Edukacija kitaip
Plėtojant edukacinę veiklą Gargždų krašto muziejuje ir jo filialuose naudojami ne tik seni, bet ir nauji, užsienio šalyse taikomi metodai. Vienas iš jų – „kelionė laiku“, kurio tikslas yra tam tikrus istorinius įvykius renginyje perteikti gyvai.
Pirmasis toks renginys, pavadintas „Gyvoji istorija“, vyko 2014 m. pavasarį. Jį organizavo Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejus, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija, Klaipėdos Sendvario pagrindinė mokykla ir įvairių karinių struktūrų padaliniai. Buvo pasirinktas pokario laikotarpis, susijęs su rezistencija. Renginys vyko miške, dalyviai buvo suskirstyti į tikslines grupes, kurios atliko numatytas veiklas.
Šiais metais Gargždų krašto muziejus parašė projektą, kurio tikslas – bendrauti, mokytis ir dalintis patirtimi su užsienio šalimis, vykdančiomis projektus pagal istorinių žinių perteikimo metodologiją „kelionė laiku“. Kadangi Švedijos atstovams reikėjo pateikti metodologinę medžiagą, rugsėjo 10 d. buvo organizuotas žygis „Partizanų keliu“ iš Priekulės į Vanagus. Organizatoriai – Gargždų krašto muziejus, filialų vadovės Dovilė Vaičiulytė, Gabija Šutkutė ir Sabina Vinciūnienė (parinko istorinę medžiagą ir sukūrė scenarijų). Buvo pasirinktas 1946 m. laikotarpis, kai kūrėsi Kęstučio apygarda. Dalyviai – Priekulės būrio, Gargždų kuopos šauliai, kurie dalyvauja neformaliojo vaikų švietimo programoje. Taip pat dalyvavo Priekulės, Agluonėnų moksleiviai, pavieniai asmenys. Renginys truko 5 val. Prasidėjo žygiu iš Priekulės. Jo metu, o vėliau Vanagų miške buvo atliekamos įvairios taktinės-kovinės užduotys, taip pat visi dalyviai davė partizanų priesaiką. Tam tikru momentu buvo sugauti „neaiškūs asmenys“, vyko tardymas. Ryšininkai nešė raštelius vadui, keli partizanai ruošė neštuvus sužeistajam… Kol kiti kariavo, ant laužo išvirėme skanią sriubą. Renginyje bent trys dalyviai viską fotografavo.
Šią vaizdinę bei tekstinę medžiagą reikėjo paruošti tarptautinei konferencijai, kuri vyko rugsėjo 13–16 dienomis Kalmaro mieste Švedijoje. Joje dalyvavo daugiau nei 200 atstovų iš 18 pasaulio valstybių. Konferenciją rengė „Bridging Ages“ organizacija, kurios tikslas yra mokyti istorijos kitaip. Pasitelkiant metodą „kelionė laiku“, kuriamos edukacijos įvairaus amžiaus grupėms. Konferencijoje aptarta šios edukacijos metodologija, peržiūrėti pavyzdžiai. Didelis dėmesys skirtas pabėgėlių problemoms tiek praeityje, tiek dabartyje. Visus konferencijos dalyvius renginys „kelionė laiku“ nukėlė į 1945 metus, kai švedai priėmė dideles grupes žydų, kitatikių ir kitų socialiai jautrių asmenų, atvykusių iš Vokietijos koncentracijos stovyklų. Dalyviams teko apsirengti ano laiko rūbus ir įsikūnyti į personažus švedus, laukiančius atplaukiančių pabėgėlių ir diskutuojančių, kaip juos teks priimti ir integruoti į visuomenę. Renginys paskatino kitomis akimis pažvelgti į šiandieninę pabėgėlių problemą, užklupusią visą senąjį žemyną.
Gargždų krašto muziejaus darbuotojai iš konferencijos grįžo su naujomis žiniomis, idėjomis, kurias nori pritaikyti muziejaus veikloje. Šiuo metu jie dalyvauja tarptautiniame projekte su Suomija, Latvija ir Estija, iš kurių semiasi žinių apie „kelionė laiku“ edukacijas bei tikisi plėtoti bendrystę su projekto dalyviais ir ateityje.
Marius MOCKUS
L. e. Gargždų krašto muziejaus direktoriaus pareigas
Sabina VINCIŪNIENĖ
Priekulės laisvės kovų ir tremties istorijos muziejaus vadovė