Gerduvėnuose dujotiekis tapo nakties košmaru
Šalia naujai tiesiamo magistralinio dujotiekio Klaipėda-Kuršėnai gyvenantys Gerduvėnų kaimo žmonės vieną naktį patyrė siaubą – prie sodybų esančioje įrenginių dalyje ėmė veržtis dujos. Naktiniais drabužiais jau vilkėję žmonės išpuolė į lauką ir išsiaiškino, kad vidurnaktį pradėti dujotiekio prijungimo prie perdavimo sistemos darbai. Juos organizuojanti AB „Amber Grid“ teisinasi paisiusi visuomenės informavimo reglamentų ir artimiausius kaimynus įspėjusi asmeniškai. Tačiau per 200 metrų nuo magistralinio vamzdyno gyvenantys gerduvėniškiai jaučiasi apgauti – gal tartasi su gretimo miško žvėrimis?
Į lauką bėgo su naktiniais
Gerduvėnuose tiesiamas valstybinės reikšmės objektas – magistralinio dujotiekio atkarpa Klaipėda-Kuršėnai – praėjusią savaitę tapo vietinių gyventojų siaubu. Naktį iš antradienio į trečiadienį žmonės išgirdo siaubingą ūžesį ir iškart suprato, kad švokščia dujos. „Išbėgome į lauką, stovėjome ant kelio visi su naktiniais drabužiais. Bendruoju pagalbos telefonu 112 skambinau tris kartus. Dispečerė man pasakė, kad darbai suderinti su institucijomis ir tai, kas vyksta, turi vykti. Atseit viskas truks tol, kol išsklis rezervuaro dujos. Nepyktume, jei apie naktinius darbus kas nors mus būtų informavę. Būtume bent laukę, nenuėję miegoti. Dabar daugelį tas garsas prižadino ir įvarė didžiulį išgąstį“, – pasakojo kaimo gyventoja Aldona Blagnytė. Moteris teigė atsigauti negalėjusi ir kitą dieną: „Visi drebėjome, galvojome, kad įvyko avarija. Jūs neįsivaizduojate, koks buvo dujų kaukimasǃ Paskambinusi į 112 turėjau į ragelį šaukti, kad bent ką girdėtų“. Esą kai kurie žmonės net puolė iš kiemų išsivaryti mašinas, baimindamiesi sprogimo.
„Išbėgome į lauką, stovėjome ant kelio visi su naktiniais drabužiais. Visi drebėjome, galvojome, kad įvyko avarija. Jūs neįsivaizduojate, koks buvo dujų kaukimas. Paskambinusi į 112 turėjau į ragelį šaukti, kad bent ką girdėtų“, – pasakojo kaimo gyventoja A. Blagnytė.
Nors vėliau „Bangai“ situaciją komentavę AB „Amber Grid“ atstovai tikino, jog darbai vyko nuo 23 valandos ir truko 15 minučių, A. Blagnytė stebėjosi: „Nežinau, gal mano laikrodis kiek ir skuba, bet užfiksavau, kad viskas prasidėjo 23.30 val., o baigėsi 10 minučių po vidurnakčio“.
Gerduvėniškiai stebėjosi ir tuo, kad leidžiant dujas aplink nematė nė vienos gaisrininkų ar dujininkų mašinos.
Teritorija – prieinama bet kam
Netoliese gyvenantis Alvydas Gelžinis irgi nebuvo informuotas apie būsimus darbus. Streso tąnakt įvaryta visai šeimai, vaikai drebėjo ir klykė iš išgąsčio. Arčiausiai pajungto dujų rezervuaro esančios sodybos šeimininkai Jonas Petrikas ir Aldona Simanavičienė pasakojo, kad kažkokie darbai ties dujotiekiu tęsėsi ir trečiadienio dieną. Esą garsas buvo daug mažesnis, tačiau matėsi ir į viršų kylanti liepsna. „Dujotiekis tiesiamas mūsų žemėje, nors leidimo tam nedavėme. Suprantame, kad tai valstybinės reikšmės objektas ir darbai vis tiek vyksta, bet jokio dokumento kol kas nepasirašėme. Jaučiamės labai nesaugiai. Įsivaizduokite – aplink laukuose javai, šiaudai, o per karščius viskas išdžiūvę. Jei užsidegtų, kas mums atlygintų nuostolius?“ – klausė A. Simanavičienė.
