Filmo „Sibiras kauluose“ peržiūra suvirpino gargždiškių širdis
Moldovos Respublikos nacionaline premija apdovanotas filmas „Sibiras kauluose“, trečiadienio vakare rodytas Gargždų „Minijos“ kino teatre, sulaukė didžiulio susidomėjimo. Pagal karantino taisykles salėje galėjo būti tik 80 žiūrovų. Paskelbus registraciją bilietai buvo akimirksniu išgraibstyti – tai buvo pirmas viešas renginys kino salėje po karantino atlaisvinimo.
Moldovos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius S. Mihov (trečias iš dešinės), pirmoji sekretorė Aliona Rusu, Lietuvos moldavų ir rumunų bendrijos „Dačija“ pirmininkė Lučija Bartkienė, Klaipėdos rajono meras B. Markauskas, vicemerė Audronė Balnionienė, Administracijos direktorius Justas Ruškys ir gidė, filmo vertėja ir peržiūros iniciatorė M. Vasylienė pasidžiaugė antruoju susitikimu Gargžduose.
Užsimezgusios bendrystės tęsinys
Filmo „Sibiras kauluose“ peržiūra Gargžduose – Moldovos Respublikos ambasados ir Klaipėdos rajono savivaldybės pernai užsimezgusios bendrystės tęsinys ir gargždiškės gidės Monikos Vasylienės, kurios gyslomis teka ir moldavės kraujo, iniciatyvos bei idėjos išsipildymas.
Moldovos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius J.E. ponas Serghei Mihov, lietuviškai sveikindamasis su žiūrovais, padėkojo Klaipėdos rajono merui Broniui Markauskui už kvietimą vėl apsilankyti Gargžduose ir kartu pagerbti tiek Lietuvos, tiek Moldovos žmones, kentėjusius ir žuvusius stalinizmo lageriuose.
„Filmo premjera svarbi mūsų rajono žmonėms. Turbūt nelengva jį bus žiūrėti, vėl atsigaivinus skaudiems prisiminimams. Tuo labiau, jog kartu su mumis šį filmą žiūri ir žmonės, išgyvenę tremties tragediją. Tačiau mūsų tautos tragediją prisiminti būtina, pagerbti žmonių kančią, nusilenkti aukų atminimui. Ir saugoti viltį, kad tai niekada daugiau nebepasikartos“, – akcentavo Klaipėdos rajono savivaldybės meras B. Markauskas.
„Birželis yra tragiškas ne tik Lietuvai, mininčiai 80-ąsias pirmųjų masinių tremčių metines, bet ir Moldovai. Tūkstančiai mūsų šalies žmonių taip pat buvo ištremti be jokios teisės gintis, be jokio teismo, be savo turto. Šiandien esame čia, kad kartu pagerbtume nekaltų aukų atminimą, turime prisiminti tai, kas įvyko, ir atkakliai kviesti pasaulio bendruomenę įvertinti antihumaniškus nusikaltėliškus veiksmus prieš žmoniją. Bet tuo pačiu tai ir Vilties diena, vilties, kad saugodami ir perduodami istorinę atmintį jaunajai kartai išugdysime kitas, stiprias vertybes. Laisvė – tai gėris, už kurią teko sumokėti. Tik suvokę laisvės vertę galime tikėtis taikesnės, šviesesnės ateities“, – kalbėjo ambasadorius S. Mihov.
Kūrėjams – Nacionalinė premija
Pasaulinė filmo „Sibiras kauluose“ premjera įvyko 2019 m. vasarą antrosios trėmimų bangos Besarabijoje 70-ųjų metinių proga.
Šis filmas – tai už Moldovos nepriklausomybės atkūrimą kovojusių šviesuolių Ion Mărgineanu ir Ion Vatamanu palikuonių Leontina Vatamanu bei Virgiliu sukurtas dokumentinis pasakojimas apie J. Stalino įgyvendintą „kaprizą“ – sovietiniam režimui neįtikusių žmonių trėmimus.
