Jaunimui žadina savanorystės ir kelionių alkį
Ne pelno siekiančios organizacijos WE GO įkūrėjai panevėžietis Mindaugas Kikutis ir kaunietis Pranas Gataveckas metė iššūkį sau ir rutinai sukurdami bendrą projektą – bendruomenę, vienijančią aktyvius žmones, degančius noru savanoriauti, tobulėti ir pažinti platųjį pasaulį. WE GO pavadinimas sufleruoja dvi svarbiausias idėjas: nenumaldomą norą judėti ir tai daryti kartu.
Tarptautiniai mainai – iššūkiai ir galimybės
WE GO idėjos pradininkai M. Kikutis ir P. Gataveckas susipažino jaunimo mainuose Portugalijoje prieš šešerius metus ir nuo tada tapo neišskiriamais draugais. Vaikinai prisipažino, kad ši kelionė pakeitė jų pasaulėžiūrą, praplėtė akiratį, pažadino norą savanoriauti ir įkvėpė nenumaldomą norą pasidalinti šia patirtimi bei emocija su kitais jaunuoliais. Edukaciniai mokymai ir jaunatviškų žmonių užsidegimas entuziastams tapo atspirties tašku. „Pamatėme, koks nuostabus ir draugiškas yra pasaulis, atveriantis įstabias galimybes, kokie skirtingi ir įdomūs yra žmonės, kiek daug nepakartojamų emocijų išgyvenama keliaujant ir tyrinėjant naujas šalis“, – idėjos užuomazgas prisiminė P. Gataveckas.
WE GO kviečia išbandyti tarptautines savanorystės galimybes, tarptautinius jaunimo mainus ir mokymus skirtingose Europos šalyse. Organizacija turi akreditaciją ne tik siųsti bet ir priimti savanorius. Projektai būna visiškai arba iš dalies finansuojami, todėl dalyviams suteikiamas nemokamas apgyvendinimas, maitinimas bei transportas.
Pasak P. Gatavecko, kiekvieno projekto metu vyksta kultūriniai vakarai. Juose mainų dalyviai trumpai papasakoja šalies istoriją ar svarbiausius faktus apie ją, pavaišina nacionaliniais valgiais ir gėrimais. Organizuojamos diskusijos ir aptarimai, pasidalijama patirtimi, dalyviai aptaria savo šalių aktualias problemas.
Jaunimo mainuose dažniausiai dalyvauja po penkis kelių šalių atstovus. Projekto organizatoriai suteikia nemokamą apgyvendinimą ir maitinimą, dalyviui tenka sumokėti tik dalį kelionės išlaidų.
Motyvuoja grįžtamasis ryšys
WE GO taip pat ieško bendrakeleivių kiek ekstremalioms ir „viskas įskaičiuota“ neprimenančioms kelionėms. Jose dalyviams tenka tranzuoti, kartais galbūt miegoti po atviru dangumi ar žinoti, kad rytoj jų tikslas yra pasiekti dykumą. Anot organizacijos įkūrėjų, svarbiausia yra judėti, nestovėti vietoje, o kelyje į tikslą pažinti kiek galima daugiau žmonių ir pasisemti naujos patirties. „Kelionių bagaže – gausybė slidinėjimų Andoroje, Gruzijoje, Italijoje, Austrijoje, Slovakijoje, Ukrainoje, į kuriuos leidosi beveik tūkstantis lietuvių. Taip pat sunku būtų suskaičiuoti žygius į Slovakiją, Austriją, Islandiją, Italiją, Laplandiją ir kitas šalis bei jose išbandytas ekstremalias pramogas“, – apžvelgė aktyvūs organizatoriai.
P. Gatavecko teigimu, WE GO – tai ne darbas, tai gyvenimo būdas. „Čia negalioja laiko ar vietos apribojimai. Dirbame tada, kai reikia ir iš ten, kur mums patinka. Stengiamės būti ryšys tarp aktyvių šiuolaikiškų žmonių Lietuvoje ir partnerių užsienyje. Besidomintiems norime padėti rasti tinkamus projektus, įtraukti į juos kuo daugiau mažiau galimybių turinčių žmonių. Bandome aprėpti kuo platesnį žmonių ratą, suteikti progą išbandyti naujas pramogas ir veiklas. Dalyvių gausa rodo, kad tokie projektai jaunimui išties reikalingi“, – entuziastingai kalbėjo pašnekovai. Jiems labiausiai motyvuojantys ir įkvepiantys kriterijai toliau plėtoti veiklą – dalyvių šypsenos, užsidegimas ir skleidžiamas pozityvas. „Jei žmonės, grįžę iš mūsų organizuotų veiklų, spinduliuoja džiaugsmu ir mielai jungiasi prie kitų projektų, kelionių ar renginių, vadinasi, esame teisingame kelyje. Šis grįžtamasis ryšys – geriausia paskata tobulėti ir augti“, – džiaugėsi vaikinai.
Aistė NOREIKAITĖ