J. Petrikas stebėjosi, kad įrenginiai laukuose neaptverti, nesaugomi. Esą kaskart matydami aplink vaikštančius žmones baiminasi, ar jie tikrai darbininkai. „Prie nuleidimo čiaupo gali bet kas prieiti. Yra čia tų problemų. Kartą net įklimpusį darbininkų automobilį teko traukti“, – pasakojo gerduvėniškis.
Pavojaus neįžvelgia
AB „Amber Grid“ atstovė Jolita Butkienė „Bangą“ informavo, kad rugpjūčio 11 d. 23 val. netoli Gargždų bei Palangos buvo vykdomi valstybinės svarbos statomo magistralinio dujotiekio Klaipėda-Kuršėnai prijungimo prie perdavimo sistemos darbai. „Pajungimo metu gyventojams nepatogumą galėjo sukelti triukšmas, kuris truko apie 15 min. Jokios grėsmės ir pavojaus gyventojams nebuvo kilę. Apie vykdomus darbus buvo informuotos specialiosios tarnybos, Bendrasis pagalbos centras, taip pat perspėta ir AB „Lietuvos dujos“ – skirstymo sistemos operatorius. Gyventojus, kurie gyvena apie 0,5 km spinduliu nuo vykdomų darbų, AB „Amber Grid“ informavo asmeniškai“, – teigė J. Butkienė.
Tokį atsakymą išgirdę gerduvėniškiai tik žvalgėsi vieni į kitus – tąnakt nebuvo panašu, kad kas nors apie grėsusį išgąstį žinotų.
Be to, „Amber Grid“ atstovė stebėjosi, jog kitą dieną kaime vis dar sklido triukšmas ir net liepsna iš dujotiekio paleidimo vietos. Anot J. Butkienės, tai greičiausiai įprasti dujotiekio statybos darbai. „Liepsnos išleidžiant dujas negalėjo būti. Dujos išleidžiamos į atmosferą per tam tikrus magistralinio dujotiekio įrenginius t. y. – žvakes, kurios būtent tam skirtos ir yra atitrauktos saugiu atstumu nuo pastatų ar statinių“, – aiškino atstovė. Pradinis slėgis magistraliniame dujotiekyje išleidžiant dujas buvo 20 barų (apie 20 atmosferų).
AB „Lietuvos dujos“ atstovė spaudai Laura Šebekienė patikino, kad įmonė apie būsimus darbus žinojo, tačiau gyventojus įspėti – ne jų pareiga. „Mes esame ne magistralinio, o skirstomojo dujotiekio valdytojai.
Todėl žinodami apie darbus perspėjome savo sistemos vartotojus, t. y. įmones, kad jos nurodytu laiku apribotų dujų vartojimą. Gyventojus informuoti yra „Amber Grid“ pareiga“, – tikino ji.
Garso poveikį pamiršo?
Klaipėdos rajono savivaldybės civilinės saugos koordinatorius Vladislovas Bernotas, paklaustas, ar ką žino apie vykdytą dujotiekio paleidimą, nustebo. Esą su juo jokie darbai nederinti. Leidimų ir sąvadų skyrius „Amber Grid“ yra išdavęs leidimą dujotiekio statyboms, tačiau vedėja Daiva Dilytė „Bangai“ patikslino, kad praėjusios savaitės darbams dujininkai atskiro leidimo neprašė.
Visgi Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė į situaciją žvelgė kategoriškiau: „Teko girdėti žmonių atsiliepimų, kad iš trasos sklidęs garsas buvo baisus. Darbų vykdytojai privalėjo informuoti žmones, o pagal Triukšmo valdymo įstatymą – pateikti Savivaldybės institucijoms informaciją apie triukšmo šaltinio vietą ir suderinti veiksmus, kaip suvaldyti šį triukšmą iki ribinių leistinų dydžių. Garsas negalėjo būti paleistas stichiškai“, – įsitikinusi specialistė.