Drevernos krantą įsiūbavo Bangpūtys

Trečius metus iš eilės šventėje yra pagerbiami labiausiai nusipelnę, gerais darbais pasižymėję dreverniškiai – jiems iškilmingai įteikti Gintariniai padėkos karšiai. Už energingą ir aktyvią veiklą, telkiant dreverniškius gražiems darbams, Gintarinis padėkos karšis įteiktas Drevernos seniūnaitei, laiškanešei Liucijai Samalienei. Už geranoriškumą ir pagalbą Drevernos kultūrai apdovanotas Drevernos pagrindinės mokyklos ūkio darbuotojas Algirdas Kvasys. Gintarinis padėkos karšis atiteko ir socialinei darbuotojai Irenai Ukrinienei – už rūpestį ir pagarbą Drevernos senjorams. Dar vienas – Juzefai Alejūnienei už darbštumą ir skaniausiai rūkomą žuvį.

 

Bangpūčio šėlsmas. Sklandantis žuvienės kvapas. Horizonte pasirodantys ir išnykstantys laiveliai. Tai Kuršių marių skalaujamos Drevernos turtas, kuriuo džiaugėsi susirinkusieji šeštadienį į tradicinę kaimo ir žvejų šventę „Ant marių kraštelio“. Dainos ir šokiai tęsėsi iki pat vėlumos. Dreverniškiai neslėpė, jog šios šventės laukė visus metus.

Gyvuoja per 50 metų

Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina Asnauskienė priminė, kad šventė „Ant marių kraštelio“ gyvuoja jau per 50 metų. „Kad ir kaip sunku būdavo finansiškai, vis tiek kviesdavome Bangpūtį ir rengdavome šventę. Buvome įsitikinę, kad negalime daryti pertraukos ir nuvilti žmonių. Pati esu organizavusi „Ant marių kraštelio“ jau 28 kartus“, – kalbėjo V. Asnauskienė.

Anot pašnekovės, kasmet šventėje pasirodo Bangpūtys – tai lietuvių mitologijoje minimas Kuršių marių dievas. „Buvo įvairių interpretacijų. Pamenu, vienais metais Bangpūtį reikėjo suvaidinti mokiniui, kuris tvirtino galįs įkūnyti mitologinę būtybę, tačiau nieko nekalbės. Tai pasiėmė šiaudelį, stiklinę vandens ir pūtė burbulus. O mes vertėme jo burbulinę šnektą, juk Bangpūtys žmonių kalbos esą nemoka. Kitą kartą Bangpūčio vaidmuo teko žemo ūgio asmeniui, tai nutarėme jį pavadinti Bangpūčio nesantuokiniu vaiku – buvo visokių variantų. Dabar jau 5–6 metus Bangpūčiu virsta Rolandas Stonys, choreografas iš Klaipėdos. Anksčiau Bangpūtys pasirodydavo su undinėlėmis, tačiau jos būdavo pernelyg apsinuoginusios, norisi daugiau estetikos“, – prasitarė Drevernos skyriaus renginių organizatorė V. Asnauskienė.

Nuo šortų – prie marškos

Seną Bangpūčio pasirodymo tradiciją liudija, kaimo žvejybos ypatybes atskleidžia šventės proga atidaryta a. a. Stasio Šeštausko fotografijų paroda „Kuršių marios; prisiminimų laivai“. Pastaroji yra eksponuojama Jono Gižo etnografinėje sodyboje. Jos vadovė Valentina Žigienė pasakojo, jog ne vienas kaimo gyventojas nuotraukose atpažino artimuosius ar net save. Šypseną kelia kadras, kuriame įamžintas Bangpūtys prieš kelis dešimtmečius. Jis, skirtingai nei šiųmetėje šventėje su ilgiausia marška pasirodęs Bangpūtys, vilki trumpučius šortus.

Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė akcentavo, kad šventė „Ant marių kraštelio“ yra ne tik vietinių žmonių: „Suvažiuoja dreverniškių giminės iš visos Lietuvos. Vyksta artimųjų susitikimai.“ Jai pritarė ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro direktorė Daiva Buivydienė. Ji džiaugėsi, kad šiemet sugužėjusieji į šventę galėjo pasidžiaugti prieplaukoje atsiradusiomis vėtrungėmis, taip pat statomu senoviniu kuršių laivu, kuris turėtų būti baigtas jau rugpjūčio mėnesio pabaigoje.

Biudžetas – 8 120 Lt

Šventė – puiki proga padėkoti gyventojams. Priekulės seniūnijos padėkos raštai įteikti Viliui ir Loretai Murauskams už pavyzdingai ir kūrybingai prižiūrimą sodybą, grožio puoselėjimą. Mariui Puzarui ir Tomui Balčėnui – už aktyvią sportinę veiklą, jos propagavimą, dalyvavimą sporto žaidynėse, garsinant Priekulės seniūniją.

„Ant marių kraštelio“ šiųmetis biudžetas – 8 120 Lt. Iš tos sumos 5 700 Lt skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė, likusią dalį paaukojo rėmėjai. Daugiausia lėšų teko koncertinei programai. 1 000 Lt kainavo įgarsinimas, 2 000 Lt – Arvydo Martinėno (Vudžio) koncertas ir 1 500 Lt finalinis solisto Liudo Mikalausko koncertas.

„Viskas pavyko, tik pirotechnika nuvylė. Pasirodo, fejerverkai buvo brokuoti, todėl ne visi iššovė į dangų. Šįkart nuvylė prekybininkai“, – apgailestavo V. Asnauskienė.Prie Kuršių marių vėjo košiamų Drevernos tinklų įsiamžino šventėje dalyvavę (iš kairės) Priekulės seniūnijos seniūnė D. Bliūdžiuvienė, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro direktorė D. Buivydienė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Buivydas, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro filialo vadovė J. Gižo etnografinėje sodyboje Gintarė Atkočiūnė ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Alfredas Šiaulys.Moterų vokalinis ansamblis „Žvejytės“ su nenuilstančia ir gerą nuotaiką skleidžiančia vadove, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatore V. Asnauskiene (trečia iš kairės).

Optimizmu, gera nuotaika kaimo ir žvejų šventėje „Ant marių kraštelio“ tryško „Pamariukių“ kolektyvo (vadovė – V. Asnauskienė) narės – dreverniškės Aušra Katkutė, Emilija Nausėdaitė, Reda Kloviškytė, Raminta Miežetytė. Merginos aplinkinių dėmesį patraukė ne tik dainomis apie marias, pirmąją meilę, bet ir savo įmantriomis šukuosenomis, kurias joms padovanojo dreverniškė Sandra Kvasienė. „Ji kirpėja, kuriai reikia praktikuotis“, – paaiškino merginos.Dreverniškiai Arvydas Leketas, Mindaugas Albinas ir Vytautas Strumyla džiaugėsi, kad Dreverna kasmet gražėja, tačiau apgailestavo, kad tiek pernai, tiek šiemet per šventę dangus buvo apniukęs. „Bangpūtys mus myli, bet undinės nebepasirodo, tai ir oras ne koks“, – šmaikštavo vyrai. Vienas iš jų siūlė šventės dalyviams paplaukioti laiveliu. Išplaukti į Kuršių marias vienam žmogui kainavo 5 Lt. Sužvarbusieji tądien buvo raginami pasigardžiuoti ir žuviene už 7 Lt.„Ši šventė reikalinga, kasmet jos laukiame. Patinka Bangpūtys“, – „Bangai“ tvirtino dreverniškės Aldona, Danutė ir Stanislava.Stončių giminė kasmet susitinka Drevernoje. Vieni yra dreverniškiai, o kiti – klaipėdiškiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content