Gargždiškių teisėjų darbo krūvis nemažėja

Klaipėdos rajono apylinkės teismo teisėjų darbo krūvis didėja daugėjant civilinių bylų. Ketvirtadalis jų išnagrinėta elektronine tvarka. Baudžiamųjų bylų mažėja. Laisvės atėmimo bausmes stengiamasi keisti alternatyviomis. Gargždiškių teisėjų bylų nagrinėjimo rodikliai labai geri.

Civilinės bylos – elektronine tvarka

Pernai Klaipėdos rajono apylinkės teisme baigtos 2 698 civilinės bylos. „Kasmet jų vidutiniškai padaugėja apie 300 – vis daugiau klausimų perkeliama spręsti teismui. Pavyzdžiui, žmonės apskundžia žemesnių institucijų priimtus sprendimus“, – kalbėjo Klaipėdos rajono apylinkės teismo teisėja, laikinai einanti teismo pirmininkės pareigas Jurgita Grigonienė. Išnagrinėtos bylos dėl paveldėjimo, juridinių asmenų, asmenų neturtinių teisių ir intelektinės nuosavybės, darbo teisinių santykių, bet daugiausia su prievolių teise susijusių. Daugėja fizinių asmenų bankroto bylų. Pasak J. Grigonienės, į teismą kreipiamasi dėl rimtų priežasčių, kai skolos siekia šimtus tūkstančių. Dažniausiai prie nemokumo privedė būsto įsigijimas, o kai kuriuos sužlugdė verslas.

Vis daugiau civilinių bylų nagrinėjama elektroninio proceso tvarka: ieškinys perduodamas internetu, šalys keičiasi dokumentais internete, teismo sprendimas – irgi elektroninis. J. Grigonienės teigimu, jauni, atviri naujovėms fiziniai ir juridiniai asmenys naudojasi šia galimybe, taupančia žyminio mokesčio išlaidas bei išlaidas popieriui. Praėjusiais metais ketvirtadalis civilinių bylų išnagrinėta elektroninio proceso tvarka.

Pernai teismas išnagrinėjo 1 065 administracinių teisės pažeidimų bylas. Daugiausia jų buvo iškelta dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimų – 521 (2013 m. – 560), dėl pažeidimų, kuriais kėsintasi į viešąją tvarką – 246 (2013 m. – 251) bei kitos.

Bausmės neišvengiamumas – svarbiausia

Pastaraisiais metais mažėja baudžiamųjų bylų – pernai išnagrinėta 213. „Įtakos turėjo prokuratūros sujungimas – pasikeitusi bylų paskirstymo teismams tvarka, – kalbėjo J. Grigonienė. – Šiemet irgi mažės, nes nuo sausio 1 d. išaugo minimali turto, kurį pagrobus laikoma, kad padarytas nusikaltimas, vertė – nuo 1 MGL iki 3 MGL.“

Be to, stabilizavosi nusikalstamų veikų, susijusių su smurtu šeimoje, skaičius. Smurto artimoje aplinkoje nesumažėjo, tačiau, J. Grigonienės teigimu, sumažėjo perdėtas reagavimas į įvairaus pobūdžio šeimyninius konfliktus, surenkama daugiau informacijos ikiteisminiam tyrimui pradėti ir dalis pranešimų nepasitvirtina – nepatenka į teismą.

Iš 213 išnagrinėtų bylų daugiausia dėl nusikaltimo žmogaus sveikatai – 65 ir tiek pat – nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams. Iš viso nuteistas 201 žmogus. Iš jų – 14 moterų, 6 nepilnamečiai. Išteisinti 8 žmonės. „Išteisinimas rodo, kad teismuose daugėja bešališko teisinio įvertinimo, – teigė J. Grigonienė. – Juk teismas – nešališkas arbitras, vertinantis bylose surinktus ir teisminio nagrinėjimo metu teikiamus įrodymus.“

Teisėja akcentavo, jog laisvės atėmimo bausmes stengiamasi keisti, jeigu tik įmanoma, į alternatyvias – viešuosius darbus, baudas, laisvės apribojimą, nes nuteistąjį reikia išlaikyti mokesčių mokėtojams. Pasak teisėjos, išsiplėtė Probacijos tarnybos priemonių apimtys – stengiamasi paveikti žmogų, kad jis susimąstytų prieš nusikalsdamas. Ji akcentavo, jog skiriasi teisininkų ir visuomenės nuomonė: su teisėtvarka nesusiję asmenys daug griežtesni nusikaltusiesiems. „Teisininkai supranta, kad svarbiau bausmės neišvengiamumas ir auklėjamasis poveikis, atitinkantis asmenybę, nes žinoma, kad daugumą nusikaltimų žmonės padaro nerasdami sau vietos visuomenėje. Antai kaime nerasdami darbo, gamina naminę degtinę“, – kalbėjo J. Grigonienė.


  • 2014 m. Klaipėdos rajono apylinkės teisme dirbo 27 darbuotojai, iš jų – 6 teisėjai, 4 teisėjo padėjėjai. Šiemet skirtas finansavimas dar dviem etatams – visi teisėjai turės padėjėjus.
  • Pernai teisėjai išnagrinėjo iš viso 3 976 bylas, iš kurių 213 baudžiamosios, 2 698 – civilinės 1 065 administracinių teisės pažeidimų bylos.
  • Daugiausia – 51  nuteistas už vagystes, 43 – už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą, 17 – už papirkimą, kyšio davimą, 12 – dėl namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų ir aparatų jiems gaminti gaminimo, laikymo.
  • Lietuvoje iš 59 apylinkių ir apygardų teismų pagal darbo krūvį Klaipėdos rajono apylinkės teismas yra 12-oje vietoje. Nepaisant didelio teisėjų darbo krūvio, bylų nagrinėjimo rodikliai, kaip ir ankstesniais metais, labai geri.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content