Moderniau nušvis rajono gyvenviečių gatvės

Klaipėdos rajono savivaldybėje bus pradėta gyvenviečių kelių ir gatvių apšvietimo sistemos plėtra. Tarybos nariai birželio mėnesio posėdyje apsisprendė pritarti teiktam sprendimo projektui. Tiesa, diskusija kilo dėl projektui reikalingų lėšų. Planuojami didžiausi Savivaldybės turtiniai įsipareigojimai grynąja dabartine verte – 9 717 941 Eur įskaitant pridėtinės vertės mokestį. Projektui taikoma viešojo ir privataus subjektų partnerystė, numatomas sutarties terminas – 15 metų.

Pasenusios ir neefektyvios technologijos

Projektą įgyvendina Savivaldybės administracija, kuri siekia pagerinti rajono gyvenviečių kelių ir gatvių apšvietimo paslaugų kokybę, sukuriant efektyvią ir šiuolaikinius reikalavimus atitinkančią kelių ir gatvių apšvietimo sistemą. Investicijų projektas buvo pristatytas jau 2019 m. pradžioje.

Gatvių apšvietimo paslaugos teikiamos Gargžduose ir Priekulėje bei 39 rajono gyvenvietėse, o apšviečiama 233 km gatvių – tai sudaro 82,9 proc. visų Klaipėdos rajono gatvių ilgio.

Klaipėdos rajono teritorijos bendrajame plane yra numatyta, kad Kretingalės, Sendvario, Dauparų–Kvietinių, Dovilų ir Priekulės seniūnijų pagrindinės gyvenvietės turi didelį urbanistinės plėtros potencialą. Savivaldybės gatvių apšvietimo sistemą šiuo metu sudaro 2 310 vnt. šviestuvų, 3 694 vnt. atramų, 108 vnt. valdymo spintų, 119 557 m elektros kabelių tinklų.

Iš gatvėms apšviesti naudojamų šviestuvų daugiausia yra natrio lempas naudojančių šviestuvų (98,5 proc.), o likusią dalį sudaro šviestuvai su gyvsidabrio lempomis ir fluorescencinėmis lempomis – tai gana didelės galios lempos, kurių apšvietimo lygio negalima reguliuoti, dėl to patiriamos didelės elektros energijos sąnaudos. Didžioji dalis atramų, valdymo spintų ir elektros kabelių tinklų yra nusidėvėję. Dalis apšvietimo atramų pastatytos netinkamose vietose, todėl užtikrinti reikiamą gatvės apšvietimą yra naudojama padidinta lempų galia ir suvartojama daugiau elektros energijos.

Siekiant sumažinti eksploatavimo sąnaudas, kai kurie gatvių apšvietimo šviestuvai nakties metu yra išjungiami, todėl nėra visiškai užtikrinimas saugus eismas ir gyventojų saugumas. Naudojamos neefektyvios gatvių apšvietimo technologijos ženkliai didina elektros energijos suvartojimą, o dėl nusidėvėjusios ir pasenusios infrastruktūros remonto išlaidos per paskutinius 5 metus išaugo daugiau nei 2 kartus ir, pavyzdžiui, 2017 m. sudarė beveik 60 tūkst. Eur (neįtraukiant investicinių išlaidų).

Gyventojų skaičius rajone auga, gyvenvietės (ypač prie Klaipėdos), miestai plečiasi, namai statomi laukuose, todėl apšvietimo infrastruktūros nespėjama vystyti.

Sutarties terminas –15 metų

Modernizavimo esmė – natrio lempų keitimas į LED, elektros stulpų tankinimas ir apšvietimo reguliavimas. Įgyvendinus projektą gatvių apšvietimo infrastruktūra papildomai bus išvystyta 11-oje Savivaldybės seniūnijų. Norima įrengti gatvių apšvietimo šviestuvus ir sukurti gatvių apšvietimo sistemą, kuri atitinka su gatvių apšvietimu susijusių standartų nustatytus reikalavimus. Tikimasi sumažinti nelaimių, avarijų skaičių tamsiu paros metu, nusikalstamumo riziką, sumažinti gatvių apšvietimo sąnaudas, aplinkos taršą.

Projektui taikoma viešojo ir privataus subjektų partnerystė, numatomas sutarties terminas – 15 metų. Planuojama, kad projekto investicijos bus finansuojamos iš viešojo konkurso būdu pasirinkto privataus subjekto (partnerio) lėšų, o Savivaldybė pasirinktam partneriui tam tikrą laikotarpį mokės nustatyto dydžio įmokas, todėl finansinėje analizėje yra prielaida, kad šio projekto finansavimas vykdomas iš viešųjų (savivaldybės) lėšų. Investicinis projektas rengtas, nes siekiama įrengti Savivaldybės gatvių ir kelių apšvietimo sistemos plėtros poreikio seniūnijose sąraše numatytas apšvietimo sistemas (patvirtintame 2020-11-26 Tarybos sprendimu). Skaičiuojama, kad, įgyvendinus gatvių apšvietimo plėtrą pagal patvirtintą planą, poveikį pajustų ne mažiau kaip 18,5 tūkst. rajono gyventojų, gyvenančių plane numatytose gatvėse. Tačiau šiomis gatvėmis naudojasi ne vien jose gyvenantys gyventojai, nemažai jų yra jungiančiosios gatvės.

Spartins privatus investuotojas

Gyvenviečių kelių ir gatvių apšvietimo sistemos plėtros projektas įgyvendinamas viešojo ir privataus subjektų partnerystės būdu. Savivaldybės papildomas skolinimasis yra apribotas, o pasirinktas būdas nedidintų Savivaldybės skolinimosi limito, nes projekto finansavimo, statybos ir sukurtos infrastruktūros priežiūros rizikos bus perduodamos privačiam investuotojui. Kartu tikimasi iš privataus investuotojo gerosios tokių projektų įgyvendinimo ir valdymo praktikos. Tikimasi, kad tai leistų sukurti kokybišką, naujausiomis technologijomis paremtą kelių ir gatvių apšvietimo sistemą.

Šiuo metu kelių ir gatvių apšvietimo sistema yra plečiama naudojantis Savivaldybės biudžeto ar ES finansavimo lėšomis, tačiau ši plėtra vyksta lėtai. Tam reikia nemažų kapitalo investicijų – neužtikrinama efektyvi ir vartotojų poreikius atitinkanti Savivaldybės gyvenviečių apšvietimo sistema. Net 18 500 rajono gyventojų gyvena neapšviestose gatvėse.

Pagal paskaičiavimus, įvertinus infliaciją, Savivaldybei reikėtų kiekvienais metais per 13 metų mokėti maksimalų vidutinį metinį atlyginimą (nominalia verte) – 1 247 451 Eur (su PVM) konkursą laimėjusiam privačiam subjektui. Taip pat subjektui bus perduodamos vykdyti veiklos, t. y. gatvių apšvietimo projektavimas bei statyba, naujai sukurto turto priežiūra.

Pasiginčijo ir pritarė

Birželio mėnesį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje Tarybos narys Vaclovas Macijauskas išreiškė susirūpinimą, kad per tuos 13 metų bus išleistos ir papildomos lėšos, kai jas būtų galima panaudoti kitiems geriems darbams. „Mes eidami į privačios partnerystės programą prarandame apie 4 mln. Eur pagal pateiktus skaičiavimus“, – kalbėjo Tarybos narys. V. Macijauskas esą pritaria plėtrai, tačiau siūlė vykdyti po truputį.

Tarybos narių manymu, šiuo metu įvairūs darbai, paslaugos, medžiagos itin brangsta, ir projektą reikia pradėti vykdyti kaip numatyta.

„Net ir dabartiniai projektai, kurių projektavimas baigtas ir dabar atliekama ekspertizė, brangsta dvigubai“, – atkreipė dėmesį meras Bronius Markauskas. Tačiau, anot mero, būtent apšvietimas – viena iš sričių, kuri labai svarbi rajono gyventojams.

Tarybos nario Nerijaus Galvanausko teigimu, kai statybos brangsta – metalas, atramos, kabeliai, to numatyto 1 mln. Eur gali nebeužtekti, vėliau gali reikėti pusantro ar net dviejų, o juos vis sunkiau atrasti. Siūlė pritarti sprendimo projektui ir taikyti numatytą viešojo ir privataus subjektų partnerystę.

Tarybos narys Sigitas Karbauskas pastebėjo, kad rajono biudžetas renkamas gerai, o plėtra būtinai reikalinga.

Taigi, 24 Tarybos nariams balsavus už, o 3 susilaikius, sprendimo projektas dėl gyvenviečių kelių ir gatvių apšvietimo sistemos plėtros Klaipėdos rajone priimtas.


Tai įdomu

 • Projektas„Klaipėdos rajono savivaldybės gyvenviečių kelių ir gatvių apšvietimo sistemos plėtra“ turi tiesioginių sąsajų su įgyvendinamu projektu „Eismo saugumo ir aplinkos priemonių diegimas Klaipėdos rajone“. Šio projekto tikslas – diegti eismo saugos ir aplinkos apsaugos priemones Klaipėdos rajone. Numatoma, kad įgyvendinus šį projektą bus:

  • Įrengta 770 m gatvių apšvietimo linijų Gargždų m. J. Basanavičiaus g. dalyje iki Kulių k. ribos.

  • Įrengta 4082 m gatvių apšvietimo linijų Dovilų miestelyje, Gargždų gatvės dalyje, nuo Klaipėdos g. iki Parko g., Parko, Dovilų ir J. Basanavičiaus gatvėse.

 • • Įrengta 1735 m dviračių ir pėsčiųjų tako apšvietimo linijų Gargždų m. palei Kretingos plento g.

  • Įrengta 902 m gatvių apšvietimo linijų Vėžaičių miestelio Mokyklos gatvėje.

  • Įrengta 1322 m gatvių apšvietimo linijų Jonušų kaimo Durpyno ir Gėlynų gatvėse.

  Projektas taip pat susijęs su Savivaldybės administracijos įgyvendinamu ES

  struktūrinių fondų projektu „Kelių ir gatvių apšvietimo sistemos infrastruktūros modernizavimas Klaipėdos rajone“, kurio metu yra modernizuojama kelių ir gatvių apšvietimo sistema: keičiami šviestuvai į LED, tankinamas tinklas.

Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių