Nuo šokių prie veidrodžio iki pasaulio čempionato

Nuotrauka iš asmeninio archyvo: Gargždų „Kranto“ progimnazijos moksleivė E. Miliūtė neseniai iš tarptautinių linijinių šokių varžybų Danijoje parsivežė sidabrą, o dabar ruošiasi pasaulio čempionatui, kuris vyks Šveicarijoje.

Gargždų „Kranto“ progimnazijos moksleivė Emilija Miliūtė yra jaunoji, auganti linijinių šokių žvaigždė, kuri neseniai iš tarptautinių linijinių šokių varžybų Danijoje parsivežė sidabrą ir dabar ruošiasi pasaulio čempionatui, kuris vyks Šveicarijoje nuo lapkričio 30 d. iki gruodžio 4 d.


Linijinių ir pramoginių skirtumai
Linijiniai šokiai išsiskiria tuo, kad keturi/penki šokiai būna pramoginiai (čača, valsas ir pan.). Pramoginiai šokiai įprastai yra šokami poromis, o linijinius gali šokti ir vienas žmogus. Šokant linijinius yra didesnės galimybės, nes yra dar du papildomi šokiai. Šokiai trunka dvi minutes, o tai reikalauja labai daug ištvermės. Pramoginiai šokiai trunka pusantros minutės, o būtent per tą papildomą pusę minutės išaiškėja, ar pateksi varžytis toliau, ar ne. Kartais intervalai tarp pasiruošimų šokiams būna tik penkios minutės, tai net nepavyksta pailsėti. Jeigu žmogus labai gerai startuoja, o paskutinėmis sekundėmis itin pavargsta, tada balai automatiškai krinta.
E. Miliūtė ne kartą yra laimėjusi įvairiuose linijinių šokių konkursuose. Šokėja akcentuoja, kad kelia sau ambicingą tikslą užimti prizinę vietą ir pasaulio čempionate, o tolimesnis jos siekis yra ateityje studijuoti choreografiją ir mokyti šokio kitus. Merginos nuomone, norint tapti gera šokėja svarbiausia yra palaikyti gerą fizinę formą, tačiau griežtų reikalavimų išvaizdai nėra. „Turi atsisakyti ekstremalių pramogų, kad nepatirtum traumų“, – paaiškina konkursų laureatė.


Turi palaikymo komandą
Emilija šoka nuo darželio laikų, bet siekti profesionalaus lygio pradėjo prieš penkerius metus. Mergina prisiminė, kad jau nuo pirmų dienų šokdavo prieš veidrodį savo sukurtus šokius. Vėliau Emilija kartu su mama pradėjo lankyti linijinių šokių treniruotes, o vadovė Eglė Mizarė, pastebėjusi specifines, geram šokiui reikalingas savybes, pasiūlė ruoštis varžyboms. Merginai atmintyje įstrigo pirmosios rimtos varžybos, kurioje buvo daug konkurentų: „Jos vyko prieš maždaug ketverius metus. Varžiausi su 42 konkurentėmis ir užėmiau pirmąją vietą.“ Šokėja dažniausiai treniruojasi keturis kartus per savaitę, bet, artėjant pasaulio čempionatui, šoka kiekvieną dieną. Emilijos tėtis kartu važiuodamas į varžybas padeda nešti sunkius lagaminus, taip pat tik šokiams skirtas ypatingas sukneles. Mama yra dukros įvaizdžio kūrėja. Šukuosenos, makiažas, apranga ir filmuotos medžiagos montavimas – mamos rūpestis. Didžiausia paauglės palaikymo komanda yra močiutė, senelis ir brolis, kurie stengiasi dalyvauti visose varžybose, kuriose dalyvauja Emilija. Mergina, paklausta, kiek reikia vežtis suknelių varžyboms, atsakė, kad yra vienas šokis, kurį šoka vilkėdama kelnes, o vežasi 6 sukneles. Iš viso yra šeši šokiai, kuriuos reikia sušokti. Šokant antrame lygyje, suknelių kainos svyruoja nuo 800 iki 3 000 eurų.


Vadovė įžvelgė atkaklumą
Paklausta, kas merginą labiausiai žavi šokiuose, Emilija atskleidė: „Aš esu uždaro būdo ir visas sukauptas emocijas laikau savyje, o kai išeinu ant parketo, visiškai išsilieju. Tarsi padarau išsivalymą savo vidiniame pasaulyje. Per treniruotes, atrodo, kad esu susikausčiusi, nepadarau visko 100 proc., o kai išeinu konkurso metu į aikštelę, užvaldo adrenalinas ir tuomet viską atlieku tobulai, geriau negu buvau suplanavusi.“
„Emilija yra unikali savo atkaklumu, užsispyrimu. Esu griežta, reikli trenerė, bet ši mokinė niekada nenuleidžia rankų. Kitiems šokėjams būna, kad kažkas nepasiseka ir jie iškart pasiduoda, o Emilija išsiskiria veržlumu, ambicijomis ir motyvacija“, – kalbėjo vadovė Eglė.
E. Miliūtė dalijosi ir savo prisiminimais iš tarptautinių linijinių šokių varžybų Danijoje: „Man sekėsi ganėtinai gerai, buvau vienintelė lietuvė, dar buvo dvi latvės ir viena čekė. Šeši šokiai ir dvi antrosios vietos. Man ten labai patiko, parsivežiau tik teigiamų emocijų ir prisiminimų.
Prieš paskutinį šokį pradėjo labai skaudėti koją, bet ne dėl to, kad padariau kažkokį blogą judesį, o dėl to, kad buvo judesys, kur reikėjo išnaudoti labai daug energijos tūpčiojant. Todėl išėjau su paskutinėmis jėgomis ant parketo ir sušokau vaidybinį šokį. Teisėjai jį įvertino aukščiausiais balais. Labiausiai iš varžybų įsiminė kokybiškai suorganizuotas renginys: niekas nevėlavo, viskas vyko punktualiai ir tvarkingai. Konkurentai buvo labai draugiški, niekas nesistengė „pakišti kojos“. Danijoje įsiminė labai daug dviratininkų ir milžiniškas oro uostas.“


Konkurencija netrukdo draugystei
Pasiruošimas pasaulio čempionatui vyksta nuo metų pradžios. Emilija dirba ne tik su vadove Egle, bet ir su tarptautinio lygio šokėja, teisėja bei trenere. Visai neseniai vyko šokių stovykla, kurioje dalyvavo linijinių šokių žvaigždė iš Olandijos, tad mergina turėjo privačią pamoką su šokėju. Norint dalyvauti pasaulinėse varžybose, reikia dalyvauti trejose tarptautinėse varžybose. Emilijai liko vienintelės varžybos Vilniuje iki pasaulio čempionato (dar buvo Latvijoje ir Danijoje).
Būsimiems šokėjams Emilija patartų būti užsispyrusiems. Jei nori šokti ne vien savo malonumui, bet ir varžybose, reikia būti pasiruošusiam įdėti labai daug pastangų, laiko ir darbo, taip pat pasiruošti didelei konkurencijai, tačiau tuo pačiu metu galima susirasti draugų. Mergina minėjo, jog nėra taip, kad šoki varžybose, turi konkurentų, bet su jais nebendrauji ar esi nusiteikęs priešiškai.
Linijinių šokių klubo „Kregždutė“ vadovė Eglė sako, kad reikia šokti ne tik gražiai, bet ir tikslingai atlikti judesius. „Vieniems yra duota dovana šokti, o kiti žmonės tai padaro dideliu savo darbu“, – kalba vadovė E. Mizarė.
Danielė DOMEIKYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių