Naujųjų ratai bilda

Redaktorė Vilija Butkuvienė
Ar pradėjus naujuosius metus yra kokių nors palankesnių naujienų artimoje aplinkoje, kuriomis norėtųsi džiugiai pasidalinti?
Ar pradėjus naujuosius metus yra kokių nors palankesnių naujienų artimoje aplinkoje, kuriomis norėtųsi džiugiai pasidalinti?

Nauji metai – nauji lapai. Argi šis posakis toks banalus? Tikriausiai ne, juk ir laikraščio nauji lapai, nauji numeriai, kuriuos dar reikia sukurti, nauji, dar tik pradėti rašyti 2024-ųjų ir žmonių, ir valstybių, ir pasaulio istorijos puslapiai.
Šventės baigiasi greitai, kasdienybė vėl įvelia į nuolatinius darbus, rūpesčius. Pirmosios 2024-ųjų dienos nenudžiugino geromis permainomis ar viltingais įvykiais. Priešingai, pasak Ukrainos prezidento V. Zelenskio, Ukraina pastarosiomis dienomis patyrė siaubingus bombardavimus, tokius, kokių per trumpą laiką iki šiol nebuvo patyrusi jokia kita valstybė – dešimtys žuvusių civilių, šimtai sužeistų. Japoniją sukrėtė žemės drebėjimas, aukų taip pat neišvengta. Vilniuje degė daugiabučio keturi butai, skilo perdangos, žmonės galvojo, kad prasidėjo karas. Šis išgąstis palyginti niekis, nes žuvo du žmonės, vienas iš jų septynmetis. Ar gali pasirinkti kaimynus daugiabutyje, ar gali žinoti, kokia n „keistuolio“ kaimyno psichinė sveikata? Ne, griežti asmens duomenų apribojimai. Gal tie apribojimai galėtų turėti išimtis, kad žmonės galėtų apsisaugoti. Juk vienas „keistuolis“ sukėlė didžiulę tragediją.
Blogų naujienų sąrašą prasidėjus naujiesiems metams, deja, galima pildyti kasdien. Štai socialinėje erdvėje nuaidėjo pasipiktinimas dėl žymiai pabrangusių dujų balionų, kurie naudojami buityje. Mat visuomenėje eilinį kartą pražiopsota, kad Seimas 2023 metų gegužę pritarė Akcizų įstatymo projektui, kuriam įsigaliojus atsisakyta energiniams produktams taikomų akcizų lengvatų, numatyta nuosekliai didinti akcizų tarifus taršioms kuro rūšims bei į taikomus tarifus įtraukta anglies dvideginio dedamoji. Remiantis šiuo projektu, nuo naujųjų metų naftos dujoms, kurios yra išpilstytos į balionus, taikomas 304,1 Eur/t akcizo tarifas. Prieš tai tarifas buvo nulinis. Įsigaliojus naujam tarifui žmonės pasipiktino, jog turėsią už balioną mokėti daugiau, maždaug apie 8 eurus. Socialiai pažeidžiamiems tai yra nemaža suma. Baksnoti pirštu, kad jie rinktųsi alternatyvas – tai dar labiau tokius žmones skaudinti. Kas materialiai išgalėjo, kas gebėjo pasinaudoti tam tikra valstybės parama, tas jau ir pasikeitė kuro rūšį. Tuos žmones, kurie naudoja buityje dujų balionus, ne pravardžiuoti vatnikais reikia, o kantriai ir supratingai padėti. Atstūmimas, paplavų pylimas socialinių tinklų įrašuose tikrai nėra išeitis.
Lietuvos sociologas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Juozas Lakis neseniai komentare „Delfi“ portalui atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje propagandiniais metodais perlenkta lazda: „Pasidarbuota entuziastingai, visuomenė perskirta į geriečių ir blogiečių klases. Kada nors mokslas įvertins šio laikotarpio propagandos organizatorių kompetencijos lygį. Užmeskite žvilgsnį į komentarus pasirodžius bet kuriai kritiškesnei socialinio, politinio arba kultūrinio spektro publikacijai. Primityvių, bukų, niekinančių komentarų – nors vežimu vežk. Kas pasėta, tas ir dygsta.“
Ar pradėjus naujuosius metus yra kokių nors palankesnių naujienų artimoje aplinkoje, kuriomis norėtųsi džiugiai pasidalinti? Visgi yra. Štai sausio 12 d. atvers duris ir saviveiklininkams, ir žiūrovams, ir skaitytojams, ir, žinoma, darbuotojams rekonstruoti Endriejavo kultūros namai, o juose ir biblioteka. Problemų problemėlių dėl šio pastato rajono Savivaldybei būta su kaupu, nepavyko ir pirmieji rangovai, užsitęsė tąsymasis su jais. Teko kitiems rangovams paplušėti, kol pabaigė: sunku taisyti kirvio darbą. O ir gyventojų pykčių ir net piketų būta, ir kai kurie politikai skatindami aistras liežuvius reikėjo nereikėjo kišo. Ir prognozių, kad niekada gyvenime tie kultūros namai nebebus atidaryti, buvo. Žinoma, tai penkmečio kankinys tas pastatas, skeptikai ir dabar gali laidyti kritikos strėles ieškodami, kur čia šuo buvo pakastas. Tačiau dabar įkurtuvės jau ranka pasiekiamos, o endriejaviškiai jau ir dainas, ir šokius atidarymo šventei repetuoja, o bibliotekininkai ir įdomių edukacijų, žaidimų ta proga pasiūlys. Kai įkurtuvių vakare ir visų mylima bei laukiama atlikėja Austieja uždainuos, tai, matyt, būtent tada atlėgs sukietėjusios širdys ir kaip toj dainoj: rodos, ir vargo nebuvo…

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių