Gedulo ir vilties diena: šauliai tremtinių vardus ir pavardes skaitys Lietuvoje ir Strasbūre
„Grįžo, negrįžo, likimas nežinomas…“ – šie žodžiai ir ištremtųjų į Rusijos platybes vardai bei pavardės šiemet birželio 14-ąją skambės ir Lietuvos šaulių sąjungos narių lūpose tiek Lietuvoje, tiek Europos Parlamente Strasbūre.
„Negalime jų pamiršti. Gyvų tų įvykių liudininkų vis mažėja, o istorinė atmintis turi būti gyva – reikia priminti apie trėmimus ir išvežtus žmones, apie Sąjūdžio įkūrimą, Sausio 13-ąją, kitas Lietuvai svarbias datas, ir gyvai pasakoti apie jų prasmę, – įsitikinęs Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis. – Gerai pamenu, kai Sąjūdžio laikais su vėliavomis eidavome po mitingų, kai kurie žmonės į mus žiūrėjo kaip į keistuolius, nesuprato, ką darome. Nes jie nežinojo, pamiršo arba jiems buvo gerai taip, kaip yra. Mes privalome tuos svarbius momentus prisiminti, juos saugoti ir ateičiai perduoti“.
Po Sibirą ir kitas vietas išblaškytų,už laisvę kovojusių mūsų artimųjų vardai bei pavardės šiemet Gedulo ir vilties dieną bus skaitomi Lietuvos miestuose ir Europos Parlamente Strasbūre, kur akcijoje dalyvaus šaulių delegacija iš Lietuvos.
„Lietuvos gyventojų tremčių istorijos – tragiškos, ir niekas nenorėtų daugiau to patirti. Privalome gerbti mūsų tremtinius, prisiminti jų likimus, todėl man asmeniškai labai svarbu skaityti jų vardus ir pavardes Gedulo ir vilties dieną. Džiaugiuosi galėdama šiemet tai daryti Europos Parlamente – apie skaudžią mūsų praeitį turi žinoti visa Europa, visas pasaulis“, – sako LDK Kęstučio šaulių (Tauragės apskr.) 7-osios rinktinės jaunoji šaulė Mantė Jomantaitė.
Pirmą kartą istorijoje Europos Parlamentas birželio 14 d., trečiadienį, Strasbūre oficialiai minės masinius sovietų vykdytus trėmimus iš Vidurio ir Rytų Europos. 14 val. Europos parlamento rūmuose oficialų renginį pradės Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola, ištremtųjų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, kitų šalių vardus bei pavardes skaitys ir oficialūs asmenys, ir visi norintieji.
Tą pačią Birželio 14-ąją, 11 val. 59 min., Lietuvoje skelbiama Visuotinė tylos minutė, prie kurios prisijungti gali kiekvienas norintis, kur bebūtų: namuose, mokykloje, darbo vietoje ar tiesiog gatvėje.
1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Sovietinių represijų laikotarpis Lietuvos gyventojams buvo itin negailestingas – per 11 metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių.
Tradicine tapusi tremtinių vardų skaitymo akcija birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, šiemet rengiama jau aštuntąjį kartą. Pilietinė akcija „Atminties neištremsi“ keičia iki šiol „Ištark, išgirsk, išsaugok“ vardu žinomą iniciatyvą.
„Pagerbkime nuo sovietinio režimo nukentėjusius tautiečius. Istoriją būtina saugoti, net jei ji ir skausminga. Atminties neištremsi!“ – skelbia vardų skaitymo iniciatoriai Lietuvos jaunimo organizacijų taryba. Vieni iš akcijos partnerių – Lietuvos šaulių sąjunga.
Išsamios informacijos apie ištremtųjų vardų skaitymą galima rasti: https://birzelio14.lt
***
Papildoma informacija:
Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) yra valstybės remiama savanoriška, pilietinės savigynos visuomenės organizacija, stiprinanti valstybės gynybinę galią, ugdanti pilietiškumą ir tautinį sąmoningumą, plėtojanti valstybės gynybos švietėjišką veiklą, teikianti pagalbą policijai ir civilinei saugai.
Tai unikali, analogų neturinti organizacija, nes LŠS vienija valstybės gynybai ir gyvenimui neabejingus asmenis. Šauliai veikia pagal LR Seimo priimtą atskirą organizacijos įstatymą ir statutą. Nepaisant tiesiogiai iš valstybės institucijų skiriamų užduočių, LŠS yra laisvų, savo laiką Tėvynės gynybai ir stiprinimui skiriančių žmonių organizacija.
Kiekvienas Lietuvos pilietis savanoriškai gali tapti organizacijos nariu ir save realizuoti veikdamas karybos, sporto ir kultūros srityse. Šauliškoms idėjoms visoje Lietuvoje šiandien neabejingi apie 14 tūkst. piliečių nuo 11 metų amžiaus.