Garbės pilietė į Gargždus sugrįžo pasidžiaugti mokykla
A. Treija (trečia iš dešinės) ir delegacija iš Rygos įsiamžino su mokyklos administracija bei pedagogais.
„Minijos“ progimnazijos renovacijos atgarsiai pasiekė ir kaimyninę Latviją. Apžiūrėti išgražėjusią savo pirmąją mokyklą praėjusį penktadienį atvyko buvusi gargždiškė, Gargždų miesto garbės pilietė Aldona Gedvilaitė-Treija. Prestižinės Rygos lietuvių mokyklos direktorė bei dar keliolika svečių gyrė neatpažįstamai pasikeitusią seniausią miesto švietimo įstaigą.
Inicijavo patys
Keturiolika Rygos lietuvių mokyklos pedagogų bei lietuvių bendruomenės narių su A. Treija ir jos vyru Andriejumi domėjosi pasikeitusia mokykla. Juolab kad juos irgi buvo pasiekusios kalbos apie sudėtingą renovaciją, pernai dviem pamainomis besimokiusius vaikus. „Minijos“ direktorius Antanas Jacikas bei pavaduotoja Regina Baublienė džiaugėsi, kad svečių nereikėjo raginti atvykti. „A. Treija pati su mumis susisiekė, paklausė, galbūt galėtų atvažiuoti. Mums tai, žinoma, malonu. Juolab kad mokykla dabar tikrai graži, sutvarkyta“, – sakė R. Baublienė.
Abi mokyklos jau seniai palaiko draugiškus ryšius. Gargždų miesto garbės pilietė A. Treija daug metų bendradarbiauja su Klaipėdos rajono savivaldybe, tad pasisveikinti su viešnia atvyko ir rajono meras Vaclovas Dačkauskas bei Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė. Savivaldybės atstovai Rygos lietuvių mokykloje lankėsi prieš pusmetį.
Klausė, gal renovacija nebaigta
Pati A. Treija neslėpė susijaudinimo grįžusi į gimtinę. „Mintimis aš atbėgu dažnai į nuostabų Minijos slėnį, o ant kalno jau laukia Gargždai – mano tėviškės sodai ir gėlės. Mintimis aš atbėgu dažnai…“ – susigraudinusi eilėmis kalbėjo Gargžduose gimusi ir užaugusi, tuometę 1-ąją vidurinę baigusi A. Gedvilaitė-Treija, kuriai 2007 m. buvo suteiktas Gargždų miesto garbės pilietės vardas. Viešnia neslėpė besijaučianti dviprasmiškai: „Kaip gera ir kaip sunku.“
Mokyklą apžiūrėjo ir Rygos lietuvių bendruomenės pirmininkas Rolandas Žalnierius, kuriam įspūdį paliko mokyklos išorės spalvinė gama. Jai pagyrų turėjo ir buvusi gargždiškė, tuometės 1-osios vidurinės mokyklos pedagogė Vaida Kreišmantaitė-Raziūnienė: „Pirmas įspūdis buvo, kad pastato išvis nepažįstu. Jis ryškus, gražus, šviesus, o įėjus jaučiasi švara“, – mokyklą vertino prieš 19 metų Gargždus palikusi pedagogė. Tiesa, „Minijos“ progimnazijos su savąja nedrįso lyginti nei latviai pedagogai, nei pati A. Treija. „Žinote, pas mus visai kita specifika. Mokykloje mokosi per 400 mokinių, o Minijoje – 990. Tai ryškus skirtumas organizuojant ugdymo procesą. Be to, į mūsų mokyklą nėra lengva patekti – būtina turėti sąsajų su Lietuva, tad kai kurių vaikų tėvai jų ilgai gauna ieškoti“, – kalbėjo pedagogės iš Latvijos sostinės. Tiesa, apžiūrinėdami mokyklos patalpas svečiai klausinėjo, galbūt renovacija dar nėra baigta, mat nepakeisti seni radiatoriai, laiptų danga. Tačiau jų keisti nebuvo numatyta. Svečiai iš Rygos gyrė ankštas rūbines pakeitusias individualias spinteles, ryškią ir erdvią valgyklą, atnaujintas klases.