniai lankėsi prie stadiono ir įsitikino, kad ten plytinčios išties puikios erdvės, kuriose galima pastatyti net ne vieną paminklą. Kiek kitokią nei savo pavaldinės nuomonę išsakė pats Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas. „Aš kaltas jaučiuosi, kad nežinojau skulptūros atsiradimo taisyklių, būčiau pirmasis inicijavęs, kad atsirastų reikiamas Tarybos sprendimas. Prisiimu tą kaltę“, – sakė direktorius. Jis pakvietė abi prieštaraujančias puses geranoriškai išspręsti šią problemą taip, kad būtų gerai Gargždams ir skulptūrai „Bangai“, be rankų laužymo, piktdžiugos ir laisva valia.

Siūlė statyti laikinai

Klausydamas karštos diskusijos skulptorius A. Bosas pasiūlė pastatyti savo skulptūrą „Banga“ Kvietinių gatvės skverelyje laikinai. „Tai padaryti nėra sudėtinga. Duokim visuomenei apžiūrėti. Jei nušvilps kaip Vilniaus vamzdį, tada keliausim prie stadiono“, – sakė menininkas. Meras V. Dačkauskas pastebėjo, kad šis skulptoriaus pasiūlymas yra vertas dėmesio. Jis įpareigojo Administraciją pateikti rajono Tarybai du alternatyvius sprendimo projektus dėl skulptūros statybos vietos: Kvietinių gatvės skvere ar prie stadiono. Savivaldybės tarybos posėdis vyks lapkričio 24 dieną. Pasak V. Dačkausko, jei Taryba priimtų sprendimą dėl „Bangos“ skulptūros pastatymo prie stadio­no, iš biudžeto būtų apmokėtos visos perprojektavimo, įrengimo ir kitos išlaidos.

Jolanta BENIUŠYTĖ

Vytauto BUTKAUS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content