Dokumentinė drama pasakoja apie 1941–1949 metų trėmimus iš Besarabijos (dabartinės Moldovos žemės) į Sibirą. Ambasadorius S. Mihov akcentavo, kad tai tikros, jaudinančios keturių žmonių istorijos, kurios prasidėjo 1949 m. liepos 6-osios naktį. Patirti siaubingos nakties įvykiai, sovietinės valdžios antihumanizmas visam laikui paliko gilius praradimų randus vaikų ir net ateities kartų širdyse. Nėra tikslių skaičių, kiek žmonių buvo išvežta: kol kas skaičiuojama apie 35 000. Moldovoje tema apie trėmimus dar yra ganėtinai nauja, apie ją prabilta palyginti dar neseniai, tad prieš dvejus metus sukurtas filmas „Sibiras kauluose“ yra prasminga pradžia atsigręžti į šalies itin skaudžius istorijos momentus.
„Būtent už realistiškumą, už istorinių įvykių tiesą filmo kūrėjai pernai buvo apdovanoti Moldovos Respublikos nacionaline premija. Apdovanojimas buvo įteiktas rugsėjo 28-ąją, Nepriklausomybės dieną. Beje, šiemet švęsime 30-ąsias Moldovos Nepriklausomybės metines“, – „Minijos“ kino teatre pasakojo ambasadorius S. Mihov.
Idėja – pristatyti gargždiškiams
Tarp žiūrovų trečiadienio vakarą kino salėje graudulio ašarą braukė Klaipėdos rajono tremtinių ir buvusių politinių kalinių būrelis: Moldovos tautos išgyvenimai artimi lietuvių istorinei atminčiai apie kraupias sovietines represijas, žalojusias niekuo nekaltų žmonių gyvenimus, paniekinusias Lietuvos nepriklausomybę.
Jautriai į žiūrovus prieš premjerą prabilo gargždiškė gidė, idėjos išversti filmą į lietuvių kalbą, susitikimo ir filmo peržiūros iniciatorė M. Vasylienė. Tremties tema Monikai yra labai artima: jos senelis buvo ištremtas du kartus, jos pačios gyslomis teka ir moldaviškas, ir lietuviškas kraujas, ji aktyviai dalyvauja moldavų ir rumunų bendruomenės veikloje. M. Vasylienė žiūrovus sujaudino perskaičiusi ilgesiu persunktą eilėraštį iš knygos „Amžino įšalo žemėje“ apie iš Sibiro negrįžusią mamą.
„Pirmąkart teko filmą „Sibiras kauluose“ matyti Vilniuje. Esu dėkinga, kad mano idėja filmą pristatyti Gargžduose patikėjo ir parėmė Moldovos ambasada, buvęs rajono Savivaldybės administracijos direktorius A. Bogdanovas, kuris šiandien taip pat dalyvauja filmo peržiūroje, meras, Gargždų kultūros centro direktorė V. Skuodienė ir kiti“, – kalbėjo M. Vasylienė, kuriai padėkos raštą už pilietiškas iniciatyvas įteikė Klaipėdos rajono meras B. Markauskas.
- Lietuvą ir Moldovą sieja draugiški ir tvirti ryšiai. Moldova yra viena iš Rytų partnerystės valstybių, kuriai skiriamas ypatingas Lietuvos dėmesys. Lietuva nuosekliai palaiko Moldovos pasirinkimą siekti politinės asociacijos ir ekonominės integracijos į ES, aktyviai dalijasi sukaupta patirtimi eurointegracijos srityje, kartu vykdo vystomojo bendradarbiavimo projektus, kuriais siekia remti demokratinę pilietinės visuomenės raidą.
- 2020 m. Lietuva vystomajam bendradarbiavimui su Moldova skyrė 98,9 tūkst. Eur: 60,8 tūkst. Eur skirti iš Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos, 38,1 tūkst. Eur skyrė Lietuvos institucijos, įgyvendindamos vystomojo bendradarbiavimo veiklas Moldovoje.
- 2020 m. Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis buvo įgyvendinti 7 dvišaliai vystomojo bendradarbiavimo projektai gero valdymo, demokratijos ir pilietinės visuomenės stiprinimo, lyčių lygybės ir moterų įgalinimo srityse.
- 2006–2020 m. Lietuvos užsienio reikalų ministerija Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis finansavo 144 projektų įgyvendinimą Moldovoje už daugiau nei 1,1 mln. Eur.
Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.