Nešventiškai
Esu ne kartą rašiusi apie tuos urzgiančius, nepatenkintus žmones, nuolat veblenančius esą nėra rajone ką veikti, nėra kur ir kaip praleisti laisvalaikį. Dar ir kaip yra! Tik spėkite suktis! Jei mokate skaityti, tai ir laikraščio puslapiai, ir feisbukas kupinas informacijos apie įvairiausius renginius įvairiausiose rajono vietose, o ypač savaitgaliais. Tačiau gal man tik vienai taip atrodo, bet renginių kiekybė dar nereiškia renginių kokybės. Ir suplaukusios minių minios žmonių ne kiekvienu atveju byloja, kad šventė yra pavykusi.
Dėl kokių priežasčių tūkstančiai renginių dalyvių susirenka atokesnių seniūnijų šventėse? Turiu įtarimų, kad ne tik dėl labai įdomios programos, bet dar ir todėl, kad masinis renginys žymiai mažiau kontroliuojamas policijos pareigūnų, vietinės valdžios nei, sakykime, Gargžduose.
Praėjusio savaitgalio Veiviržėnų miestelio šventėje „Bangos“ fotografo užfiksuotose nuotraukose akivaizdu, kad kai kurie žmonės susirinko ne gražios šventės programos pažiūrėti, o su kompanija pauliavoti. Stikliuko mėgėjai viešoje vietoje, prie šventėje išrikiuotų stalų gėrė ne tik leidžiamą alutį, bet ir degtinę. Žinoma, buteliukas „saboninės“ dydžio! Bjauriausia, kad toks „tūsas“ vyko mažamečių vaikų akivaizdoje.
Tačiau ir kitų seniūnijų, miestelių šventėse neretai viešai girtuokliaujama net nesusimąstant, kad įžūliai pažeidinėjama viešoji tvarka. O kur viešosios tvarkos sergėtojai, kurie bent jau maišydamiesi minioje būtų tarsi prevencinė priemonė? Rajone policijos pareigūnų po reformos katastrofiškai sumažėję, o be to – atostogų metas. Taigi ir bendruomenės pareigūnai, ir įgaliotiniai irgi atostogauja? Būtent tuo periodu, kai švenčių rajone savaitgaliais nors vežimu vežk! Tad likęs vienas įgaliotinis trims seniūnijoms – pats tas? Esą jei geras, tai ir batalioną atstos? Kaip matome, Veiviržėnuose neatstojo. Dar gi yra Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius? Tai juk valstybės tarnautojams savaitgalis – išeiginės! Va ir lieka tik vietinės bendruomenės žmonės, kurie ir Veiviržėnuose tramdė siautėjančius nepilnamečius, kol pagaliau prisišaukė patrulius. Žmonių nuomone, nelabai kompetentingus.
Šią savaitę veiviržėniškių bendruomenė ir Klaipėdos rajono policijos viršininkė, aptardami skaudžius šventės įvykius, žengė bendradarbiavimo link. Rezultatus gal pamatysime vėliau, jei bus sutramdyti siautėjantys išgėrę paaugliai, jei kitose šventėse policija petys petin bus su šventės organizatoriais.
Antra vertus, nesutramdomas paauglių elgesys, muštynės po šventės atskleidžia ir tai, kad visuomenėje neveikia policijos rėmėjų programa, o įvairiausi gana dosniai iš valstybės, savivaldybių biudžetų, ES fondų finansuojami jaunimo nusikalstamumo prevencijos projektai prasmingi yra tik ataskaitose.
Renginiuose kartais stebėdama tokias nevaldomas minias, kuriose gausu girtų asmenų, o stinga tvarkdarių, visgi galvoju, kad turime racionaliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų pinigus kultūros renginiams. Juk miestų, seniūnijų švenčių pagrindinis rėmėjas yra Savivaldybė. Taip, skiriamų pinigų iš biudžeto toli gražu neužtenka įdomios šventės programai. Kultūros darbuotojai metinei šventei visus metus išsijuosę ieško rėmėjų. Tarsi kokie duoneliautojai. Ir neretai tampa visokių įnorių įkaitais. Todėl rėmėjams ir sveteliams statoma VIP palapinė, todėl prekyba alumi klesti, todėl vakaro „vinis“ yra visokie radžiai, irmos, pupytės, nes esą kitaip žiūrovų nebus. Tokia esanti liaudies valia, jie nori tokių atlikėjų. Ir, iš tikrųjų, tai – tiesa. Oi kokios aistros feisbuke verda, ką privalo kviesti koncertuoti į miestelio šventę. Bet, žinoma, diskusijos verda ne dėl to, ar kviesti nacionalinį simfoninį orkestrą, ar džiazo trio.
Kultūrininkai dėl biudžetinio finansavimo stygiaus dažnai yra priversti pasiduoti dabar vyraujančiam vartotojiškam požiūriui ir nusileisti viršų imančiam žemam mentalitetui. Taip gyventi, žinoma, visiems patogiau. Bet ar verta? Jei mums stinga lėšų geram šventės turiniui sukurti, kokybiškam įgarsinimui, saugiai aplinkai, tai kodėl tarsi kokiose lenktynėse norima vieni kitus aplenkti? Anksčiau vieną, rečiau dvi dienas vykusios miestelių šventės dabar neretai ištįsta į tris. O kai tiek daug dienų užsimojama švęsti, tai natūralu, kad ir finansų reikia daugiau, ir nebeįmanoma visų galų sužiūrėti. Tuo labiau, kad tą patį savaitgalį rajone dažnai vyksta keletas didelių renginių.
Man atrodo, kad ne balti lapai išspręs kultūroje susikaupusias problemas. Gal atviros diskusijos ir neužgaulus prisikaupusių skaudulių išsisakymas Savivaldybės organizuotame forume, kartu su teisėtvarkos atstovais pakoreguotos aiškios ir standartinės masinių renginių taisyklės, kurioms, Tarybai priėmus, nebūtų daromos išimtys, padėtų kelti mūsų kultūrinį lygį? Tuo labiau, kad turime tikrai puikių pavyzdžių, kaip galima surengti įsimenančią šventę ir be alaus statinių? Gerosios patirties turi Dovilų etninės kultūros centras, gal ir kai kurios bendruomenės.
Ryžkimės keistis, nors nesikeičiant ir užsiimant tik savigyra gyventi patogiau. Ir ramiau. Nes Pilypams kartais irgi galvos nukertamos.