Iš amžininkų lūpų nuskambėjo 726 rajono tremtinių pavardės
Minint 77-tąsias 1941 metų birželio 14 d. pirmųjų masinių trėmimų metines gargždiškiai pirmąkart prisijungė prie atminties akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kai nepertraukiamai skaitomi sovietinių struktūrų ištremtųjų į Sibirą vardai, pavardės bei likimai. Taip Lietuvoje minimos Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienos, skirtos masinių gyventojų žudynių ir trėmimo tragiškoms netektims atminti.
Senajame Gargždų parke prie Kryžiaus tautos skausmui atminti skambant bažnyčios varpui maldomis, giesmėmis ir prasminga tyla ketvirtadienį jau nuo 6 val. ryto, o paskui vakare po šv. Mišių pagerbti 726 rajono tremtiniai ir politiniai kaliniai, kurie būtent pirmieji ištisomis šeimomis, giminėmis 1941-ųjų ankstų birželio rytą, išvaryti pliki basi iš savo namų ir sugrūsti į gyvulinius vagonus, buvo ištremti į Sibirą. Daugelis nukankinti, išsekę nuo bado į gimtąją Lietuvos šalelę nebegrįžo niekada.
Remiantis patvirtintomis Tarptautinės komisijos išvadomis vien 1941 metais per masinius gyventojų trėmimus iš Lietuvos buvo ištremta apie 18 000 žmonių. Tarp tremtinių buvo 5 060 vaikų iki 16 metų amžiaus. Represijos buvo nukreiptos ne į atskirų žmonių, o į šeimų naikinimą. Sunaikinus ištisas šeimas, turėjo išnykti ir dešimtmečiais kaupta jų patirtis, visuomeninė-kultūrinė įtaka. Turėjo išnykti geriausia dalis du dešimtmečius ugdytų profesinių grupių: karininkų, policininkų, mokytojų, žurnalistų ir kt.
Gargždų parapijos klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Jonas Šatkus akcijoje „Ištark, išgirsk, išsaugok“ taip pat skaitė pirmųjų rajono tremtinių pavardes. Jie apgailestavo, kad pilietinė iniciatyva, skirta prisiminti ir pagerbti sovietinio okupacinio režimo aukas, deja, nesudomino miesto jaunimo, o juk būtent jaunuomenėje turi formuotis istorinė atmintis, kuri ir ateityje užtikrintų nepriklausomos Lietuvos valstybės brandą.
- 1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Per šią okupaciją įkalinta ir ištremta 280 tūkst. Lietuvos piliečių. 1941 metų birželio 14 dieną, 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą birželio dienų į gyvulinius vagonus sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. Masiniai trėmimai buvo vykdomi iki 1953 m.
Autorės nuotr.