Kovos už laisvę išbandymą priminė net pūga

Net kadaise namų palėpėje sename spaudos leidinyje perskaitytas eilėraštis apie laisvę gali suteikti stiprybės lemiamu momentu ginant Tėvynę. Tokiomis mintimis apie patriotiškumo ištakas šnekučiuodamiesi su „Bangos“ korespondente Gargždų parke pūgos akivaizdoje dalijosi Sausio 13-osios liudininkai. Prieš 25 metus buvę Lietuvos Respublikos Seimo gynėjų gretose gargždiškiai savo nuopelnų nesureikšmina ir yra tvirtai įsitikinę, kad ir šių dienų kontekste atsirastų pasiryžusių žmonių. Pašnekovai neprileidžia jokio skepticizmo – kova už savo šeimos ir vaikų ateitį vėl sukrėstų pasaulį.

Buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai, gargždiškiai kartu su rajono Savivaldybės vicemere R. Cirtautaite, Administracijos direktoriaus pavaduotoju Č. Banevičiumi Sausio 13-ąją pagerbė prie Nepriklausomybės ąžuoliuko Rinkos aikštėje, vidurdienį dalyvavo šv. Mišiose Gargždų bažnyčioje.Pagerbė Parlamento gynėjus

Jau antrus metus prisiminti istorinius Laisvės gynėjų dienos įvykius Gargždų Rajono meras V. Dačkauskas dėkojo laisvės gynėjams. Minėjime kalbėjo ir Klaipėdos miesto meras V. Grubliauskas.kultūros centras kviečia į senąjį miesto parką. Jame tamsą nušviečia žmonių atsinešti žibintai. Tai pagarba 14-ai lemtingą naktį Vilniuje žuvusių laisvės gynėjų ir tiems, kurie kovą už Nepriklausomybę palaikė Gargžduose.

Skambant patriotinei muzikai, būrys minėjimo dalyvių Sausio 13-osios vakarą dar kartą prisiminė žmones, lemtingomis Lietuvai dienomis rizikavusius savo gyvybe. Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas padėkos raštus įteikė laisvės kovų dalyviams gargždiškiams Rimantui Lukošiui, Viktorui Kurai, Virgilijui Skuodui ir Virginijui Kupreliui. Šaulių sąjungai anuomet priklausę gargždiškiai buvo pasiryžę nuo sovietų kariškių ginti Aukščiausiąją Tarybą. Savanorių Parlamento gynėjų priesaiką tada taip pat priėmė kraštiečiai Jokimas Gilvonauskas, Kazimieras Kemešius, Pranas Alšauskas ir Izidorius Narbutas.

Laisvės žibintai švietė rajono Sąjūdžio grupės atstovų rankose.Tėvynės meilės sotumu nematuoja

Kreipdamasis į laisvės gynėjus meras V. Dačkauskas juos pavadino drąsuoliais, tačiau pakalbinti „Bangos“ korespondentės patys vyrai nesutaria, ar reikėtų juos taip vadinti. „Visa Gargždiškiai laisvės gynėjai R. Lukošius, V. Skuodas, V. Kura nesureikšmina savo nuopelnų.Lietuva važiavo ir ten buvo. Tokie laikai – važiavome, ir viskas“, – savo vaidmens sausio įvykiuose nesureikšmino V. Kura. Anot R. Lukošiaus, tai buvo patriotų kova už Tėvynę. „Neseniai vienoje radijo laidoje teko girdėti gerą pastabą, kad dabartiniais laikais egzistuoja „skrandžio kultas“ – jei esu sotus, tada ir Lietuvą galiu mylėti. Man tokia pozicija nesuvokiama. Labai gerai pamenu, kaip namuose rastame kažkokiame sename leidinyje perskaičiau patriotinį eilėraštį. Nebežinau jo autoriaus, bet atmintyje įstrigusi eilėraščio eilutė man iki šiol yra svarbi: „Jei norėtų, viską iš manęs atimtų, bet Tėvynės meilę, ją nebent išplėštų su visa širdim“. Nežinau, iš kur manyje visa tai. Nuo ankstyvos jaunystės labai domėjausi Lietuvos istorija, pamenu, kad Vasario 16-ąją mama manęs net neišleisdavo iš namų, bijodama, kad ko neiškrėsčiau“, – prisiminė Rimantas.

Rūpi jaunoji karta

V. Skuodas pokalbyje su „Bangos“ korespondente samprotavo apie vienų pasiryžimą ginti, o kitų apsisprendimą nesiaukoti: „Aišku, kad buvome drąsuoliai. Juk tomis lemtingomis akimirkomis, kai buvo duota apsispręsti, kas nori išeiti iš Parlamento, dalis tikrai išėjo.“

J. Lankučio bibliotekos Laisvės žibintai išsiskyrė originalumu.Sausio 13-osios išbandymo patirtimi Rimas, Viktoras ir Virgilijus trečiadienį ryte pradėjo pilietiškumo pamoką „Kranto“ pagrindinėje mokykloje, itin pagarbiai pasiruošusioje paminėti reikšmingą Lietuvai sukaktį. Degant laisvės laužui savo gyvais pasakojimais gargždiškiai moksleiviams atskleidė garbingos istorijos puslapį. „Daugeliui buvo įdomu, tačiau ne visiems. Galbūt reikia turėti ir oratorinių gebėjimų siekiant sudominti vaikus“, – svarstė Rimantas.

Vakar laisvės gynėjai diskutavo su „Vaivorykštės“ gimnazistais. Jų įsitikinimu, labai svarbu bendrauti su jaunąja karta, užkrėsti ją patriotiškumu pasitelkiant įdomias veiklas. Virgilijus pasiryžęs teikti ilgalaikį projektą Gargždų vietos veiklos grupei, kurio esmė – savanorystės, pilietiškumo skatinimas per fotografiją.

Renginiui pristigo įžvalgos

Trečiadienio pavakarę Gargždų parke laisvės žibintų šviesoje susirinkusieji dalijosi ir dar viena įžvalga – prieš 25-erius metus gynėjų valią išbandė lygiai taip pat siautusi pūga. Tačiau renginį organizavęs Kultūros centras neišvengė pastabų, kad keliolikos minučių trukmės renginiui pritrūko įžvalgos: dubliavosi minėjimo ir šv. Mišių Gargždų bažnyčioje laikas, pasigesta ir rajono Sąjūdžio žmonių, kurie tomis išbandymų dienomis dirbo itin pasiaukojamai, pagerbimo. Dvejonių sukėlė ir renginio vieta – parko prieigos, šalia sovietinių karių kapinių.

Kultūros centro renginių režisierius Vaidas Kvedaras įsitikinęs, kad toks simbolinis minėjimas su laisvės žibintais – jautresnis nei patriotinis koncertas salėje. Rengėjai nesekė daugelio miestų tradicija minėjimą rengti Sausio 13-osios išvakarėse, per kurias anuomet ir vyko tragiški susirėmimai su agresoriais. „Manau, Dievas laimina šią datą prisimenančius žmones, nesvarbu, kada ir kur būdami jie ją mini“, – reziumavo „Bangai“ režisierius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content