Kultūra lygi meilei

Virginija Lapienė
„4 vandenų kraštas“ patrauklus turistams, todėl nenustokime investuoti ir visi saugokime tai, kas sukurta.

Kažin, kiek Klaipėdos rajono žmonių didžiuojasi, kad gyvena viename iš sparčiausiai augančių šalies rajonų? Patetiškas pavadinimas „4 vandenų kraštas“ kartais išspaudžia šypsenėlę. Gargždai, rajono centras, irgi sparčiai besivystantis miestas.
Neišsitrynė iš atminties „Bangos“ skaitytojos nusivylimas, kad atvykusiam svečiui čia nėra ką parodyti. Nei senamiesčio, nei dvaro, nei praeitį menančio, sovietmečiu per didžiausius vargus išsaugoto paminklo, kuriuos neretai gali pamatyti miesteliuose ar net kaimuose, čia nėra. Bet argi dėl to mūsų miestas neįdomus? Na, jeigu jis tau brangus, visada rasi kuo sudominti atvykėlį. Žinoma, jeigu šis neabejingas ir atviras pažinimo džiaugsmui.
Koks įspūdingas vaizdas atsiveria leidžiantis į miestą pro Kalniškės piliakalnį! Visus pasitinka tarsi ant kalvos gražiai įkomponuota, baltumu švytinti Gargždų parapijos bažnyčia – miesto puošmena, simbolis ir pokyčių ženklas. Tik šiukštu nereikia žvalgytis į kelkraščius, kad neatsidurtum griovyje. Prie gražiausio įvažiavimo į Gargždus kelio atkarpa lyg užkeikta: pradėjus remonto darbus, šie sustojo ir – nė krust. Piktinasi dviratininkai, norintys smagiai riedėti į Kalniškės piliakalnį, kuris, investavus nemažai lėšų, tapo traukos centru. Betgi riedėti ar eiti čia labai nesaugu, kol nebaigtas įrengti pėsčiųjų ir dviratininkų takas. Ne vienas tragiškas įvykis ženklina šią įkalnę.
Nuotaika keičiasi Gargždų centre, kur skoningai tvarkomos viešosios erdvės – gėlynų formuotojos išmoningai kuria augalų kompozicijas, kasmet vis naujų akcentų sugalvoja. Sunkiai įsivaizduotume miesto centrą be Savivaldybės aikštės. O prieš porą dešimtmečių, kai joje plušėjo statybininkai, vienos institucijos pareigūnai, žvelgdami pro langą, liejo apmaudą, kad jų algos tokios menkos, o valdžia, užuot padidinusi, švaisto pinigus „tokiems niekams“. Iš tiesų įrengti Savivaldybės aikštę kainavo apie milijoną litų. Anuomet tai buvo fantastiški pinigai. Dabar visus džiugina ekonomiškai sudėtingu metu Gargžduose sutvarkyta ši viešoji erdvė.
Priekulė – mūsų rajono perliukas, žavintis istoriniu, architektūriniu, urbanistiniu požiūriu. Praėjusį rudenį miesto centre įrengtas infoterminalas, audiogidas, „prakalbinta“ Ievai Simonaitytei skirta skulptūra. Tai naujovė, patogumas turistams, kurių čia atvyksta ir iš užsienio. Kasmet jie pastebi gražėjantį, jaunėjantį senąjį miestą. Pastaraisiais metais Priekulė pasipuošė naujomis erdvėmis. Bendra Priekulės viešųjų erdvių tvarkymo projekto vertė – 980 tūkst. eurų. Dalį išlaidų kompensavo Europos Sąjunga. Įgyvendinus projektą, atnaujinta miesto viešoji infrastruktūra, pritaikant ją viešosioms bendruomenės, poilsio, laisvalaikio ir verslo reikmėms. Įrengti pėsčiųjų takai, automobilių stovėjimo aikštelės, apšvietimas. Sutvarkyta viešąja erdve bendruomenė naudojasi nemokamai. Bet ar visi gyventojai vertina, tausoja šį brangų turtą? Antai vienoje neseniai išgražintoje viešojoje erdvėje biotualetas prišiukšlintas, į jį primesta pagalių, plastikinių indų nuo gaiviųjų gėrimų, nors čia pat gausu šiukšliadėžių. Ką galvoti apie žmonių, galimai jaunų, kultūrą? Tvarkos įgūdžių ugdymas – ne vien mokytojų darbas.
Niekas negali pasakyti, kiek per metus „4 vandenų krašte“ apsilanko turistų. Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro, vykdančio edukacinę programą „Žuvies kelias“, duomenimis, užsakymų kasmet daugėja, vadinasi, apsilankiusiųjų srautas didėja. Beje, Turizmo informacijos centre irgi sulaukiama daugiau lankytojų nei anksčiau. „4 vandenų kraštas“ patrauk­lus turistams, todėl nenustokime investuoti ir visi saugokime tai, kas sukurta.
Turizmo informacijos centras rugsėjo 27 d. kviečia švęsti Pasaulinę turizmo dieną ir dalyvauti turistiniame-kultūriniame maršrute „Gyvenimas etnografinių regionų paribyje“. Nepraleiskime progos daugiau sužinoti apie unikalią mūsų krašto istoriją, kad nesakytume, jog čia nieko įdomaus nėra.

Virginija LAPIENĖ
„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių