„Europiada“ sužavėjo jaunąsias kanklininkes ir pianistes

Didžiausias tarptautinis Europos folkloro kultūros festivalis, šiemet vykęs Turku mieste, pirmojoje Suomijos sostinėje, subūrė net 312 kolektyvų, o iš viso – pusseptinto tūkstančio dalyvių. „Europiadoje“ šiemet pirmą kartą dalyvavo gargždiškės kanklininkės bei veiviržėniškės pianistės, vadovaujamos Gargždų muzikos mokyklos kanklių vyr. mokytojos Jūratės Jatulienės ir fortepijono vyr. mokytojos bei Gargždų muzikos mokyklos Veiviržėnų skyriaus ansamblio „Veiviržėlė“ vadovės Jolantos Kudabienės.

Užsieniečiai žavėjosi gargždiškių tautiškumu

„Europiadai“ ruošėmės visą pusmetį. Kažko išskirtinio groti šiam renginiui nesimokėme. Didžiąją dalį kūrinių paėmėme iš senesnių festivalių repertuarų“, – „Bangai“ pasakojo Gargždų muzikos mokyklos kanklių ir fortepijono vyr. mokytojos Jolanta Kudabienė ir Jūratė Jatulienė.

Tarptautiniame festivalyje gargždiškiai susijungė su Klaipėdos Jaronimo Kačinsko muzikos mokyklos tradiciniu kanklių ansambliu (vadovė Jurgita Kaub­rienė). Taip pat muzikantėms „Europiadoje“ labai padėjo birbynės mokytojas Alvydas Vozgirdas. Nors pedagogas vyko su savo „Kuršiukų“ kolektyvu, neatsisakė pagelbėti renginyje ir gargždiškėms bei veiviržėniškėms pritarė lumzdeliu. Renginyje jaunosios menininkės grojo skudučiais, mažosiomis kanklėmis, dainavo ir šoko ratelius.

Mokytojos akcentuoja, kad Muzikos mokyklos ugdytinės koncertuose parodė visa, ką geriausiai moka. Moksleivės nuoširdžiai didžiavosi, kad atstovauja ne tik savo mokyklai, bet ir Lietuvai. Jų vilkimi tautiniai drabužiai užsieniečiams labai krito į akis. „Pastebėjome, kad ne visų šalių atstovai „Europia­doje“ atsakingai pasižiūrėjo į savo tautinių kostiumų tvarkingą dėvėjimą. Buvo ir susiglamžiusių rūbų, ir nelabai gražiai sukomplektuotų… O mes labai pasistengėme, kad mergaitės atrodytų nepriekaištingai“, – savo darbu didžiavosi mokytojos.

„Labai šilti prisiminimai išliko iš didžiosios renginio eisenos. Aukštai iškėlę nešėmės lentelę su užrašu „Lietuva“. Ir buvo taip gera girdėti ataidinčius šūksnius „Ei, Lietuva! Klaipėda! Kaip smagu!“ – visi mojavo mums. Tikrai buvome labai laimingos“, – gerais prisiminimais dalijosi kanklininkė.

Stengėsi pažinti šalies kultūrą

„Prieš išvykdamos į tokį didžiulį renginį truputį nerimavome. Mat mūsų muzikantėms tik po 11 ir 12 metų. Tačiau neturėjome absoliučiai jokių prob­lemų! Kai kurioms mergaitėms tai buvo pirmoji kelionė į užsienį, tačiau jos puikiai susitvarkė. Net vertėjavo mums kai kuriose situacijose. Žodžiu, visiškos šio pasaulio pilietės!“ – su džiaugsmu pasakojo fortepijono ir kanklių specialistės.

„Europiada“ – puiki galimybė pažinti šalį, kurioje ji vyksta. Tad ne tik koncertuota, bet ir daug keliauta, aplankyti įvairūs muziejai. „Mergaitės juose pamatė neįtikėtinai daug įvairių laikų muzikos instrumentų, pirmąjį pianiną“, – apie naujas mergaičių patirtis kalbėjo J. Kudabienė ir J. Jatulienė. Mokytojos įsitikinusios, jog vaikus būtinai reikia pradėti pratinti prie muziejų lankymo, švietėjiškos bei visuomeninės veiklos jau nuo mažų dienų. „Jei atvykome į šią šalį, tai turime pažinti ją, jos kultūrą, žmones bei tradicijas“, – savo požiūrį dėstė kanklių mokytoja.

„Labiausiai kelionėje patiko su draugais lankyti žinomas vietas, didelį įspūdį paliko pastatų grožis“, – įspūdžiais dalijosi mažosiomis kanklėmis ir skudučiais grojusi Luka Švabaitė ir Aistė Zuzevičiūtė. Grįždamos namo jaunosios muzikantės su mokytojomis aplankė Taliną ir Helsinkį, plaukė laivu į Nantalį – „Trolių mumių“ miestą. „Helsinkyje stebėjomės bažnyčia, kuri įsikūrusi uoloje. Kaip tik tuo metu ten grojo suomių liaudies instrumentu kantelėmis. Buvo labai įdomu ir išgirsti, ir pamatyti šį instrumentą tokioje neįprastoje aplinkoje“, – įspūdžiais dalijosi J. Jatulienė.

„Idėją vykti į „Europiadą“ labai palaikė ir padėjo viskuo, kuo tik galėjo, mūsų Muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė. Aišku, tiek lėšų, kiek mums reikėjo, mokykla negalėjo suteikti. Tačiau tą finansinę paramą gavome iš vaikų tėvų. Jie buvo be galo geranoriški. Nepaisant to, jog jaunųjų menininkų tėveliai augina ir daugiau atžalų, jie be jokių problemų išleido savo muzikuojančius vaikus į šią kelionę!“ – džiaugsmo neslėpė J. Kudabienė.

Abi mokytojos džiaugiasi galėdamos prisidėti prie jaunųjų menininkų ateities. Tačiau J. Kudabienės akyse suspindi ašaros, kai kalba pasisuka apie mokinius, nusprendusius nutraukti mokymąsi Muzikos mokykloje. „Įdedi labai daug širdies, aukoji daug laiko mokydamas vaikus. Todėl ir skauda, kai vaikai palieka ir nebaigia Muzikos mokyklos“, – atvirai savo išgyvenimais dalijosi fortepijono pedagogė.


  • Pirmoji „Europiada“ įvyko 1964 m. Antverpene, Belgijoje. Pirmieji „Europiados“ rengėjai buvo Mon de Clopper (1922–1998) ir Robert Müller-Kox. Po Mon de Clopper mirties festivalio prezidentu tapo Bruno Peeters. 2009 m. „Europiada“ įvyko Klaipėdoje.

Julija BANIENĖ

Klaipėdos universiteto studentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių