Neįmanoma misija?

Redaktorė Vilija Butkuvienė
Puikiai suvokiame technologijų galią, bet išlaikyti tradicinę spaudą – toks mūsų tikslas.

Šiandien rankose laikote paskutinį šių metų „Bangos“ numerį. Tikiuosi, kad ne paskutinį prenumeruojamą numerį. Jau žinome Lietuvos pašto ateinančių metų prenumeratos rezultatus: kartėlio yra.
Anose savo pastabose rašiau, kad vis labiau materialėjančioje ir vis labiau skaitmeninamoje visuomenėje galbūt vietoj ateinančių metų spaudos prenumeratos kažkas nuspręs pirkti kalėdinę žąsį ant šventinio stalo. Žąsis – juk tai apčiuopiama, pilvas pritutinamas, o juk žinias „patikimieji“ socialiniai tinklai veltui praneš. Bet veltui tik sūris spąstuose būna.
Gargžduose prenumeruoti galima ir pašto skyriuje, ir redakcijoje, prenumeruojant redakcijoje laikraštį atneš Gargžduose mūsų redakcijos platintojas. Taip prenumeratoriams yra ir pigiau, ir geriau. Beje, laikraštį galima pačiam atsiimti ir redakcijoje, o kodėl gi nepasivaikščioti? Būtent tokiu būdu prenumeruojant yra dar pigiau.
Dėl Lietuvos pašto teikiamos prenumeratos paslaugos nepasiekiamumo yra įvairių priežasčių. Deja, kaimiškose teritorijose prenumeratą platina ir laikraščius, žurnalus pristato tik Lietuvos paštas, kuris nuolat aiškina, kad vis gerina paslaugas. Nežinau, kaip galima pagerinti paslaugas šį rudenį atleidus 400 laiškininkų, tų bitučių, kurie ir suneša medų, t. y. nudirba visus darbus pagal pašto funkcijas. Tad, matyt, ne kiekvienas gebėjote prisišaukti Lietuvos pašto mobilųjį paštininką. Bet visada yra išeitis. Jei nespėjote iki Naujųjų metų, tai išaušus 2024-iesiems neduokite ramybės mobiliajam paštininkui informacijos centro tel. 1842, taip pat gi galima prenumeruoti el. būdu www.prenumeruok.lt. Jei ir tada nepasiseks, darbo dienomis drąsiai kreipkitės į mūsų redakciją: mes padėsime. Kas galite užeikite, kas negalite, paskambinkite telefonu ir viską išsiaiškinsime.
Akcinė bendrovė Lietuvos paštas nuolat aiškina, kad vis mažiau žmonių berašo laiškus, vis mažiau žmonių beskaito spaudos leidinius. Yra tuose teiginiuose tam tikras krislas tiesos, bet yra ir kita medalio pusė: ar tikrai dedamos pastangos, kad tokių paslaugų apimtys stabilizuotųsi, o ne mažėtų? Randama tik viena išeitis: nuo naujųjų didinamos kainos ir ne tik prenumeratos, bet ir kitų pašto paslaugų. 2024 m. „Bangos“ laikraščio kainos, nors Lietuvos paštas pakėlė prenumeratos paslaugos kainas, nedidinome. Galbūt ne kiekvienas prenumeratorius supranta, kad tą sumą, kurią užmokėjo už prenumeratą, „Bangos“ redakcija gauna tik dalį jos. Kitą dalį ir didžiausią – pasiima paštas už prenumeratos užsakymą ir pristatymą. Vadinasi, mūsų dalis nuo naujųjų dar labiau mažės. Suprantu, kad kažkam atrodo, jog laikraštis leidžiamas tarsi iš oro: na, kas tas popierius?.. Bet redakcija moka už spausdinimą, moka už pervežimą, moka už žurnalistų autorinius darbus, moka už maketavimą ir t. t. Kartais bendraudamas su žmonėmis supranti, jog jie galvoja, kad mums pinigai kažkaip atseikėjami: mes nuo 1995 m. esame maža, kukli bendrovė, gyvenanti iš prenumeratos, reklamos, laikraščio pardavimų prekybos vietose pajamų.
Kažkaip net absurdiška, kad ateinančiais metais iš aukštų tribūnų švenčiant Spaudos atgavimo 120-metį tos spaudos Lietuvoje galbūt kaip ir anais laikais reikės ieškoti su žiburiu. Tokiomis drastiškomis sąlygomis, kokios dabar sudarytos spaudai, tikrai nelengva užduotis išlikti gyviems. Žiūrėkite, spaudos kioskai miestų centruose išnaikinti, o juk buvo lengva ir paprasta nusipirkti spaudos einant pro šalį, dabar to nebėra. Ateina į regionus nauji prekybos tinklai, kurie yra užsienietiški, tad jų prekybos vietose net neprekiaujama spauda. Čia apie tą tinklą, kurio gargždiškiai išsižioję laukė. Ankstesnių metų laiškininkai, tie „neratuotieji“, kiekvieną kaimo kampelį apeidavo ir pažinodavo kiekvieną žmogų, ir gink Dieve, nepalikdavo jo be spaudos. Tie laiškininkai būdavo tarsi ir socialiniai darbuotojai, žinojo žmonių vargus, rūpesčius, džiaugsmus. Dabar Lietuvos paštas, būdamas valstybės įmonė, kratosi tokios funkcijos, esą kažkaip nemodernu, neinovatyvu! O svarbiausia – nepelninga, o prenumerata gi nepelninga… Dabar mobilusis paštininkas yra pardavėjas muilo, pagalvių, kojinių… Užeikit į pašto skyrių, pažiūrėkit, kaip ten atrodo, ar rasit kokį spaudos prenumeratos pėdsaką? Šia tema – apie Lietuvos pašto, o ir kitų valstybinių įmonių „tarnavimą“ žmonėms šiandieniniame laikraščio numeryje savo nuomonę išsako parlamentaras E. Sabutis. Paskaitykite, nepasigailėsite.
Mano šešiametė anūkė, jau puikiai skaitanti, apsilankiusi redakcijoje nusistebėjo viename kabinete pamačiusi, kiek daug prikabinta padėkų. Jei šiuolaikinis vaikas gebėjo pamatyti mūsų gerus darbus, tai laikraštis, matyt, per savo gyvavimą yra šį bei tą nuveikęs visuomenės labui.
Sėkmingų visiems ateinančiųjų metų. Nelengvų metų. Bet, tikimės, kad jūs liksite kartu su mumis. Mes nesame atitrūkę nuo šiuolaikinių laikų. Puikiai suvokiame technologijų galią, bet išlaikyti tradicinę spaudą – toks mūsų tikslas. Galbūt kažkam jau atrodantis kaip misija neįmanoma.

Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių