Liuteroniškųjų tradicijų sergėtojai
Priekulės evangelikų liuteronų prapijos bendruomenė vienija ne tik priekuliškius, bet ir kituose miestuose, rajonuose ir net užsienyje gyvenančius žmones, kuriems svarbi šio krašto istorija. Šešerius metus bendruomenei vadovaujanti Juta Galkienė akcentavo, jog visiems labai svarbu išsaugoti liuteroniškas tradicijas ateinančioms kartoms
Vėl išrinko pirmininke
Šį pavasarį per Velykas vykusiame Priekulės evangelikų liuteronų bendruomenės ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime 97 proc. dalyvavusiųjų balsavo, kad pirmininke vėl būtų išrinkta J. Galkienė.
„Negalvojau, kad man teks aktyviai įsijungti į bendruomenės veiklą, – prisipažino lietuvininkų palikuonė Juta. – Mano šeima taip pat prisideda prie šios veiklos: savanoriaujame bažnyčioje, bendruomenėje.“
J. Galkienė dėkinga vyrui Juozui, pirmojo Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktoriaus sūnui, kuris daug prisideda, kad būtų išsaugotas šio krašto paveldas.
Priekulės evangelikų liuteronų parapijoje – apie 400 narių. Ir ne tik Priekulės seniūnijos žmonės įsijungę į šią veiklą. „Bendradarbiaudami susipažįstame su kitų konfesijų žmonėmis, kurie geranoriškai prisideda prie mūsų parapijos darbų, – džiaugėsi J. Galkienė. – Tarp parapijiečių yra jaunų žmonių, užimančių vadovaujančius postus. Mūsų parapijiečių gyvena Vokietijoje, Čilėje, Klaipėdoje, Plungėje, Mažeikiuose, Šilutės rajone. Vasarą iš užsienio atvyksta jaunesnių parapijiečių, kurie domisi mūsų veikla.“
Siekia išsaugoti paveldą
Pastaruoju metu bendruomenės nariai susirūpinę dėl parapijos kapinėse (buvusios Elniškės) šulinyje stinga vandens. „Tačiau svarbesnė kita problema: kai kurie tvarkantieji artimųjų kapavietes, nenori laikytis taisyklių, – kalbėjo J. Galkienė. – Liuteroniškos tradicijos kitokios – šeimyninės kapavietės neskiriamos. Tenka pyktis su panorusiais padaryti bortelius aplink kapavietę, nes tai prieštarauja taisyklėms. Esame pasirašę sutartį su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriumi, kad išsaugosime šį kultūros paveldą. Ir visi privalo tvarkyti kapavietes pagal evangelikų liuteronų parapijos taisykles, kurias patvirtino Kultūros skyrius.“
Pašnekovė apgailestavo, kad tenka ginčytis su meistrais, kurie nepripažįsta šio krašto istorijos, taisyklių ir bando įpiršti mirusiųjų artimiesiems kuo aukštesnius, didesnius kapų bortelius. „Problemų kyla su tais, kurie nesusiję su bendruomene – su verslininkais, besistengiančiais daugiau uždirbti“, – apgailestavo J. Galkienė.
Bendruomenės namai – dvasingumo erdvė
Beveik prieš porą metų atidaryti Priekulės evangelikų liuteronų parapijos namai. Apie 20 metų tuščias stovėjęs pastatas buvo taip sunykęs, kad iš Vokietijos atvykusi savininkė Rita siūlė jį nugriauti. Bendruomenei per Vietos veiklos grupę gavus lėšų, namas buvo atgaivintas – jis atgijo ir dvasine prasme. Čia vyksta prasmingi renginiai, antai šiemet – popietės, skirtos Vydūnui, Ievai Simonaitytei, Poezijos šventė, vyksta knygų pristatymai ir kita. Į juos susirenka žmonės ne tik iš Priekulės seniūnijos, bet ir uostamiesčio, aplinkinių rajonų – visi, kuriems rūpi šio krašto istorija, jo dvasia
Bendruomenės namuose galima apsistoti – yra sąlygos nakvynei. Svečių sulaukiama, bet gautų lėšų neužtenka išlaikyti erdvius bendruomenės namus.
„Mūsų garbės svečiai Marija ir Martynas Purvinai pažadėjo suprojektuoti bendruomenės namų teritoriją, kad galėtume ją pritaikyti poilsiui – papuošti gėlėmis, mažosios architektūros elementais“, – kalbėjo J. Galkienė.
Ji prisipažino, jog savanoriaudama bendruomenėje, bažnyčioje išgirstanti nepagrįstų įtarinėjimų. Tai skaudina. „Juk mūsų svarbiausias tikslas – išsaugoti liuteroniškas tradicijas ateinančioms kartoms“, – ištarė ji.