Pasitikėjimas

Buvo ir tokių, kurie atvirai sakė: „Juokaujate, vargsiu aš už 50 Eur kiekvieną mėnesį?“ Mat būtent tokia suma skiriama seniūnaičiui už patirtas išlaidas vykdant savo funkcijas.

Šią savaitę iškilmingai įteikti pažymėjimai naujai išrinktiems Klaipėdos rajono savivaldybės seniūnijų seniūnaičiams. Tiesa, iš 77 išrinkti 56, kitiems pritrūko balsų, tad vyks pakartotiniai rinkimai.
Kaip visada, kritikuojančiųjų daug, norinčiųjų duoti pamokymų daug, o gebančių realiai prisidėti prie geresnio vietos gyventojų atstovavimo – mažai. Buvo ir tokių, kurie atvirai sakė: „Juokaujate, vargsiu aš už 50 Eur kiekvieną mėnesį?“ Mat būtent tokia suma skiriama seniūnaičiui už patirtas išlaidas vykdant savo funkcijas. Bet kuriuo atveju išrinktiesiems linkime sėkmės darbuose, kad jie iš tiesų taptų ta grandis tarp gyventojų ir vietos valdžios, kad bendradarbiavimas būtų sklandus, o Klaipėdos rajonas toliau išliktų geriausia vieta gyventi. Tikslai, siekiai gražūs, tačiau tenka pastebėti, kad vietos gyventojai dažnai iškilus problemai ne seniūnui ar seniūnaičiui rašo, o skambina žurnalistams, taip pat kreipiasi į portalų redakcijas. Greičiau parašo ir į socialinių tinklų paskyras, pavyzdžiui, „Gargždų mamytės“ nei susisiekia su vietos valdžios institucijomis. Daugelis įsitikinę, kad viešas žodis paspartina problemos sprendimą.
Pasitikėjimo vietos savivalda nepridėjo ir visuomenininko Andriaus Tapino vykdoma akcija „Skaidrinam“, kurios metu išaiškėjo galimai nesąžiningas savivaldybių tarybos nariams skirtų išmokų naudojimas. Nuskambėjo atvejų, kai vietos politikai pareikalaudavo savivaldybių atlyginti jiems, tarkime, už daugiau nei 60-ies USB laikmenų įsigijimą, šimtus eurų siekiančias mobiliojo ryšio paslaugas arba degalus, už kuriuos mokėdavo keliolika ar net keliasdešimčia skirtingų banko kortelių, o kai kurie tarybos nariai nurodė į savo automobilius pylę ir benzino, ir dyzelino.
Bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ 2023 metų rugpjūčio 24–rugsėjo 5 d. atliko Lietuvos gyventojų apklausą. Apklausta 1 016 Lietuvos gyventojų (18 metų ir vyresnių), tyrimas vyko 109 atrankos taškuose. Apklausos metu gyventojų buvo klausiama, kaip „čekiukų“ skandalas paveikė jų nuomonę apie savivaldą (vietos valdžią). Beveik pusė respondentų nurodė, kad dėl šio skandalo jie savivalda pasitiki mažiau. Vos 3 proc. apklaustųjų nurodė, kad jų pasitikėjimas savivalda augo.
Kad būtų atkurtas pasitikėjimas, prireiks laiko, manau, tam padeda tokios iniciatyvos kaip dalyvaujamasis biudžetas. Žmogus pateikia idėją ir pamato, kaip, vietos valdžios pastangomis, ši idėja yra materializuojama. Klaipėdos rajonas šioje srityje turi kuo didžiuotis. Dalyvaujamasis biudžetas Klaipėdos rajone įgyvendinamas jau ketvirtus metus. Kasmet tam skiriama viena didžiausių sumų Lietuvoje – 300 tūkstančių eurų, leidžiančių keisti Klaipėdos rajono veidą. Jau atsirado ne viena žaidimo aikštelė, sporto aikštynų, fontanų ir kt. Būtų galima daug vardinti. O kur dar mūsų pasididžiavimas – kone Palangą primenantis Dovilų karjeras, kurio infrastruktūra kasmet vis labiau džiugina. Pasitikėti vietos savivalda kaip partneriu skatina ir Klaipėdos rajone paskelbtas „Verslumo manijos“ konkursas. Jei turi puikią idėją ir vis dar trūksta finansų jai įgyvendinti, tai iki lapkričio 1 d. dar gali suspėti pateikti savo idėją Savivaldybei ir galbūt „Verslumo manijos“ konkurse tapsi vienu iš nugalėtojų, gausiančių piniginį prizą verslo idėjai vystyti. Juk durys niekada neatsidarys, jei patys nemėginsime jų pastumti, atidaryti. Kad idėjos virstų kūnu, reikia ir mūsų pačių pastangų. Vien tik fantazuoti ir melstis nepakanka.
Būtent kalbų iš fantastikos srities, manau, rinkėjams taip pat nebepakaks. Vis daugiau žmonių atsižvelgia į realius politikų darbus, pastarieji žymiai svarbesni nei oratoriniai gabumai. Manau, kai po didžiųjų metų švenčių užges kalėdinės girliandos, tai labai greitai įsižiebs politinės aistros, kurios jau dabar rusena, mat 2024 metais rinksime Lietuvos Respublikos Seimą. Laukiate!?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių