Panaudotoms žvakidėms – specialūs konteineriai kapinėse

Autorės nuotr.: (iš dešinės) VšĮ „Gargždų švara“ direktorius R. Martinkus, klebonas kanauninkas J. Paulauskas, „Gargždų švaros“ direktoriaus pavaduotojas Raimundas Daubaris, ekologinės infrastruktūros administravimo vadovė Loreta Leliugaitė ir įstaigos vyr. finansininkė Zita Davidauskienė.

Artėja lapkričio 1-oji – Visų šventųjų diena, o lapkričio 2-ąją – Vėlinės. Vėl bus gausiai lankomos kapinės, artimųjų kapus nušvies žvakių šviesa. Kasmet šiomis dienomis nuperkama apie 2 mln. žvakučių Lietuvoje!

Kur vėliau atsiduria žvakių atliekos ir kaip tvarkysimės šiemet, kalbamės su VšĮ „Gargždų švara“ atstovais, kurie atkreipia gyventojų dėmesį, jog bus pastatyti iš viso 4 specialūs konteineriai panaudotoms žvakidėms.

Grožis virsta atliekomis

VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus teigia, jog privalu reaguoti į ekologines problemas ir prisidėti prie aplinkos švarinimo. „Žmonės įprato į kapines ateiti ne su keliomis žvakutėmis, bet jau nešasi pakuotę. Ant artimiausiųjų kapų dega po keturias žvakutes, ant kitų – po dvi ir pan. Vakare, žinoma, labai gražu. Kapus nušviečia žvakių jūra. Tačiau tas grožis greitai baigiasi ir lieka krūva atliekų, keliaujančių į sąvartyną“, – pastebi R. Martinkus.

Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas akcentavo, jog žmonės išties šiomis dienomis gausiai lanko kapus, palieka daug žvakučių, tačiau labai svarbu, kad nepamirštų pasirūpinti ir jų nurinkimu, sutvarkymu, jei patys negali, paprašytų to artimųjų: „Labai liūdna, kai ir per laidotuves kapas būna gausiai apdedamas vainikais, gėlėmis, artimieji rauda, tačiau po to pamirštama laiku sutvarkyti, vėjas tik taršo nuvytusius žiedus, varto žvakes. Tai mūsų nepuošia, juk kapai – mūsų ateitis, visų mūsų namai – kitaip nebus.“

Kita problema – kiekis. J. Paulauskas akcentavo, kad jokio bažnytinio, teologinio sprendimo, jog ant kapo būtinai reikėtų dėti dvi ar keturias žvakes, nėra. Galima ir vieną. Žymiai svarbiau ateiti, pagerbti mirusįjį, o žvakių, gėlių kiekis gali būti ir mažesnis.

Nutarimas priimtas, bet neveikia?

Pasak R. Martinkaus, dar 2014 m. buvo priimtas Vyriausybės nutarimas, kad prie kapinių būtų pastatyti konteineriai panaudotoms žvakidėms. „Pirmuosius kelerius metus statėme, tačiau konteineriai ne visai buvo pritaikyti, tad žmonės visko primesdavo. Perrūšiuodavome, nes būdavo ir žaliųjų atliekų, vazonų ir kt. netinkamų atliekų. Panaudotų žvakidžių atliekas laikėme, prastovėjo dvejus metus, tačiau jų taip niekas ir nepriėmė. Argumentavo, jog žvakidės turėtų būti išplautos, išgramdytas vaškas ir pan. „Sėkmingai“ buvome priversti atliekas išvežti į sąvartyną. Tad neberinkome atskirai šių atliekų, nes reikalauja tai daryti, tačiau proceso neužtikrina. Bendraujame su kitomis savivaldybėmis, visur problema ta pati. Manau, atėjo laikas pasakyti kaip toje pasakoje, kad karalius nuogas“, – neabejoja VšĮ „Gargždų švara“ direktorius R. Martinkus.

Šiemet „Gargždų švara“ pagamino keturis specialius konteinerius panaudotoms žvakėms, žvakidėms. Jie bus pažymėti užrašu ir pastatyti matomose vietose prie Gargždų senųjų ir naujųjų kapinių, taip pat Veiviržėnuose bei Priekulėje. „Surinktas atliekas laikysime, kol kažkam pavyks priduoti. Rašysime raštus, reikalausime, kad sistema pagaliau pradėtų veikti. Vyriausybės nutarimas yra, tad turi būti vykdomas“, – įsitikinęs R. Martinkus.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių