Lekiam į Baltuosius rūmus?

Oi, negirkim dienos be vakaro. Kai daugumos rinkėjų keikiamą Andriaus Kubiliaus vyriausybę pakeitė Algirdo Butkevičiaus vadovaujamas ministrų kabinetas, atrodė, kad iš virš Lietuvos susikaupusių negandos debesų pradės kristi mana. Bet taip neatsitiko. Ir, ko gero, nebeatsitiks. Svajones, kad su mokesčių mokėtojų pinigais bus elgiamasi apdairiai ir taupiai, berods, vėl teks atidėti ateičiai.

Ministras Pirmininkas A. Butkevičius kiekviena proga akcentuoja, kad dabartinė valdžia taupo pinigus ir, skirtingai nei buvusi Vyriausybė, nešvaisto milijonų ekspertams ir konsultantams samdyti. Prezidentės Dalios Grybauskaitės sukritikuotas dėl daugybės darbo grupių kūrimo, premjeras aiškino, kad jų reikėjo norint parengti naujus įstatymų projektus, sėkmingai pradėti daryti reformas. Esą buvusi Vyriausybė leido milijonus ir samdė brangius konsultantus ir ekspertus, o dabartinė valdžia viską daro savo jėgomis.

„Mes nesamdome jokių konsultantų ir neleidžiame po 20 ir daugiau milijonų. O konsultantai reikalingi tada, kai valstybės tarnyboje dirba žmonės be kompetencijos“, – šių metų sausį kalbėjo premjeras, teisindamasis, kodėl naujoji valdžia dalindamasi postus ministerijose įsteigė daugiau viceministrų etatų. Tiesiog stulbinantis premjero naivumas. Panašu, kad jis nežinojo, kas darosi už jo nugaros. Juk tikrovė yra visai kitokia – naujoji valdžia ekspertams išleidžia daugiau nei buvusi. Pusei ministerijų pirmąjį šių metų pusmetį prireikė pagalbos iš šalies. Konsultacijoms, užsakytiems tyrimams, teisinėms paslaugoms apmokėti išleista apie 5,27 mln. litų. Vadinasi, per 3 mln. litų daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Daugiausia ekspertams šių metų pradžioje išleido Energetikos ministerija – 690 tūkst. litų – tris kartus daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu metu. Pastaroji atkerta pasiteisinimu, kad ministerijos teisininkai neturintys kompetencijos arbitražo bylose, todėl ir tenka samdyti. Finansų ministerija, kuri turėtų rodyti taupumo pavyzdį, ekspertams sumokėjo 452 tūkst. litų – beveik dvigubai daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu metu. Kultūros ministerijos išlaidos ekspertams padidėjo dešimt kartų – nuo 4 iki 41 tūkst. litų.

Tačiau premjeras galėtų pasiguosti nebent tuo, kad jo vadovaujamame Ministrų kabinete visgi yra malonių išimčių. Štai Žemės ūkio ministerija šių metų pradžioje ekspertams išleido 367 tūkst. litų. Pernai tuo pat metu vadovaujant viešųjų ryšių pagalba išgirtajam ministrui Kazimierui Starkevičiui išleista net 872 tūkst. litų.

Seimo Audito komiteto narės Loretos Graužinienės nuomone, jei valstybė Vyriausybės ar atskirų ministerijų nutarimais samdo ekspertus, tada ministerijose nereikia tiek daug darbuotojų. Logiška išvada. Tačiau net pastabioji Seimo narė irgi nebe nuodėmės. Štai šalies žiniasklaida atkreipė dėmesį į dar vieną valdančiųjų pomėgį – komandiruotes, kurios ypač mėgstamos vasarą. Dalį jų komandiruočių apmoka Seimas, dalį – į kelionę kviečianti pusė. Parlamentarų maršrutai šią vasarą aprėpė ir Europą, ir Aziją. Štai L. Graužinienė prieš keletą savaičių grįžo iš Paryžiaus, kaip ir Seimo pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius. Beje, pakomentavęs, kad trejų metų komandiruotėms Seime planuojami 6 mln. litų esanti suprantama suma. „Geras noras, kad ji nebūtų viršyta, o sutaupytos lėšos grįžtų į valstybės biudžetą”, – postringauja iš kelionės grįžęs parlamentaras.

Klaipėdos rajono savivaldybės mastai pasitelkiant ekspertų pagalbą ar vykstant į komandiruotes nė iš tolo neprilyginsi minėtosioms. Tarnybinėms komandiruotėms šiais metais skirta 10 700 Lt. Pusmečio duomenimis, panaudota 4413,65 Lt. Tolimiausios kelionės: Kaliningrado srities Zelenogradsko rajono savivaldybė, Gdansko miestas Lenkijoje, Latvija, Estija, Suomija. Dėl ekspertų paslaugų yra pasirašyta vienerių metų sutartis 30 tūkst. Lt. Iki šios dienos panaudoti 6171 Lt.

Kvaila būtų bambėti esą galime išsiversti be ekspertų ar be komandiruočių. Svarbu kita – jų naudingumo koeficientas, kurį Audito komitetas dar tik žada patikrinti.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ateinantį šeštadienį viešės Vašingtone. Ir mes, vietinio laikraščio žurnalistai, gavome pranešimą, kad Baltieji rūmai skelbia žurnalistų akreditaciją į susitikimus su JAV Prezidentu Baracku Obama ir JAV viceprezidentu Joe Bidenu. O ką, gal nepaisant jokių naudingumo koeficientų, imti ir nuskristi? Tik va, vietinis laikraštis nedisponuoja mokesčių mokėtojų pinigais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių