Lygesni už lygius
Šiomis dienomis medžiotojų klubas „Dauparai“ miesto bibliotekoje pristatė klubo 25 metų gyvavimo jubiliejui išleistą spalvingą knygą. Joje puikuojasi ne tik šaunūs Dauparų medžiotojai, garbingų šeimų tėvai, jų vaikai ir anūkai, bet ir politikai, rajono vadovai. Leidinys išėjo nedideliu, 300 egzempliorių tiražu, tačiau, kaip sakoma pratarmėje, knygų užteks padovanoti visiems klubo nariams ir jų artimiesiems bei draugams. Daupariškius galima tik pagirti už ilgametę klubinę veiklą, meilę gana brangiam medžioklės pomėgiui ir, žinoma, už entuziazmą išsileisti sukakties proga gražų leidinį. Ir nereikia, mielieji medžiotojai, kuklintis, kad nesate rašytojai ar profesionalūs fotografai. Ne kiekvienam pavyksta išleisti tokią knygą vos per vienerius metus. Parašyti galima, tačiau surasti lėšų leidybai – tikras galvos skausmas. Tenka pasismailinti plunksną ne tik knygų rankraščiams, bet ir įvairių lygių finansavimo projektams, pasiruošti konkursams, konkurencijai, nes kur nors „kultūrų tarybose“ gali pritrūkti to vieno niekingo balo. Juk kitas autorius galbūt bus visa galva geresnis už tave, ir išsvajotos knygos nebeišleisi… Rajono bendruomenės, visuomeninės organizacijos irgi jau žino, kaip projektus rašyti, ir kad gali finansavimo negauti, nes tave nukonkuruos geriau padirbėjęs kaimynas.
Tačiau daupariškiams medžiotojams pasisekė. Nereikėjo rašyti jokio projekto ar dalyvauti konkurse. Rajono valdžia lyg tas gerasis dėdė iš užjūrio išgirdo asocijuoto klubo šauksmą, kad jo nariai išleisti knygą neturi finansinių galimybių. Ir operatyviai – kovą kreipėsi, o balandį jau buvo gautas Tarybos palaiminimas finansuoti knygą iš bendros rajono mokesčių mokėtojų kišenės – biudžeto. Tiesa, medžiotojai prašė 3 800 eurų, gavo gerokai mažiau – 2 500 eurų. Prisidėjo kiti rėmėjai. Geradarių politikų portretai atsidūrė knygoje, ir tai savaime suprantama. Bet ką tie geradariai darys, jei knygas sumanys rašyti dar, tarkime, 20 medžiotojų ar žvejų, bitininkų, sraigių augintojų, tinklų mezgėjų ir kitokių klubų. Ir jie pateiks prašymus Savivaldybei jas finansuoti. Ar bus tada visi lygūs? Ir ar visiems taip dosniai bus atseikėta? Knygų rašymas dabar yra labai madingas, beje, ir patys daupariškiai neslepia, jog noru išsileisti jų istoriją fiksuojantį leidinį „užsikrėtė“ nuo kito medžiotojų klubo. Gi šis savo knygai valdžios pinigų kažkodėl nepaprašė ar niekas nepatarė. Išleido savo narių ir privačių rėmėjų lėšomis.
Tegul neįsižeidžia Dauparų medžiotojai, kuriuos čia išnarstėme po kaulelį iš pirmo žvilgsnio dėl tokios niekingos sumos. Tačiau reikia apie tai kalbėti, nes nuo smulkių užmojų pereinama prie stambių, nuo galimai smulkių protekcijų – prie apčiuopiamesnių. Be to, tai ne vienetinis atvejis. Panašiai laimė iš baltųjų valdžios rūmų nusišypso ir kitoms rajono visuomeninėms organizacijoms. Pavyzdžiui, asociacijai Brožių kaimo bendruomenei, kurios ratuota virtuvė kasdien karštais pietumis maitina net gargždiškius, konkuruodama su stacionariomis miesto maitinimo įmonėmis. Bendruomenė su valdžios leidimu 10 metų nemokamai naudojasi Savivaldybės turtu – 233 kv. m patalpomis kaimo kultūros namuose. Be to, šešerius metus nemoka komunalinių mokesčių – nei už elektrą, nei už šiukšlių išvežimą (!) Šios išlaidos sumokamos vėlgi iš bendros mokesčių mokėtojų kišenės – rajono biudžeto. Vien elektros išlaidų susidaro apie 1000 eurų per metus, paskaičiavo Savivaldybės specialistai. Brožių virtuvės verslas įsisuko, apyvarta išaugo, o kiti verslininkai, visa tai regėdami, pradėjo burnoti, kodėl brožiškėms suteikiamos išskirtinės sąlygos jų verslui, esą pažeidžiamas sąžiningos konkurencijos principas. Vėžaičių seniūnijos, kuriai priklauso Brožiai, seniūnas taip pat griebėsi už galvos – išaugo sąskaitos už elektrą, o jos apmokamos iš seniūnijos biudžeto eilutės, skirtos gatvių apšvietimui…
Savo ruožtu brožiškės moterys ginasi, kad sukūrė socialinį verslą, 10 darbo vietų, žmonės gali dirbti savo kaime, kuriame nesą jokio kito darbo. Taip pat ir vėjo perpučiamas patalpas bendruomenė pati susiremontavo. O dabar esą jų verslui trukdoma, kenkiama, turguje net užstatomi automobiliai, kad virtuvė nepravažiuotų. Komunalinių mokesčių lengvatos pagal sutartį joms dar priklauso iki šių metų spalio pabaigos, nes taip buvo nusprendusi rajono Taryba. Verslininkės pasitarime Savivaldybėje teigė, jog yra pasirengusios, pasibaigus sutarčiai, pačios mokėti dalį ar visus komunalinius mokesčius. Praėjusiame Tarybos posėdyje buvo parengtas svarstyti sprendimo projektas suteikti panaudai patalpas Brožių bendruomenei dar 10 metų, tačiau klausimas buvo kol kas atidėtas.