Gargždiškių prokurorų pasiekimas – ikiteisminiai tyrimai nebestringa
Daugiau nei prieš metus šalyje baigta prokuratūros struktūros pertvarka. Nebeliko Klaipėdos rajono apylinkės prokuratūros: ji tapo sudėtine Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros dalimi, o buvęs vyriausiasis prokuroras Sigitas Lečas – Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoju. Jo darbo krūvis padidėjo trigubai. Gargždiškių prokurorų sumažėjo, vidutinė jų kontroliuojamų ikiteisminių tyrimų trukmė irgi ženkliai sumažėjo.
Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas S. Lečas dabar atsakingas ne tik už Gargžduose dirbančių prokurorų darbą, bet ir Kretingoje bei Palangoje. Jo darbo vieta Gargžduose, tačiau pagal nustatytą grafiką kartą per savaitę lankosi Palangoje ir Kretingoje, kur susitinka su gyventojais ir juos konsultuoja. Neretai tenka nuvykti į Klaipėdos apylinkės prokuratūrą, o kartais pavaduoti Plungės bei Skuodo prokurorams vadovaujantį vyriausiojo prokuroro pavaduotoją.
Tryliktus metus Gargžduose dirbantis S. Lečas dabar vadovauja vienuolikai prokurorų vietoj anksčiau buvusių septynių – darbo krūvis žymiai didesnis. „Prasiplėtė geografinė erdvė, padaugėjo bendravimo“, – sakė jis.
Po reformos Gargžduose iš viso liko 7 prokurorai – vienu mažiau nei iki tol. Kaip ir anksčiau dirba 2 prokurorų padėjėjos, raštinėje – 2 vyriausiosios specialistės. „Gargžduose tuščių prokurorų kabinetų nėra – išėjusius pareigūnus pakeitė nauji. Arba sugrįžo dirbę anksčiau, kaip antai iš Klaipėdos apygardos prokuratūros – Darius Alekna, kuruojantis ikiteisminius tyrimus dėl nusikaltimų nuosavybei bei turtiniams interesams“, – kalbėjo apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.
Praėjusiais metais Gargždų prokurorams organizuojant ir vadovaujant baigti 669 ikiteisminiai tyrimai dėl 951 nusikalstamos veikos.
S. Lečo teigimu, sutrumpėjo ikiteisminio tyrimo terminai, nes pasikeitė įstatyminė bazė. „Dabar ekonomiškesnis procesas. Nusikaltimas ir bausmė turi būti šalia. Padažnėjo atvejų, kad nusikalstamą veiką padarę asmenys nubaudžiami per kelias dienas. Dėl pasikeitusio baudžiamojo proceso taupomos valstybės lėšos bei sumažėjo prokurorų ir teisėjų darbo krūvis.
Gargždiškiai prokurorai pernai teisminiam tyrimui perdavė 127 baudžiamąsias bylas dėl 441 nusikalstamos veikos. Įvairiais įstatyminiais pagrindais nutraukti 472 ikiteisminiai tyrimai dėl 509 nusikalstamų veikų.
Šiuo metu Gargždų prokurorai kontroliuoja nuo 30 iki 40 ikiteisminių tyrimų, o iki reformos – nuo 80 iki 100.
S. Lečas akcentavo, jog Generalinė prokuratūra nustačiusi strateginio veiklos plano rodiklius 2013–2015 metams: kuo daugiau ikiteisminių tyrimų baigti taikant ekonomiškesnį procesą. „Įstatymai leidžia baudžiamąjį tyrimą pabaigti baudžiamuoju įsakymu, pagreitinto proceso tvarka ir nukentėjusiajam susitaikius su kaltininku. Juolab kad rinktis supaprastintą procesą, tai yra baudžiamąsias bylas baigti baudžiamuoju įsakymu, pagreitintu procesu ar atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą, neapklausiant ikiteisminio tyrimo metu apklaustų liudytojų, įtariamuosius skatina neseniai priimta Baudžiamojo kodekso pataisa, leidžianti nuteistajam paskirtą bausmę sumažinti trečdaliu, – kalbėjo pareigūnas. – Gargždų prokurorų pasiekimas – vidutinė ikiteisminio tyrimo trukmė – 97 dienos, o Generalinė prokuratūra nustačiusi vidutinę tyrimo trukmę – 150 dienų.“
Po reformos prokurorai specializuojasi pagal atskirus LR BK straipsnius. „Taigi turi galimybę įgyti daugiau patirties tam tikrose srityse“, – sakė S. Lečas.