Laukiantieji vakcinacijos – nežinioje
Ar turiu pranešti savo šeimos gydytojui, kad norėsiu skiepytis vakcina nuo COVID-19? Ar yra sudaromi sąrašai ir pan.? – tokius klausimus beria „Bangos“ skaitytojai. Per 80 metų gargždiškė Eugenija (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) sako skambinusi į Gargždų šeimos medicinos klinikos šeimos gydytojos kabinetą, teiravosi dėl skiepijamųjų sąrašų, tačiau išgirdo nuviliantį atsakymą – nežinome, nežinome.
Sistema dar neveikia
Jau anksčiau „Bangoje“ rašėme, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracija informavo, jog vasario antroje pusėje numatoma pradėti skiepyti 80-mečius ir dar vyresnius asmenis. „Gyventojai patys galės registruotis per išankstinę pacientų registracijos (IPR) informacinę sistemą arba juos galės užregistruoti šeimos gydytojas, prie kurio asmuo yra prisirašęs. Šiuo metu registruotis sistemoje negalite, ji dar neparuošta. Už sistemos pritaikymą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau gyventojai gali išreikšti norą skiepytis savo šeimos gydytojui, kuris turi įtraukti asmenį į rezervinį skiepijamųjų sąrašą, o vėliau pateikti asmens duomenis sistemoje. Sistema yra patogi tuo, jog apie skiepijimo datą ir laiką primins SMS žinute. Gavę žinutę gyventojai privalės atvykti į nurodytą skiepijimo vietą“, – dar sausį tokią informaciją pateikė Klaipėdos rajono savivaldybės administracija.
Skambino – atsakymų negavo
Pasiskiepyti yra tvirtai apsisprendusi ir per 80 metų Eugenija. „Gyvenu bendrabutyje, yra bendra virtuvė, liftas, tad yra nemažai rizikų. Mane lanko ir socialinė darbuotoja, todėl pati suprantu, kad pasiskiepyti tikrai reikia. Paskaičiau „Bangoje“ apie numatomą vakcinaciją ir paskambinau savo šeimos gydytojai į Gargždų šeimos medicinos kliniką, atsiliepė sesutė. Klausiau, ar esu sąrašuose, norėsiu skiepytis nuo COVID-19. Juk reikia iš anksto viską planuoti. Kai reikės skiepytis, reikės, kad palydėtų socialinė darbuotoja. O juk tokių kaip aš yra ne vienas ir ne du. Tačiau atsiliepusi sesutė tik kartojo, kad nieko nežinome, nieko nežinome“, – stebėjosi Eugenija. Ji sako suprantanti, kad skiepai galimai vėluoja, tačiau svarbu viskam ruoštis iš anksto. „Manau, turėjo bent mano vardą, pavardę užsirašyti, įtraukti į norinčiųjų skiepytis sąrašus“, – svarstė moteris.
Ji pasakojo, kad kasmet skiepijasi ir nuo gripo, tačiau šiemet liko be skiepo. „Norėjau šį rudenį pasiskiepyti (jei būtų reikėję, būčiau ir susimokėjusi), skambino mano socialinė darbuotoja į registratūrą dėl manęs, tačiau vėl buvo kartojama nežinome, nežinome, kada bus dar vakcinos. O po to, šaltajam sezonui įsibėgėjus, skaitau „Bangoje“, kad dar turi 100 vakcinų, kviečia skiepytis. Nebėjau per patį koronaviruso piką. Nesuprantama tokia situacija“, – savo nuomone dalijosi Eugenija, kuri pridūrė, jog nors šįkart kreipėsi į redakciją su skundais, nėra nuolat viskuo besipiktinanti senjorė. Savo šeimos gydytojai ji galinti pasakyti ir daug šiltų padėkos žodžių.
Reali registracija nevyksta
Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ sakė, kad šiuo metu jokios realios registracijos nevyksta. „Tačiau jau kalbėjau ir, atsižvelgdamas į šią situaciją, dar priminsiu, kad šeimos gydytojai turėtų užsirašyti telefono numerius tų, kurie išreiškia norą skiepytis nuo COVID-19. Šie duomenys – gydytojų žiniai. Kad jie žinotų jūsų kontaktus ir kai ateis jūsų eilė skiepytis, jums dar kartą galėtų perskambinti, pasiteirauti, ar nepersigalvojote, ar nesate išvykęs ir pan. Tačiau kad dabar šeimos gydytoją informuosite apie savo apsisprendimą, visiškai nereiškia jums kažkokio prioriteto skiepijantis ir pan.“, – aiškino P. Serapinas.
Jis akcentavo, kad valstybės mastu bus bendra pacientų registracijos informacinė sistema, kuri, tikėtina, bus paskelbta artimiausiu metu. Jei pacientas ar jo artimieji negebės atlikti registraciją, tuomet, tikėtina, turės padėti šeimos gydytojai. „Žinoma, gali būti, kad tie, kurie pirmieji užsiregistruos šioje sistemoje, pirmieji pagal prioritetus ir bus paskiepyti. Tačiau galiausiai šeimos gydytojams teks visiems pagal amžiaus grupes perskambinti ir informuoti apie vakcinos galimybę. Terminus šiuo metu sudėtinga įvardinti, nes prioritetai keičiami. Dabar iškeliami onkologinėmis ligomis sergantys pacientai, mokytojai, tai vyresnio amžiaus žmonės rikiuojasi po jų“, – kalbėjo P. Serapinas.
Dėl gripo vakcinos P. Serapinas „Bangai“ jau anksčiau yra minėjęs, kad negauna tikslios informacijos, kada konkrečiai bus pristatytos vakcinos, todėl tokių žinių negali suteikti ir pacientams. Žino tik apytikslį laiką. Šiais metais vakcina nuo gripo rudenį buvo graibstoma žaibiškai.
Agnė ADOMAITĖ