Nesuvaidintas pilietiškumas augina tikėjimą ir viltį

Pirmiausia į Miniją savanorių rankomis buvo nuleisti katamaranai su neįgaliaisiais. Yra dalykų, kurių nupasakoti neįmanoma – reikia pamatyti.

 

„Kasmet svajoju, kad Klaipėdos rajone tą dieną, kai vyksta mūsų žygis, pritrūktų baidarių, kurių vis lieka. Taip norisi pasėti viltį... Džiaugiuosi, kad šiandien su mumis būrys neįgaliųjų iš Kaliningrado ir visos Lietuvos, kurie plaukia katamaranais“, – sakė nenuilstantis renginio „Judėk pirmyn su Viltimi“ iniciatorius G. Rusteika.Širdies gerumo nevaržo nei sienos, nei negalios gniaužtai, jam nėra nepalankaus oro, netinkamo laiko, o vieno žmogaus iniciatyva gali išaugti į šimtus vienijantį labdaringą renginį. Praėjusį šeštadienį „Minijos senvagėje“ jau septintą kartą būrėsi norintieji išbandyti savo jėgas baidarių ir dviračių varžybose „Judėk pirmyn su Viltimi“ žinodami, kad surinktos lėšos skiriamos Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centrui. Prie Klaipėdos Rotary klubo Concordia 1826 organizuojamų renginių kilnaus tikslo kasmet prisideda dešimtys savanorių, įstaigų ir organizacijų, remiančių ir „Vilties bėgimą“, šią gegužę vykusį dešimtą kartą.

Ir dalyvauja, ir savanoriauja

„Šiandien oras kaip užsakytas, nors ir prastas renginio nesugadintų, noro dalyvauti neįveiktų. Baidarės ­– vienas iš maloniausių užsiėmimų“, – gerai nusiteikęs buvo pirmas pakalbintas nuolatinis varžybų „Judėk pirmyn su Viltimi“ dalyvis Kęstutis Vinčiauskas, šalia kurio šypsojosi dukra Kotryna, kaip ir pernai pasiryžusi kartu su tėčiu irkluoti baidarę. Kęstutis neslėpė susižavėjimo renginio idėja, kuri priklauso Gintautui Rusteikai, vienam iš Klaipėdos Rotary klubo Concordia 1826 brolių. „Su Gintautu pažįstami daugiau nei 10 metų, kai jis dar organizavo „Minijos ralį“, iš kurio ir išaugo „Judėk pirmyn su Viltimi“. Gaila, kad šiemet mažiau dalyvių“, – pastebėjo vyriškis, svarstęs galimybę dalyvauti ir baidarių, ir dviračių varžybose, prie kurių trasų rengimo prisideda ir pats.

„Be mano sūnų Mindaugo ir Kęstučio nebūtų buvę „Minijos senvagės“. Tai jie pavertė šią vietą jaukia erdve“, – sakė V. Tabokienė, kasmet suteikianti teisę naudotis stovyklaviete „Judėk pirmyn su Viltimi“ dalyviams ir jaučianti moralinį pasitenkinimą, kad prisideda prie bendro tikslo. Jaudinanti Jono istorija

Poilsiavietėje „Minijos senvagė“ praėjusį šeštadienį susibūrė apie 200 baidarių ir dviračių varžybų dalyvių, kuriuos svetingai kaip ir kasmet priėmė poilsiavietės šeimininkė Violeta Tabokienė. Kad dalyviai, tarp kurių yra ir neįgaliųjų, jaustųsi puikiai, priklauso nuo daugelio žmonių, kurie neskaičiuoja savo laiko, netausoja jėgų ir neklausia savęs, ar verta. Ne veltui šį slėnį renginio vedėja Rasa Rusteikienė pavadino palaimintuoju ir papasakojo Jono iš Šilutės rajono istoriją: „Vieną dieną paskambino Jonas iš Juknaičių ir pasakė, kad jam labai patinka mūsų renginys, todėl norįs paaukoti. Pakvietėme Joną atvažiuoti, tačiau jis prisipažino, kad negali, nes yra neįgalus. Patikinome, kad laukiame ne tik sveikų žmonių. O jis sako, kad negali net sėdėti, kad neturi telefono, interneto ir į banką Šilutėje negali nuvažiuoti, kad pervestų auką. Pasisiūlėme uždėti už jį 10 eurų, o kada nors pažadėjome užsukti jo aplankyti.“ Ar bandysite atspėti, ką pasakė Jonas? „Noriu paaukoti ne 10, bet 100 eurų…“ Tai šviesulys, kuris vieną duonos riekę dalijasi per pusę su mūsų onkologiniais ligoniais. Mums ši istorija gražesnė už posmus, – patikino R. Rusteikienė. – Aukojančiojo kaip ir tikinčiojo siela yra tikrai didesnė už dangų, tikrasis žmogaus turtas, kuriam niekas negali prilygti pasaulyje, yra viltis ir tikėjimas likimu.“ Tarsi patvirtindama šiuos žodžius, suplevėsavo renginio vėliava.

Kaip pastebėjo Klaipėdos Rotary klubo Concordia 1826 vadovas Kęstutis Linkus, visų gyvenimiškų problemų neišspręsime, bet tos aukos, kuriomis kasmet paremiamas Onkologijos centras Klaipėdoje, labai reikalingos. „Ačiū visiems rėmėjams, visiems dalyviams, mūsų ideologiniam vadovui Gintautui. Be jo nebūtų šio renginio. Man labai smagu Rotary klube turėti tokį brolį“, – apkabindamas G. Rusteiką sakė K. Linkus.

Visus susirinkusiuosius pasveikino Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, įsteigęs taurę komandai nugalėtojai, brolis pranciškonas Benediktas Jurčys. Atidaryme dalyvavo Seimo narys Petras Gražulis, Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas.

Renginio vedėjai R. Rusteikienei, kad bus ir dešimtasis „Judėk pirmyn su Viltimi“, o gal ir daugiau, nuoširdžiai pritarė labdaringo renginio dalyvis, Šv. Pranciškaus onkologijos centro savanoris Deividas Holidėjus. Galime keisti gyvenimus

Šypsenos, juokas, akordeono muzika, kurią dovanojo Gargždų muzikos mokyklos mokytojas Stasys Adomavičius, pynėsi į vieną, tad vėjo ir saulės gairinami dalyviai, savanoriai, organizatoriai buvo puikiai nusiteikę prieš startą Pikteikiuose. Pirmiausia į Miniją savanorių rankomis buvo nuleisti katamaranai su neįgaliaisiais. Yra dalykų, kurių nupasakoti neįmanoma – reikia pamatyti. Ant kranto likę dalyviai, norėdami išsaugoti šias gerumo akimirkas, ir filmavo, ir fotografavo. „Aš čia jau antrą kartą, o šiemet pasikviečiau ir draugų. Pernai buvo nuostabu. Pusketvirtos valandos plaukėme gėrėdamiesi gamta“, – šypsodamasi įspūdžiais dalijosi Marina Kulikova iš Kaliningrado, dar prieš kelias minutes sėdėjusi neįgaliojo vežimėlyje. Be jos, katamaranais plaukė dar 17 neįgaliųjų.

„Stoviu čia sujaudinta iki širdies gelmių. Pavargusi nuo visko vėl prisikeliu naujam gyvenimui. Negalima sustoti, negalima nusiminti, manau, kad kitąmet su onkologiniais ligoniais katamaranais irgi plauksime. Vieni kitiems turime įkvėpti viltį. Net turėdami problemų galime kurti, keisti savo ir kitų gyvenimus, padėdami ir suprasdami vieni kitus, kurti gražią Lietuvą“, – sujaudinta įspūdžių kalbėjo Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centro direktorė Aldona Kerpytė.

Pranciškonas brolis Benediktas Jurčys, palaiminęs baidarių žygio dalyvius, tvirtino matantis gimstantį solidarumą, konkretų pilietiškumą ne vien žodžiuose, bet ir veiduose, akyse: „Mes padedame atidaryti skrynią, kurioje yra lobis. Kiekvienas laimingas, galėdamas dalyvauti, nes jaučia ir savo vertę, ir vertę to, vardan kurio gyvena. Keičiasi požiūris į kitą žmogų. Pradedame suprasti, kad į šį pasaulį atėjome ne atsitiktinai, bet su konkrečiu tikslu padėti kitam išlikti.“

Nuolatiniam „Judėk su Viltimi“ dalyviui K. Vinčiauskui ir dukrai Kotrynai į finišą pavyko atplaukti antriems. „Specialiai nesiruošėm, tik Kotryną palaikiau morališkai“, – sakė aktyvaus gyvenimo būdo propaguotojas Kęstutis.Išbandymas ir malonumas

Viena po kitos Minija pasileido baidarės. Mišrūs (moterų ir vyrų) bei vyrų ekipažai lenktyniavo savo kategorijose. 10 kilometrų baidarių ralio su kliūtimis, kai reikėjo surasti 6 kontrolinius punktus krante, vadovaujantis žemėlapiu, reikalavo patirties ir pastangų. Atpildas už tai – bendravimas su bendraminčiais, mėgavimasis gamta, sporto žaidimai, vaišės, vakarojimas prie laužo, o nugalėtojams – ir apdovanojimai. Mero taure džiaugėsi „Žvelsinių“ komanda.

Tiesa, kai kurie dalyviai nostalgiškai prisiminė 32 kilometrų ir net dvi dienas trukusius maratonus, kai pasikeisdami ekipažo nariai nuplaukdavo ir daugiau kaip 100 kilometrų. „Žinoma, po tokių maratonų jėgų nelikdavo, bet būdavo puiku“, – sakė buvęs profesionalus baidarininkas Arvydas Maciūnas iš Klaipėdos, plaukęs kartu su žmona Danute. 10 kilometrų patyrę vandens sporto žinovai spėjo įveiksią per pusantros valandos ir gyrė organizatorius už gerai paruoštas trasas, puikų renginį.

„Pernai iš viso įvairiose rungtyse rungėsi apie 400 aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjų. Šiemet atsisakėme 32 kilometrų maratono, nes jau pernai sumažėjo jo dalyvių“, – paaiškino renginio vyriausioji sekretorė ir baidarių rungčių vyriausioji teisėja Birutė Petraitienė. Ji į pagalbą pasitelkė būrį Klaipėdos valstybinės kolegijos, kurioje dirba dėstytoja, studentų. Vieni savanoriavo pirmą kartą, kiti yra ir dalyvavę baidarių varžybose, kai kurie – „Vilties bėgime“.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistų galėjai sutikti ir tarp savanorių, ir tarp dalyvių. Į renginį įsiliejo ir Lapių pagrindinės mokyklos mokiniai – iš 60 renginio savanorių 40 buvo jauni žmonės.

Visi kalbintieji tvirtino, jog renginio tikslas įkvepia ir aukoti, ir dalyvauti. Vos ne kiekvienas galėjo papasakoti šeimos, giminės, kurią palietė klastinga onkologinė liga, istoriją. Per visą renginį suaukota 4 600 eurų. Iš jų 500 eurų skirti neįgaliesiems apgyvendinti, o likusi suma, kuria bus paremtas Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centras, teikiantis pagalbą onkologiniams ligoniams, vakare perduota broliams pranciškonams.

Kol baidarininkai nuo Pikteikių plaukė Minija ir artėjo prie finišo „Minijos senvagėje“, dviratininkai ruošėsi startams, vėliau vingiavo ir miško keliukais.Nuoširdi padėka

„Judėk pirmyn su Viltimi“ organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems savanoriams: Klaipėdos valstybinės kolegijos studentams, „Vaivorykštės“ gimnazijos ir Lapių pagrindinės mokyklos moksleiviams, Europos skautams (vadovas Darius Baleika), Lapių bendruomenės centrui (pirmininkė Laima Karbauskienė, bendruomenės narė Danutė Butkienė) už vaišes, sporto irklavimo klubui „Prie Žvelsos“ (prezidentas Artūras Daniusevičius), Klaipėdos ITC klubui „Į žvaigždes“ (Ad – astra), Klaipėdos senamiesčio Rotaract klubui ir, žinoma, rėmėjams. „Jau ne pirmus metus pats remia renginį ir ieško rėmėjų Mindaugas Tabokas. Šiemet jis surado dar 10 remiančių įmonių. Kasmet nemažas sumas paaukoja UAB „Gargždų geležinkelis“, UAB „Persolita“, UAB „Gėlės tik jums“, UAB „Pas Virginiją“, „Eurobiuras“, UAB „Gerduva“. Neįgaliųjų transportu pasirūpino Klaipėdos rajono savivaldybė. Baidarių renginiui davė „Baidarių centras“, „Minijos baidarės“, sodyba „Prie šaltinio“. Labiausiai gaila, kad viso inventoriaus nepavyksta panaudoti šiame labdaros renginyje, nes žmonių dalyvavimas nėra toks, koks norėtume, kad būtų“, – sakė „Judėk pirmyn su Viltimi“ iniciatorius G. Rusteika, po metų vėl pakviesiantis į „Minijos senvagę“.

Laima ŠVEISTRYTĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių